• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Lovec dronů: čím vojáky překvapí první ruská radioelektronická zbraň

    26-9-2017 Sputnik CZ 114 553 slov zprávy
     

    Státní zkoušky radioelektronické pušky REX-1 mají začít v roce 2018. Jak uvádí koncern Kalašnikov, zájem o zbraň určené k ničení dronů projevily ruské silové složky. V této souvislosti výrobce doufá v rychlé zahájení sériové výroby.



    Kalašnikov prezentoval REX-1 na mezinárodním fóru Armáda 2017, které proběhlo ve druhé polovině srpna. V přítomnosti diváků pracovníci koncernu vyřadili z provozu malé kvadrokoptéry, které létaly ve výšce 20-30 metrů.

    Prostředek radioelektronického boje


    Kalašnikov je jeden z průkopníků ve sféře vývoje ruských radioelektronických nelétajících zbraní. REX-1 je podobný blasteru z fantastických filmů. Novinka koncernu je však menší a nemůže ublížit člověku.


    REX-1 nepatří do kategorie střeleckých zbraní. Je to lehký prostředek radioelektronického boje. Pomyslný výstřel je zde zaměněn mikrovlnným impulsem.


    Na záběrech videa, které Kalašnikov zveřejnil 21. srpna, vojáci REXem-1 míří na kvadrokoptéru protivníka. Noční nebe ozáří jasný záblesk a zasažený dron začíná klesat. Poté vojáci pomocí zbraně zablokují elektroniku automobilu, ve kterém je podle legendy zločinec.


    „Ve zbrani je zabudován blok potlačení, který v okolí pěti kilometrů potlačuje signály amerického navigačního systému GPS, ruského GLONASS, čínského BeiDou a evropského Galilea," vysvětlují experti koncernu.



    REX-1 je také schopný na vzdálenost jednoho kilometru vyřadit mobilní spojení, signály 3G a LTE. Navíc zařízení může rušit frekvence 900 Mhz, 2,4 GHz a 5,2-5,8 GHz.


    „REX-1 vyřazuje dron z provozu, ale nepoškozuje ho. Přístroj ztrácí spojení s dálkovým ovládáním a pomalu přistává," tvrdí v Kalašnikově.


    Do bojové pohotovosti je REX-1 přiváděn zmáčknutím tlačítka. Čas nepřetržitého provozu jsou tři hodiny. K přednostem zbraně řadí ergonomii, snadné ovládání, relativně malou hmotnost (4,2 kg) a mikroprocesorové řízení.



    REX-1 může být využíván prakticky při jakýchkoliv klimatických podmínkách. Podle uváděné výkonové specifikace je provozní rozsah teplot v rozmezí od — 40 do + 50 °С.

    Sféra využití


    V Kalašnikově se domnívají, že REX-1 se hodí armádní jednotce rychlého nasazení, speciálním jednotkám různých silových složek, policistům během masových akcí a soukromým bezpečnostním společnostem.


    Sféra využití zbraně nebude omezena drony, protože REX-1 je schopný z provozu vyřazovat nejrůznější radioelektronická zařízení.



    Předpokládá se, že zbraň zabezpečí práci ženijních služeb a přispěje k prevenci před teroristickými útoky. Pokud například REX-1 namíří na nalezenou tašku nebo balíček, tak paprsky zbraně nedovolí teroristům použít radiový kanál pro výbuch bomby.

    Zabiják dronů


    Obchodní ředitel časopisu Arsenal Otěčestva Alexej Leonkov v rozhovoru s RT poznamenal, že v Rusku dozrála potřeba kompaktní radioelektronické zbraně, kterou by mohli používat vojáci.


    „Podobnou zbraň dříve představili Američané a Číňané. Neslyšel jsem však o bojovém využití. Kompaktní radioelektronické zařízení se zdá jako zcela perspektivní vývoj, ale je to zcela nový druh zbraně. Pouze kompetentní úřady mohou jasně vyhodnotit jeho praktickou užitečnost," vysvětlil Leonkov.


    Podle experta bude použití REX-1 v bojových podmínkách odůvodněné, pokud zařízení dokáže vyřadit z provozu výzvědné drony, které obvykle létají ve výšce 300-400 metrů.


    Navíc novinka Kalašnikova musí být v polních podmínkách stejně spolehlivá, jako legendární samopal.


    „Konstruktéři budou muset promyslet důležitý detail. Voják během výstřelu může být odhalen nepřítelem, to znamená, že prozradí svoji pozici. Vzhledem k vážné pozornosti předpokládám, že REX-1 může být zařazen do výbavy Ratnik-2," oznámil Leonkov.


    Odborník si je jistý, že využití REX-1 může značně zlevnit a zjednodušit proces likvidace dronů.


    „Drony v zóně viditelnosti obvykle sestřelují palnou zbraní. Nedaří se vždy dron sestřelit. Už nemluvím o tom, že drony často sestřelují raketami. Je to velmi drahá zábava. A radioelektronická zbraň tento problém vyřeší," shrnul Leonkov.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑