• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Americký expert vypověděl o příčinách vyšetřování FBI proti agentuře Sputnik

    11-9-2017 Sputnik CZ 60 358 slov zprávy
     

    „To je spojeno s pokusem poškodit vztahy mezi USA a Ruskem. Ve Washingtonu nyní vládne paranoia," zdůraznil expert.



    Podle slov Petrase není důvod si myslet, že agentura informovala o amerických prezidentských volbách zaujatě. „Všechny země na světě mají vždy starosti s tím, aby informovaly z úhlů pohledu, které jsou pro ně výhodné a nikdo to nepovažuje za vměšování," řekl Petras.

    Dodal, že útoky na Sputnik, protiruské sankce a vyhoštění diplomatů z USA představuje obrat v americké zahraniční politice, jejíž příčinou se stala válka ve Washingtonu mezi příznivci a protivníky prezidenta Donalda Trumpa.


    „Demokratická strana je připravena obětovat důležité diplomatické spojení, aby izolovala a odstranila Trumpa. Takže to není spojeno se zahraniční politikou Ruska, ale s občanskou válkou, která se odehrává ve Washingtonu mezi pro a proti trumpovskými silami," řekl profesor.


    Také kritizoval americké noviny Washington Post, kde „se zprávy překrucují podle přání nejkrajnějších elementů vlády USA". Petras ukazuje na to, že hovory o propagandě v materiálech Sputniku, které vycházejí z těchto novin, odrážení úhel pohledu, který svědčí o politické teorii spiknutí.


    „Pokud si přečtete Washington Post, tak je to téměř to samé, jako číst (operativní — red.) svodky CIA, Pentagonu a ministerstva zahraničí. Neexistuje žádná nezávislost. Já si myslím, že je to prostě směšné — obviňovat Sputnik z toho, co američtí žurnalisté dělají sami," řekl.


    Podle názoru profesora přinutilo jednostranné informování médií jejich čtenáře se od nich odvrátit. „Částečně je problém v tom, že Sputnik a RT odnímají posluchače v USA a Evropě. Americká média nejsou na konkurenci zvyklá," řekl Petras.



    Profesor dodal, že dokonce i pokud vyšetřování proti ruským médiím nic neodhalí, stejně sehraje svoji „propagandistickou" roli. „Propagandistická hodnota se skrývá v tom, že oni (RT a Sputnik — red.) byly vyšetřováni. To je forma zastrašování — říkat posluchačům a čtenářům Sputniku a RT, že proti těmto médiím se vede vyšetřování. Je to válka proti svobodným médiím," myslí si sociolog.

    Protiruské nálady v USA vysvětlil tím, že Rusko se skutečně stalo nezávislou zemí, která rozvíjí vztahy se spojenci — Čínou, Íránem a dalšími.


    „Ministerstvo zahraničí (USA — red.) a média… nemohou přijmout ten fakt, že po roce 2000 Rusko obsadilo důležitou roli ve světové ekonomice a získalo nezávislost, aby rozvíjelo vztahy mimo orbitu USA," uzavřel Petras.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑