• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    USA obviňují z dodávek zbraní do Sýrie. Je Česko spoluprachatel? Názor

    15-9-2017 Sputnik CZ 128 500 slov zprávy
     

    Spojené státy dodaly starší zbraně ze střední a východní Evropy do Sýrie i přesto, že evropským zemím přislíbily, že koncovým uživatelem bude americká armáda. K nakoupení části zbraní došlo i na území České republiky. S odkazem na veřejně dostupné dokumenty o tom informovalo České centrum pro investigativní žurnalistiku. To na případu spolupracovalo s Centrem pro výzkum korupce a organizovaného zločinu.



    Z veřejně dostupných dokumentů novináři zjistili, že americké ministerstvo obrany nakoupilo ve středoevropském a východoevropském regionu zastaralé AK-47, granátomety, minomety a další sovětskou vojenskou techniku téměř za půl miliardy dolarů (přibližně 12,5 miliardy korun). Tu pak předalo dál do Sýrie — přičemž obchodním partnerům nepravdivě sdělovalo, že uživateli budou Američané.

    Proti této praktice se postavilo Rusko. Ruské ministerstvo zahraničních věcí veřejně odsoudilo zejména vývoz bulharských a rumunských zbraní do Sýrie. Navíc prohlásilo, že tyto dodávky vojenského materiálu nejsou jen porušením mezinárodních závazků o obchodu se zbraněmi, ale že zbraně jsou vyráběny nelegálně, protože licence na výrobu těchto zbraní už vypršely.


    České centrum pro investigativní žurnalistiku požádalo o komentář ministerstvo zahraničních věcí. Podle Černínského paláce jsou dodávky zbraní do konfliktní zóny v pořádku. "ČR tyto programy podporuje, jelikož cílí k posílení mezinárodní bezpečnosti (včetně EU a ČR) včetně boje proti (eliminace) ISIL a dalším teroristickým organizacím po celém světě," stojí v prohlášení ministerstva.


    Co si myslí o kontroverzních dodávkách zbraní do Sýrie řekl předseda Asociace výrobců a prodejců zbraní a střeliva Jan Skalický.


    Sputnik: Novináři z Balkánské investigativní zpravodajské sítě a Centra pro výzkum korupce a organizovaného zločinu opět obvinili středo a východoevropské země, že na popud USA prodávají zbraně na Blízký východ, které končí u syrských ozbrojenců. Do sporného obchodu má být zapletena česká firma Excalibur Army. Co si o tom myslíte?


    Skalický: Nikoliv. To co pokud vím vyšlo, není obvinění českých zbrojních firem, ale obvinění vládnoucích kruhů v USA.



    Při respektování obecné zásady, že "peníze nesmrdí" si nemyslím, že by některá z českých firem projevila natolik zvrácený přístup, že by vyzbrojovala teroristy (v Sýrii, jak známo žádná "umírněná" opozice není). Navíc si nedokáži představit, že firma bude na ministerstvu průmyslu a obchodu žádat povolení (což je ve smyslu zákona 38/1994 Sb nutné pro každý obchod) a uvede do žádosti jako konečného uživatele teroristy a tato žádost je následně posuzována v systému. Například se k ní vyjadřují zpravodajské a bezpečnostní složky.

    Měl by český stát důsledně zasahovat proti sporným prodejům zbraní, když je podezření, že dojde k jejich reexportu do válčících zemí?


    Jistěže ano. Bylo-li však k takovému obchodu poskytnuto krytí ozbrojenými silami státu, resp. jeho administrativou, navíc velmoci a státu NATO, jak naznačuje článek, je to nereálné.


    Neobáváte se, že to může poškodit pověst České republiky a českých zbrojařů?


    Kdyby se prokázalo, že obchodník věděl, kam se zbraně dostanou, tak pochopitelně ano. Každý nález těch kterých zbraní u teroristů vždy vyvolává diskuse a úvahy, jakým způsobem se k nim dostaly, jejich cesta bývá díky značení zbraní a munice relativně dohledatelná.


    Jak rozšířený je, podle vašeho názoru, podobný netransparentní prodej zbraní?


    Nevím, dějí-li se takové věci, nikdo se s nimi přirozeně nechlubí.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑