• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zástupce LLR: „oddělovat“ na rusko-ukrajinské hranici není koho

    14-9-2017 Sputnik CZ 127 357 slov zprávy
     

    Samozvaná Luhanská lidová republika nevidí smysl v rozmístění mírových sil OSN na ukrajinsko-ruské hranici, prohlásil představitel LLR na minských jednáních o Donbasu, úřadující ministr zahraničí LLR Vladislav Dejnego.



    Vedoucí tiskové služby amerického MZV Heather Nauertová předtím prohlásila, že mírové síly OSN na východě Ukrajiny potřebují široký mandát, včetně jejich rozmístění na rusko-ukrajinské hranici.

    „Na naší hranici s Ruskem nebude kontingent (mírových sil OSN — red.). Na této hranici problémy nemáme. A tedy i mírové síly tu nepotřebujeme… Navrhuji jim, aby zvážili rozmístění mírových sil na hranici mezi Rakouskem a Austrálií. Naučí se zároveň zeměpis," řekl Dejnego v komentáři pro RT.


    Ve vysílání rádia Sputnik vysvětlil stanovisko LLR zástupce jednostranně vyhlášené republiky v politické podskupině v Minsku Rodion Mirošnik.


    „Stanovisko LLR je dostatečně tradiční a my jsme ho nikdy v tomto smyslu neměnili. Vždy jsme vystupovali za to, aby byl do detailu plněn soubor opatření (ohledně plnění Minských dohod — pozn.red.).



    Pouze bod 9 (souboru opatření) reguluje lhůty předávání kontroly nad ukrajinsko-ruskou hranicí, těch jejích úseků, které jsou dnes kontrolovány republikami, Ukrajině. K tomu dochází po volbách, po absolutním splnění politického balíčku", uvedl Rodion Mirošnik.

    Podle jeho slov je zcela jasným cílem Kyjeva absolutní blokáda republik Donbasu, a právě kvůli dosažení tohoto cíle ukrajinská vláda chce využít umístění mírových sil na hranici s Ruskem.


    „Dnes se Ukrajina všemožně snaží když ne praním, tak válcováním, dosáhnout svého cíle — „uzavřít" blokádu republik. <…> Proto jsme kategoricky proti tomu, tím spíše, že to nebylo v návrhu, proti němuž máme námitky a který byl zveřejněn prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem, na to, aby byla zajištěna bezpečnost mezinárodních pozorovatelů. Žádné vojenské akce na rusko-ukrajinské hranici neprobíhají, není tam koho oddělovat, a provádět nějaké akce, zajišťující bezpečnost, absolutně není třeba.



    Naopak na dělící čáře dochází k porušování podmínek příměří. Proto podle našeho názoru je tam přípustné použití ochrany od OSN k mezinárodnímu monitoringu. Mezinárodní pozorovatelé od OSCE musí zajistit úplný podrobný monitoring a konečně odpovědět na otázku, která strana porušuje podmínky příměří, které byly dohodnuty v Minsku. Proto nemáme námitky proti přítomnosti takové mise k zajištění bezpečnosti, ale musí působit v rámci mandátu SMM (Speciální monitoringové mise) OSCE na Ukrajině", řekl Rodion Mirošnik.
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑