• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Umělá inteligence Putina dovedla Ameriku do hysterie

    8-9-2017 Free Globe 190 651 slov zprávy
     
    Ilustrace

    Veřejná lekce, kterou Vladimir Putin provedl na začátku nového školního roku, nečekaně upoutala pozornost západních médií a za oceánem vyvolala opravdovou hysterii.


    Olej do ohně přilil Elon Musk, který citoval Putina v kontextu své společnosti pro vyostření hysterie okolo výzkumů v oblasti umělé inteligence a poté se zapojil do celého orchestru novinářů a analytiků, kteří začali vyžadovat, aby se hrozba ruského využití umělé inteligence přijímala maximálně vážně.


    Není daleko den, kdy se na informačním poli objeví výzvy, aby proti Rusku byly zaveden sankce kvůli omezení této nové hrozby pro světovou demokracii a liberální hodnoty.
    Je příznačné, že americká média, například CNN, se snaží čtenáře uklidnit a zároveň ho patřičně vyděsit.


    Takový kombinovaný účinek je dosažen spojením dvou tvrzení. První: Rusko beznadějně zaostává za USA a Čínou v oblasti pokročilých výzkumů umělé inteligence a to znamená, že ruský vývoj v této oblasti bude jakoby druhořadý. Druhé tvrzení: Ruská umělá inteligence bude kompenzovat svoji „hloupost" kompletní nemilosrdností a absencí morálních zásad. Jako pozitivní příklad se uvádí americká doktrína, která zakazuje vytváření zcela autonomního zbraňového systému, který by se sám mohl rozhodovat o použití smrtící síly.


    Jako důkaz strašných úmyslů ruské strany se chápe neexistence takových omezení u ruského ministerstva obrany. Navíc CNN pro čtenáře buduje logický řetězec: Rusko je země se snižujícím se obyvatelstvem a umírající ekonomikou a to znamená, že „autoritářský vůdce Putin" se bude snažit kompenzovat tyto problémy nemilosrdností v používání nových technologií. Poslouchat kázání o morálním použití nových technologií od propagátorů země, která bombardovala Hirošimu a Bělehrad a ve Vietnamu používala chemické zbraně je zároveň směšné a nepříjemné, ale budete si muset zvyknout. Do seznamu mýtických zločinů Ruska před mezinárodním společenství bude brzy přidán bod o vytvoření nějakých zlých způsobů používání informačních technologií, pouze místo „ruských hackerů" se ve zprávách a diplomatických skandálech nejspíše objeví „ruští roboti".


    Zvláštní znepokojení našich zaoceánských partnerů vyvolává perspektiva využívání „robotizované propagandy" proti USA, která podle názoru amerických politiků a expertů už ukázala svoji efektivnost. Ruským informačním polem proběhla prakticky bez povšimnutí skandální zpráva o jednáních v Kongresu ohledně vlivu ruských „propagandistických botů" na americkou politiku a ekonomiku. V rámci těchto jednání počítačový bezpečnostní expert a bývalý agent FBI Clint Watts oznámil senátorům, že ruské „boty", nehledě na jejich primitivní úroveň automatizace, už dokázaly silně ovlivnit to, jak Američané přijímají důležité zprávy a dokonce byly schopny ovlivnit cenu akcií amerických společností na burze.


    Nelze vyloučit, že další krach Wall Street bude vysvětlen intrikami ruských robotů a Moskvou řízenou panikou investorů na sociálních sítích.


    V kontextu efektivnosti ruské robotizované propagandy novinář CNN píše, že technologie umělé inteligence v rukách putinových tajných služeb může vést ke vzniku takového proudu propagandy a klamu, který bude nejefektivnější za celou světovou historii. Vypadá to, že vážení američtí kolegové nám prostě závidí.


    Ještě jeden důvod k závisti a strachu objevil publicista agentury Bloomberg, který popsal ruský vojenský výzkum v oblasti použití umělé inteligence a také poznamenal, že ruská armáda už experimentuje se síťovou organizací bojových akcí v Sýrii.


    V tomto kontextu bychom měli se vší vážností vnímat iniciativy Muska, který minulý měsíc začal aktivně lobovat za vytvoření nové úmluvy OSN, která by zakázala výzkum v oblasti robotizovaných zbraní. K Muskovi už se připojila asi stovka vlivných aktivistů a podnikatelů, kteří zastupují převážně USA a další země NATO.


    Je velmi pravděpodobné, že i jako v případě kampaně za zakázání používání jaderné energetiky v EU a Japonsku, máme co dělat s typickým pokusem zakonzervování technologické převahy USA pod záminkou nějakých humanitárních nebo ekologických aspektů. Nemůže být žádných pochyb o tom, že USA i v případě podepsání podobné úmluvy nezastaví své výzkumy v této oblasti a také nemůžeme pochybovat o tom, že hysterická kampaň Muska bude používána pro mediální, politický a poté možná i pro sankční tlak na země, které se nebudou chtít dobrovolně vyškrtnout ze závodu o technologickou převahu v oblasti umělé inteligence.


    Ivan Danilov



    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce



    Převzato z cz.sputniknews.com







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑