• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Kufr bez rukojeti“: kdo využívá Saakašviliho proti Porošenkovi. Názor

    17-9-2017 Sputnik CZ 120 656 slov zprávy
     

    Ukrajinská opozice však nepotřebovala samotného Saakašviliho, ale výlučně tento „průlom", který ukázal slabost prezidenta. Tuto slabost nyní chtějí využít Julija Tymošenková a ministr vnitra Arsen Avakov.


    Takového lídra nepotřebují



    Saakašvili měl určitě strach z útoku na hranici. A nakonec bývalého gruzínského prezidenta a bývalého gubernátora Oděské oblasti jeho přívrženci doslova na rukou donesli na Ukrajinu jako kufr bez rukojeti. Saakašviliho, který byl zbaven občanství, ubytovali v nejluxusnějším lvovském hotelu. Starosta města Andrij Sadovij ho přátelsky přivítal a Julije Tymošenková s ním byla na shromáždění. Ale velkou podporu voličů nezískal.

    „Občané zatím nechápou, co se vlastně stalo?" říká RIA Novosti ukrajinský politolog Kost Bondarenko. Pokud by se Saakašvili dokázal objevit v roli „šlechetného prince", který podle jeho vlastních slov bojuje s „překupníkem" (pozn. Petrem Porošenkem), byla by to otázka. Ale Saakašvili a jeho tým se vydali cestou otevřeného porušení zákonů a použitím síly proti bezpečnostním složkám. Na sociálních sítí a v informačním prostoru se této akci vysmívají a jsou k ní skeptičtí.


    Když se „kouzla" průlomu nakonec rozptýlila, proběhla uzavřená schůze ukrajinské opozice.


    Podle informací RIA Novosti se na ní Saakašvili nabídl jako šéf společné protiporošenkové fronty. Ale jeho protějšek složený z Tymošenkové, Sadového a bývalého ministra obrany Anatolije Gricenka se rozhodl jinak. Oni Saakašviliho potřebovali pouze jako beranidlo, ne jako lídra.


    Politický minér


    Na stejné uzavřené schůzi Tymošenková a její partneři neodmítli Saakašviliho pouze jako šéfa fronty, ale byli i proti vytvoření takové fronty (jak tvrdí Tymošenková, všichni půjdou svoji cestou) a jeho roli identifikovali jako politického minéra.


    Nyní bude bývalý gubernátor jezdit do ukrajinských měst a všelijak se svým kavkazským temperamentem hanobit prezidenta Porošenka.



    „Saakašvili je pro orgány nebezpečný tím, že může být počátečním bodem radikálního protestu," myslí si ředitel ukrajinského Institutu analýzy a managmentu politiky Ruslan Bortnik. Okolo Saakašviliho, ne za Saakašviliho a proti Porošenkovi, to je vzorec. Přitom Saakašvili svoji ostrou kritikou rozšiřuje „okno Overtona", může on, což znamená, že mohou všichni. Kritika prezidenta se zostřuje i ze strany dalších zástupců opozice. Přitom moc Porošenka je silná pouze nominálně. Ve skutečnosti situace průlomu ukazuje, že správa je demoralizována.

    A to je objev. Demoralizace moci je jedním z hlavních vítězství Tymošenkové a její společnosti. A vůbec ne Saakašvili.


    Slabost současné situace spočívá v tom, že samotný Saakašvili vůbec pro Porošenka nepředstavoval a nepředstavuje žádné nebezpečí. I když měl ukrajinské občanství, nemohl se účastnit prezidentských voleb. A zbavení ho občanství mu v tomto smyslu dodalo kuráž, ale prezidentovi Porošenkovi v podstatě nic nedalo.
    „Saakašvili pro Porošenka jen stěží představuje nebezpečí. Prezident se nebojí jeho, ale těch, kdo se Saakašviliho snaží využít jako vlajku, jde hlavně o Juliji Tymošenkovou, která má zkušenosti, sledovanost a charisma," tvrdí Bondarenko.


    V každém případě tento první týden politické krize na Ukrajině Porošenko s opozicí už prohrál.


    „Zlatá akcie" Arsena Avakova


    Světové lídry nyní Ukrajina nezajímá. Merkelovou čekají volby, Trump bojuje ve vnitřní konfrontaci, Londýn řeší odchod z EU a Paříž má nového prezidenta.
    A Porošenka v té době neustále „přilívá benzín" do doutnajícího konfliktu Ruska a Západu. To mnohé v Evropě a USA odvádí a dráždí. Tam chtěli, aby ukrajinský prezident stál stranou s podnosem a nesnažil se dostat za společný stůl.



    „USA jsou hlavním vykonavatelem politických aktivit na Ukrajině," tvrdí Bondarenko. Pokud byl průlom dohodnut s Washingtonem, tak se Porošenko se zlou potázal. Právě tím se vysvětluje nervozita a nelogičnost Porošenka v situaci se Saakašvilim. Pokud je to bluf a pokus o „vyvolání boje a uvidíme, jak to skončí", tak má Porošenko šanci, že dá věci do pořádku.

    Jak si myslí analytici, okamžik pravdy přijde, až opozice k Nejvyšší radě přivede své přívržence a radikály. Akci chtějí uspořádat na konci září.


    „Zlatou akcii v této situaci drží ministr vnitra Arsen Avakov. Není jasné, jak se bude chovat v budoucnu. Dá-li příkaz policii, aby bránila parlament, nebo si jednoduše umyje ruce? Přitom samotný Porošenko bude v té době v USA (pozn. na Generálním shromáždění OSN) a nebude moci řídit situaci," připomíná Bondarenko.
    Takže na Ukrajině asi dojde ke druhému dějství politické krize, které bude ještě více nepředvídatelné.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑