• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Katalánsko sa rozdelilo, referendum o nezávislosti podnietilo konflikt s Madridom

    27-9-2017 Zem & Vek 73 741 slov zprávy
     

    Onedlho pôjdu Katalánci voliť v referende, či sa oddelia od Španielska a vytvoria nezávislý štát. Ale pôjdu vôbec?


    Odkedy vláda Carlesa Puigdemonta vyhlásila referendum na 1. októbra, centrálna vláda v Madride začala robiť všetko, čo je v jej silách, aby sa uistila, že referendum nebude. Madrid tvrdí, že referendum je neústavné a taktiež zákony, ktoré schválil Katalánsky parlament a ktoré odstrihnú Katalánsko od španielskej legislatívy a administratívnej kontroly, ak v referende preváži možnosť „Áno“.


    Ak mala stratégia katalánskej vlády vyprovokovať reakciu Madridu, tak bola úspešná. Odmietajúc diskutovať o probléme, španielska vláda vypustila sériu hrozieb, vrátane prevzatia kontroly nad katalánskymi financiami a zrušenia regionálnej autonómie. Hrozila uväznením katalánskych úradujúcich lídrov. Generálny prokurátor tiež povedal, že každý starosta, ktorý dovolí, aby mestská budova slúžila ako volebná miestnosť pre referendum, bude trestne stíhaný. Zatiaľ čo starostovia, ktorí povedali, že neumožnia referendum, sú podporovaní a posielajú nenávistné maily podporovateľom rozdelenia.


    Každý, kto tlačí a rozširuje volebné lístky a dodáva volebné urny, riskuje trestné stíhanie a vláda sa dokonca vyhráža, že odpojí elektriku v školách slúžiacich ako volebné miestnosti. Vláda varovala poštových úradníkov, aby nešírili volebné materiály. Katalánska polícia Mossos d’Esquadra, ktorá sa hrdinsky vyznamenala minulý mesiac zvládnutím teroristických útokov, dostala nariadenie, aby zabránila hlasovaniu.


    Civilná garda uzavrela oficiálnu internetovú stránku referenda, ale o 24 hodín ľudia okolo Puigdemonta zverejnili nový link na svojom účte na Twitteri. Julian Assange z WikiLeaks povedal, že pomáhal s ochranou webovej stránky.


    Kritici referenda, vrátane Ada Colau, barcelonskej starostky, hovoria, že chýbajú potrebné záruky a spolupracujú len minimálne. Ale Colau sa dokázal dohodnúť s Puigdemontom o umožnení hlasovania v hlavnom meste. Zatiaľ katalánska vláda poslala listy 55 000 občanom, vyzývajúce navštíviť volebné miestnosti. Podľa katalánskeho zákona o referende ste povinný zúčastniť sa, ale zákon bol vyhlásený za neplatný španielskym ústavným súdom.


    Ako poslednú možnosť na zabránenie úplnej blokády, Colau a Puigdemont poslali spoločný list španielskemu premiérovi Marianovi Rajoyovi a láskavo prosia o dialóg a právnu záväznosť referenda. V liste vyzývajú k „otvorenému a nepodmieňovanému dialógu“. Rajoy uisťuje, že je otvorený voči dialógu na každú tému – okrem referenda o nezávislosti.


    Tábor zástancov odtrhnutia úspešne vytvoril imidž konsenzu o nezávislosti – miliónom ľudí, ktorých mobilizoval v uliciach Barcelony počas Katalánskeho národného dňa – ale táto dojemná šou populárnej moci zastiera fakt, že sú stále len menšinou, ktorá súhlasí s oddelením. Výskum z konca júla zistil, že 49,9 Kataláncov je proti nezávislosti a 41,1 ju podporuje.


    Keď prebehlo podobné referendum v novembri 2014, 80% zúčastnených hlasovalo za „Áno“. Ale slabá, len 37%-ná účasť ukázala, že priaznivci možnosti „Nie“ referendum bojkotovali. Exitujú obavy, že sa to bude opakovať aj 1. októbra, a katalánska vláda sa stotožní s vyhlásením nezávislosti aj keď rozdiel bude len minimálny.


    Colau obvinila katalánsku vládu z „ignorovania polovičky populácie Katalánska“. Deň po pochode noviny La Vanguardia, hlásna trúba mainstreamového nacionalizmu a obchodných kruhov, zverejnili úvodník, v ktorom sa uvádza: „Útok na ústavu nie je cesta dopredu, dokonca aj keď sa to týka stoviek tisíc ľudí…Polovica Kataláncov nepodporuje separatizmus…a veľa ľudí sa ešte nespamätalo z metód, ktoré použil parlament pred týždňom, keď schválil takzvané zákony o oddelení.“


    Dnes sú výzvy k pokoju ignorované na oboch stranách, ale napriek vedomiu o dlhej španielskej histórii vnútorných bojov a násilných konfliktov, mnohí dúfajú, že kompromis v poslednej chvíli odvráti čelnú zrážku.


    Zdroj: https://www.theguardian.com/world/2017/sep/16/catalonia-collision-course-with-spain-independence-vote



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.





    Martin Urminský

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑