• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Slovensko mlčelo, mlčelo a – promluvilo. Názor

    27-9-2017 Sputnik CZ 57 359 slov zprávy
     

    „Slovenská vláda se pokouší být hodná i vůči Rusku, i vůči Ukrajině. Nechce vyjadřovat pozici, kterou by Kyjev chápal jako odsuzující," prohlásil slovenský expremiér Ján Čarnogurský.


    Čarnogurský: Ukrajina je ještě ke všemu náš soused. Kvůli těmto faktům Slovensko nespěchalo s negativním hodnocením tohoto nového Zákona o vzdělávání. Ke všemu se ještě v horních patrech odehrává ostré politické soupeření ohledně Ukrajiny. Jestliže prezident nedvojsmyslně ve všem podporuje Kyjev, tak vláda to naopak odsuzuje. Odtud i pomalá reakce Bratislavy na ukrajinský zákon, který zcela jasně porušuje práva slovenské menšiny a snižuje vzdělávací standardy.


    Jak velká je slovenská obec na Ukrajině?



    Jedná se o několik tisíc obyvatel Zakarpatské Ukrajiny. Podle mých informací je to od pěti do deseti tisíc lidí. Do poslední doby měli možnost učit se ve slovenských školách, například v Užhorodu, několik škol bylo v malých městech a obcích. Ukrajinští Slováci pochopitelně doma hovoří v rodném jazyce, na veřejných místech ale mluví ukrajinsky. Ke všemu jsou naše jazyky velmi podobné. Omezení na studium rodného jazyka národních menšin, k čemuž povede nový Zákon o vzdělávání, povede ke vzdalování od rodné kultury.

    Co podle vašeho názoru měl na mysli tiskový mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničních věcí Peter Susko, když říkal, že Slovensko je připraveno použít i jiné instrumenty vzájemných vztahů, slovensko-ukrajinských vztahů, aby zajistilo práva slovenské menšiny?


    Na základě existujících dohod mezi Slovenskem a Ukrajinou my pomáháme slovenské mládeži učit se rodný jazyk ve školách, posíláme tam naše učitele, zajišťujeme učebnice, doplňujeme knihovny a tak dále. Je možné, že objemy této pomoci budou nyní zvětšeny.


    Proč se právě nyní objevil ukrajinský zákon, který omezuje studium rodného jazyka národních menšin? Jaký cíl mají jeho tvůrci?


    Já vůbec nejsem specialista na ukrajinskou politiku, mohu si ty motivy ale představit. Po událostech roku 2014 ukrajinská vláda, očividně, zjistila, nakolik je jazyk důležitý, jako nejdůležitější faktor národní identity menšin, které žijí na území Ukrajiny. A rozhodla se zvýšit tlak, přičemž hlavně na tu ohromnou část ukrajinských obyvatel, kteří hovoří rusky. Myslím si, že nový ukrajinský zákon o vzdělání byl přijat hlavně proti rusky mluvícím občanům Ukrajiny, aby se neasociovali s Ruskem. Spolu s tím se ocitli pod úderem také Slováci, Maďaři, Rumuni a Moldavané…


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑