• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pilot amerického letectva vypověděl o útoku na syrský dron v červnu

    15-9-2017 Sputnik CZ 113 399 slov zprávy
     

    Incident se odehrál 8. června v oblasti obce At-Tanf na jihu Sýrie. Podle informací koalice v čele s USA, dron vládních sil byl sestřelen poté, co se pokoušel zaútočit na jednotky syrské opozice, které podporuje koalice. Tento případ se stal prvním známým incidentem, kdy se vládní síly v Sýrii pokusily zaútočit na koalici v čele s USA.


    Podle slov Renkena on i jeho wingman v druhé stíhačce F-15-E sledovali okolo půl hodiny dron íránské výroby Shahed 129, který se v ten den přibližoval k silám koalice. Piloti si všimli, že dron je vyzbrojen raketami vzduch-země. Po nějaké době letouny odletěly doplnit palivo.



    Brzy se zjistilo, že na pozemní síly koalice byl proveden útok — raketa dopadla nedaleko od jednoho automobilu, ale neexplodovala. Letouny se vrátily k dronu a všimly si, že mu chybí jedna z raket.

    Štáb letectva ovšem ne hned povolil útok na dron. Nejprve se ho pokusili „zadusit" prostředky elektronického boje, což se ze začátku dařilo — okolo půl hodiny letěl na druhou stranu od sil koalice. Potom se ovšem znovu začal k nim přibližovat.


    Americký pilot se ale hned neodvážil začít po dronu pálit: vedle se nacházel pár ruských Su-27, přičemž tak blízko, že mohl vidět jejich výsostné znaky. Renken se bál, že útok na dron mohou vyhodnotit jako útok na ně, vysvětlil Aviation Week.


    „Věděli jsme, že mají rakety vzduch-vzduch. Pokud by chtěli začít konflikt, tak to mohly udělat," řekl Renken. Podle jeho slov několik minut počkal, než dron odletí směrem na jih od ruských letounů a až potom na něj vystřelil raketu AIM-120C.



    Celkově tento incident ukázal, že je nezbytné provést rozšíření pravomocí pilotů pro operativní rozhodování za podmínek rychle se měnící situace v Sýrii. Po několika dnech letoun koalice sestřelil Su-22 syrského letectva, později ještě jeden bezpilotní letoun. Přičemž rozhodnutí o použití síly bylo činěno během několika minut.

    Ruské ministerstvo obrany poté prohlásilo, že jakékoli letouny či drony v oblastech bojových činností, kde létá ruské letectvo v Sýrii, budou „doprovázeny ruskými prostředky protivzdušné obrany jako vzdušné cíle." Kromě toho ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že zastavuje spolupráci s USA v rámci memoranda o zabránění incidentům v nebi nad Sýrií, které bylo dohodnuto ještě v roce 2015.


    V koalici USA zase informovali, že kvůli incidentům „by bylo chytré učinit opatření, aby bylo změněno místo, kde se letouny v Sýrii nacházejí, aby bylo možné pokračovat v boji s IS a byla zajištěna bezpečnost našich posádek".


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑