• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čeká zastoupení DLR ve Francii v Marseille „český osud“?

    26-9-2017 Sputnik CZ 75 839 slov zprávy
     

    „Já si myslím, že to je výborná zpráva, že zastupitelská centra vznikají i v dalších státech," řekla v rozhovoru pro Sputnik vedoucí centra v Ostravě Nela Lisková.


    I s ohledem na to, jak reaguje česká vláda, i když to je trochu precedent. Jak jsem do médií sdělila, tak jsem se proti rozsudku odvolala a teď čekáme u Vrchního soudu v Olomouci na nařízení soudního jednání ohledně zastupitelského centra Doněcké lidové republiky v České republice.


    Vaše centrum bylo obviněno, že hraje roli konzulátu. Co ve skutečnosti dělalo?


    To je samozřejmě rétorika českého ministerstva zahraničních věcí. S ohledem na to, že zastupitelské centrum fungovalo celý rok a celý rok jim to nevadilo, až najednou po intervencích například europoslance Štětiny a dalších aktivistů, jež se staví k válce na východě Ukrajiny jako k velmi pozitivní věci, tak došlo k tomu, že ministerstvo zahraničí podalo podnět ke zrušení zastupitelského centra, což je samozřejmě nesmysl.


    Čím jste se tam zabývali?


    V podstatě tím samým jako v jiných zastupitelských centrech, jedná se o informační a kulturní oblast. Určitě ale nesupluje roli konzulátu. To není jeho úloha.


    Pořádali jste tam výstavy, promítali filmy?



    Samozřejmě! Ale i v rámci národní domobrany informovali jsme také veřejnost o vývoji situace na východě Ukrajiny. Prováděli jsme spoustu aktivit přímo v Doněcku, když sponzoři tam například poslali peníze na opravu sportovních zařízení. Těch aktivit bylo poměrně mnoho, nikdy to ale nebylo v rozporu s tím, co je uvedeno v obchodním rejstříku. To jednání ministerstva zahraničí je nepochopitelné a z toho důvodu jsme se rozhodli, že se zastupitelské centrum budeme snažit zachovat, jelikož ty vznikají v okolních státech a nikde se k tomu nestaví tímto způsobem, nikde nedělají takové obstrukce a takové věci, které souvisejí se znemožněním působení zastupitelských center. Já si osobně
    myslím, že ministerstvo zahraničních věcí opravdu tu situaci vůbec neprozkoumalo, vůbec se tím nezabývalo. Jedná se vyloženě o to, že na základě intervence pana europoslance Štětiny, který se od začátku stavěl k zastupitelskému centru v České republice velmi negativně, stejně jako celá TOP 09, že je to prostě politická hra. Přestože soudkyně paradoxně uvedla, že se nejedná o politický proces, na druhou stranu tam citovala moje články, které jsem publikovala. Ptala se mě, zdali to jsou má slova, zdali jsem to psala, na což jsem já řekla, že ano, že si za tím stojím. To ale byly politické články, jelikož já jiné články nepíšu. Hned poté dodala, že to není politický proces, což bylo velice směšné.

    Jakou roli může hrát lidová diplomacie v řešení situace na Ukrajině, když budeme hovořit o takovém centru jako vaše?


    Velice významnou, jelikož dostupné informace (o situaci na východní Ukrajině — red.) jsou pouze tendenční. A to se netýká jen České republiky. To znamená, že lidé se tady v žádném případě nemají šanci dozvědět pravdu. Já si myslím, že z tohoto důvodu zastupitelské centrum hraje velmi významnou roli. V Doněcké lidové republice jsem byla mnohokrát. Situaci tam jsem vnímala na vlastní kůži, ne pouze zprostředkovaně. A zadruhé se dostanete samozřejmě k informacím, které můžete následně předávat i ve své zemi. To přirozeně není role médií, ty jednají v zájmu politiků, takže pravdu o situaci na východě Ukrajině se lidé neměli téměř vůbec šanci dozvědět. V tomto ohledu to hraje velice významnou roli.


    Myslíte si, že centrum Doněcké lidové republiky ve Francii bude mít stejný osud, jako v České republice?



    To si nedovolím předjímat, jelikož nevím, jak se k tomu postaví politici ve Francii. Vzhledem k tomu ale, že jsme součástí Evropské unie, tak se k tomu jen v České republice chovají takhle negativně, a to je zvláštní. Oni na jednu stranu
    chtějí sjednotit politiku EU, ale na každou zemi mají jiný metr. Je to samozřejmě čerstvá záležitost, já sama jsem zvědavá, jaký to bude mít vývoj. Už jsem hovořila i s ministryní zahraničních věcí DLR a budeme se snažit se v této činnosti navzájem podporovat.

    Kde je tedy více demokracie? Ve Francii nebo v České republice?


    Já si myslím, že o demokracii se tady hovořit vůbec nedá. To je naivní. Když se podíváme na to, co se děje například v souvislosti imigrační politikou a jakým způsobem se Evropa aktuálně žene do záhuby, tak já si myslím, že tady to vůbec není o demokracii. Je to spíš o nějaké pseudodemokracii, o vytváření různých domněnek u lidí, aby si mysleli, že žijí v demokracii. Nedá se o ní ale hovořit. Když na sociálních sítích vyjádříte názor, jenž je v rozporu s tím vládním, tak vás zablokují, neumožní vám publikovat, jako se to pravidelně stává mně a snaží se vás všemožně umlčovat. Já si myslím, že tady je jasně porušována Listina základních práv a svobod, kde máte právo se svobodně vyjadřovat. O
    demokracii tady nemůže být v žádném případě řeč.


    Vaše centrum tedy momentálně nefunguje…


    To bych neřekla. Ještě nebyl vydán konečný rozsudek. My jsme se odvolali. To znamená, že není důvod ukončovat činnost. Já samozřejmě veškeré kroky konzultuji s Ministerstvem zahraničí DLR, to znamená, že to vůbec aktuálně
    nesouvisí s nějakým útlumem činnosti. V žádném případě. I do budoucna, ať už soud rozhodne jakkoli, tak v podstatě pomáhat lidem v Doněcké lidové republice a propagovat myšlenku svobodného státu, je nezbytné. Tohle soud žádným svým rozhodnutím zakázat nemůže".


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑