• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Počítání Romů. A je to správně? Názor

    12-9-2017 Sputnik CZ 49 432 slov zprávy
     

    Úřad vlády nechal na začátku roku zjistit, kolik vlastně v Česku žije Romů. Podle čerstvých čísel jich je 245 800, nejvíce jich žije v Ústeckém kraji a každý druhý žije v ghettu. Má to ale háček. Podle metodiky se počítali nejen lidé, kteří se k romské národnosti hlásí, ale automaticky byli k ní přiřazeni lidí vypadající jako Romové.


    Například náměstek libereckého primátora Ivan Langr považuje takovou metodiku za neetickou a severočeská metropole do Strakovky data o Romech neposlala.


    Co si myslí o kontroverzním sčítání Romů sdělil Sputniku známý sociolog Petr Hampl.



    Úřad vlády se rozhodl spočítat Romy. Vymyslel na to kontroverzní metodiku, podle níž "Romem je i ten, kdo „je za Roma považován významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů." Co na to říkáte?

    Hampl: Tentokrát musím úřad vlády pochválit. Postupují metodicky správně. Rasa je totiž v řadě ohledů spíše kulturní než biologická kategorie. V každé době a každé společnosti to bylo vnímáno jinak.


    Třeba Hitler rozlišoval árijskou a židovskou rasu, přičemž dnes by většina lidí zařadila Švédy i Židy do kolonky "běloši". Číňané zase nedokáží rozlišit mezi evropskými bělochy a Araby, splýváme jim. Jinde se hovoří o indoevropské rase, která zahrnuje bělochy i Romy. Navíc neexistují žádné genetické haploskupiny, které by od sebe rasy spolehlivě odlišily (v genetice se pomocí haploskupin analyzuje vývoj populací — pozn. Sputniku).


    Je tedy třeba vycházet z toho, jak je v té které konkrétní společnosti chápáno etnikum a rasa. Tedy zeptat se lidí. Každý z nás přece dokáže říct, kdo je Rom, kdo Gádža (bílý Čech) a kdo je nejasný nebo smíšený typ.


    Část společnosti a některé radnice se proti takové metodologii ohradilo. Prý zavání rasismem…


    Dějiny nás učí, že pokaždé, když se někdo snaží zakazovat výzkum, zavání to průšvihem. Uvidíte, že ti stejní lidé, co dnes zakazují počítat Romy, se příště vytasí se statistikou, jak málo jsou Romové zastoupeni tam nebo onde.



    Když už stát rozdává stovky milionů různým začleňovacím úřadům a neziskovkám, je zapotřebí vědět, zda jsou ty peníze efektivně využity. Kolik Romů si našlo práci? Kolik z nich vede řádný rodinný život? Kolik se vyhýbá kriminálnímu jednání?

    Pokud by se ukázalo, že takových "slušných Romů" nepřibývá, pak to znamená, že peníze jsou vyhazovány z okna a je zapotřebí zastavit veškeré státní příspěvky organizacím typu Romea. A takový výpočet není možné provést, dokud není definováno, kdo je Rom a kdo nikoliv.


    Je správné, aby český stát počítal menšiny? Není to jejich diskriminace?


    Diskriminace by byla, kdyby stát vydal zákon, který by zakazoval přijímání Romů k policii nebo ke studiu na vysoké škole. Nic takového se ale neděje. Že se o někom ví, že existuje, to přece není žádná diskriminace.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑