• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Od říše zla až ke spolupráci: hlava Kalifornie doufá ve zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem

    6-9-2017 Sputnik CZ 59 622 slov zprávy
     

    Rozhovor s kalifornským guvernérem pro televizi RT byl nahrán po skončení zasedání diskusního klubu Valdaj s názvem Čtverec Rusko-Čína-Japonsko-USA.


    „Pamatuji si na nálady v letech 1984-1985, kdy Rusko bylo označováno za říši zla. Nicméně velmi brzy prezident Reagan a prezident Gorbačov podepsali velice důležité dohody. Skutečnost spočívá v tom, že pokud naše vztahy jsou na nejnižším bodu, tak se v budoucnu dá očekávat jejich zlepšení," prohlásil Brown pro RT.



    Politik uvedl, že nehledě na současné sankce a uzavření ruských diplomatických úřadů v USA Moskva a Washington mají stále možnost spolupracovat.

    „Vím, že sankce jsou velmi důležitou otázkou, ale stále existují příležitosti pro obchod, porozumění a spolupráci," sdělil guvernér.


    Dále dodal, že rétorika jak z jedné strany, tak i z té druhé může být poměrně tvrdá, ale „realita života je přeci jenom sblíží".


    „Politika je poměrně povrchní a umělá záležitost. Je tam spousta řečí. Společná práce nás ale přivede k upevnění vztahů," řekl Brown.


    Podle něj faktorem či katalyzátorem změn ve vztazích mezi Bílým domem a Kremlem může být i připravenost Ruska hájit své zájmy soudní cestou, a to i v otázce diplomatického majetku.



    „V naší zemi jsou podobné žaloby věcí zcela běžnou, protože tím se urovnávají konflikty. Možná, že právě takovým způsobem bude urovnán i tento konflikt", řekl Brown novinářům.

    Zdůraznil přitom, že „se nehodlá vzdát v otázce návštěv Rusů v Kalifornii nebo Američanů v Rusku".


    Hrozby sjednocují


    Politik se rovněž domnívá, že spojujícím faktorem nejen pro Rusko a USA, ale i pro řadu dalších zemí se může stát společná práce na řešení současných výzev. Mezi ně obzvlášť zdůraznil problém Korejského poloostrova.


    „Podle mě jasný pohled na tento problém zatím není. Ale vím přesně, že Rusko, USA, Čína a další regionální země mají blízko k jeho řešení. Bude se jednat o zlomový okamžik. Doufám, že rozumný přístup dokáže odvést Severní Koreu z nebezpečné cesty," řekl Brown.


    Mezi další závažné globální hrozby guvernér zařadil jaderné zbraně, které se rovněž mohou dostat do rukou teroristů, a kybernetickou bezpečnost.



    „Máme velmi závažné hrozby: proliferace jaderných zbraní, jaderné bomby v rukou teroristů, chyby dopuštěné při využívání jaderných materiálů, změny klimatu nebo zásahy hackerů do průmyslu. Na tomto pozadí Rusko, USA, Čína, Japonsko a další země musí spolupracovat. Jiná cesta není. Samozřejmě že velmi vážně přistupujeme ke všem sporům, musíme se ale soustředit i na hrozbách, které nás mohou spojit," sdělil ve svém rozhovoru guvernér.

    „Při vydávání studentských víz nesmějí vznikat žádné prodlevy"


    Kalifornský guvernér se mimo jiné domnívá, že spolupráce by měla probíhat na úrovni univerzit a vědeckých a výzkumných center. „Ve světě rostou hrozby, a proto univerzity mají plnit svou vědeckou funkci," prohlásil Brown pro agenturu RIA Novosti.


    V této souvislosti zmínil, že je připraven uvítat aktivní účast na této práci studenty z různých zemí včetně Ruska. Ve svém komentáři pro ruská média politik dokonce uvedl, že je připraven pomoci s udělením víz pro ruské studenty, kteří přijíždějí na studium do Kalifornské univerzity.


    „Musíme se na tuto otázku podívat. Domnívám se, že při vydávání studentských víz nesmějí vznikat žádné prodlevy. Ano, samozřejmě mohu jim pomoci s udělením víz, pokud to budou potřebovat," ujistil Brown.



    Přitom politik uvedl, že se nebojí toho, že ho jeho kolegové mohou odsoudit za to, že odjel na fórum. „Nebojím se! Nespadneš, nezvedneš se (…). Jsem optimista, protože naše spolupráce přinese velké výhody oběma stranám, a já věřím, že spolupráce bude těsnější, byť je to možná otázka několika měsíců, nebo dokonce roku," cituje jeho slova tisková agentura Deita.ru.

    Na tomto pozadí Brown dokonce slíbil, že až se vrátí do USA, tak se podívá, zda se ze San Francisca a Vladivostoku mohou stát partnerská města. „Nevidím v tom žádnou překážku," zdůraznil.


    Uvedeme, že Vladivostok již uzavřel partnerství se třemi americkými městy: se San Diegem (v Kalifornii), Juneau (na Aljašce) a Tacomou (ve Washingtonu).


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑