• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Expert: během rusko-čínského cvičení bude kladen důraz na vedení podmořské války. Názor

    18-9-2017 Sputnik CZ 95 410 slov zprávy
     

    Cvičení se bude odehrávat od 18. do 26. září na základně Tichooceánské flotily. Pobřežní fáze bude probíhat od 18. do 21. září. Námořní část manévrů proběhne od 22. do 26. září ve vodách Japonského moře a jižní části Ochotského moře. Specifika manévrů v komentáři pro Sputnik okomentoval ruský vojenský expert Vasilij Kašin.



    Letošní vojenská cvičení kladou důraz na nové aspekty činnosti na moři, spojené především s vedením podmořské války. Z druhé strany na rozdíl od minulých let se manévrů neúčastní výsadkářské lodě. Útvary námořní pěchoty se účastní manévrů a budou provádět společné tréninky na břehu. Ale výsadek parašutistů nepatří k základním prvkům programu cvičení.

    Místo toho se poprvé společných manévrů účastní ruské a čínské lodě k záchraně ponorek, vybavené hlubokovodními záchrannými přístroji. Cvičení se také zúčastní ruská protilodní letadla, ruské a čínské protilodní vrtulníky. K zajištění cvičení budou povolány dvě ponorky ruské Tichooceánské flotily. Nejspíše právě je bude muset najít a „zachránit" rusko-čínský společný útvar.


    Cvičení se tak bude dotýkat nových vysoce technologických aspektů činnosti flotily a bude mít důležitý praktický význam. Flotily dvou zemí si mohou vyměňovat zkušenosti v organizaci záchranných prací. Kromě toho díky rozvoji integrace vzniká praktická možnost provádění záchranných operací společnými silami v případě, jestli se dostane do neštěstí loď jedné ze stran. Současně bude docházet k rozšířené výměně informací v otázkách protilodní války, což je největším zájmem čínské strany.



    Z ruské strany se cvičení zúčastní nejnovější loď Tichooceánské flotily — korveta Soveršennyj (Dokonalý) projektu 20380. Obnovení lodí ruské Tichooceánské flotily probíhá pomalu, a proto dosud ve společných manévrech s novými, moderními čínskými loděmi se z ruské strany účastnily staré lodě sovětské výroby. Postupně se to začíná měnit. Korvety projektu 20380, které mají silné útočné rakety a systémy PVO, se účastnily i první etapy letošního cvičení na Baltu.

    Kromě toho se cvičení účastní starší bojové lodě, například velký protilodní koráb Admirál Tribuc projektu 1155 a raketová loď R-11. Z čínské strany jsou všechny lodě zcela moderní, včetně torpédoborce Shijiazhuang projektu 051C, který je vybaven ruským protivzdušným raketovým komplexem S-300FM, a fregata Daqing projektu 054A, známá svými dlouhými plavbami.


    Vzestup významu podmořské války v programu společného rusko-čínského cvičení může svědčit o stoupající důvěře mezi Ruskem a Čínou ve vojenské oblasti a ochotě vyměňovat si informace ve složitých otázkách. Rusko-čínská spolupráce v této oblasti ještě nedošla tak daleko jako spolupráce Ruska a Indie — indická strana dostává na leasing ruské atomové ponorky. Nicméně je možné předpokládat, že cílem spolupráce Ruska a Číny je dosažení shodné úrovně důvěry a interakce.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑