• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    SCMP: Moskva a Peking mají rozdílné zájmy, ale nepřejí si krach pchjongjangského režimu

    10-9-2017 Sputnik CZ 150 395 slov zprávy
     

    V návrhu rezoluce předloženém USA jsou body o ropném embargu proti KLDR, o zákazu importu textilní produkce, zmrazení kont Kim Čong-una a zrušení platů severokorejských dělníků. Podle slov expertů svědčí požadavek Washingtonu ohledně zrychleného hlasování o rezoluci o tom, že USA jsou velmi znepokojeny novými jadernými zkouškami Severní Koreje, a také o tom, že se tím pokoušejí vyvinout nátlak na Čínu.



    I když dala Čína na srozuměnou, že nejspíš podpoří nové sankce proti Pchjongjangu, diplomaté přece jen očekávají, že Peking a Moskva budou bránit americké iniciativě. Autor článku píše, že Rusko a Čína jsou jediní zbývající spojenci Severní Koreje, kteří vytvořili svérázný tým, aby měli protiváhu k výzvám USA k novým sankcím. Několik hodin po poslední zkoušce Pchjongjangu se lídři těchto zemí, Si Ťin-pching a Vladimir Putin, domluvili o posílení koordinace a o příslušné práci na problému Severní Koreje. Čínský ministr zahraničí přitom poznamenal, že otázka má být vyřešena v rámci dialogu.

    Podle názoru expertů, nehledě na rozdílné zájmy Moskvy a Pekingu v Severní Koreji, jsou obě země znepokojeny hrozbou, kterou je severokorejská jaderná bomba. Na Čínu připadá 90 % celého zahraničního obchodu KLDR. Pro Rusko činí tento podíl méně 100 milionů dolarů, ale vztahy se Severní Koreou má přece jen dost pevné.


    V lednu byla například zveřejněna zpráva, že Moskva a Pchjongjang hodlají posílit spolupráci v železniční infrastruktuře. Rusko navíc počítalo se severokorejskými dělníky. List píše, že některé prvky severokorejského jaderného programu měly prý zjevný ruský původ.


    „Rusko, stejně jako Čína, má zájem na další existenci Severní Koreje, kterou považují za svého druhu nárazník proti svazkům v Severovýchodní Asii soustředěným kolem USA," uvádí list slova ruského politologa Artjoma Lukina. Proto se podle jeho názoru Moskva a Peking obávají, že krach severokorejského režimu způsobí růst nestability u jejich vlastních hranic.



    Čína a Rusko otevřeně kritizují rozmístění protiraketových systémů THAAD v Jižní Koreji a podepsaly dohodu o spolupráci, ve které slíbily zachování společným úsilím míru a stability v regionu. Avšak podle mínění čínských politologů vystupuje-li Peking přísně proti jaderným zbraním v KLDR, pak se Rusko s tím dokáže smířit, poněvadž má mnohem kratší hranici se Severní Koreou než Čína.

    Aktivní úloha Ruska v překonání severokorejského problému je přitom součástí politické hry světových velmocí, připomíná The South China Morning Post. „Severní Korea vidí teď v Rusku závažnou podporu, zatímco její vztahy s Čínou jsou napjatější," uvádí list názor politologů.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑