• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Modré přilby na Donbase: podstata a spekulace. Názor

    6-9-2017 Sputnik CZ 64 658 slov zprávy
     

    Prohlášení Vladimira Putina o možnosti vyslání mírové mise na Donbas, jež zaznělo na závěrečné tiskové konferenci summitu BRICS, se ihned stalo objektem různých interpretací a spekulací, a to možná i dřív, než prezident stihl ukončit svou myšlenku. Jedni se obávají, že vyslání modrých přileb umožní Kyjevu „vyčistit" region od nepohodlných a jinak smýšlejících osob, přičemž tím nejtvrdším způsobem. Jako příklad se často uvádějí události v neznané Republice Srbská Krajina v polovině 90. let, kdy mírová mise OSN nechala chorvatskou armádu zničit tento region obývaný Srby. Jiní obvinili ruského prezidenta z nové hybridní operace proti Ukrajině a z toho, že přebral iniciativu Kyjevu. Dámy a pánové, měli bychom se uklidnit a pozorně si přečíst přímou řeč ruského prezidenta. Naštěstí přepis tiskové konference je, jak se patří, zveřejněn na jeho oficiální internetové stránce.



    Takže ve svém komentáři k mírové misi, a přesněji k lidem, kteří by mohli zajistit bezpečnost mise OBSE na Donbasu a zabývat se výlučně touto aktivitou, Vladimir Putin prohlásil, že na tom nic špatného nevidí. Ruský prezident připomněl, že sama evropská mise odmítá vyzbrojovat své členy kvůli tomu, že nemá příslušný personál a nezbytné zkušenosti. Dále prezident podotkl, že tyto síly se musí nacházet na dělící linii a nikde jinde. A pak je zde další klíčový bod: k rozhodnutí o této otázce může dojít pouze poté, co dojde ke stažení stran spolu s těžkými zbraněmi a pouze po přímém kontaktu se zástupci neuznaných republik. Přesně takovou rezoluci Putin nařídil ministerstvu zahraničních věcí předložit Radě bezpečnosti OSN s nadějí, že její schválení prospěje k řešení problému na jihovýchodě Ukrajiny.

    Tudíž, jak se říká, dříve než budete vyvozovat dalekosáhlé závěry, čtěte primární zdroje. Mimochodem na tiskové konferenci v otázce, na kterou odpovídal prezident, zazněla myšlenka, že Kyjev již dávno chce mít mírovou misi OSN na Donbasu, ale obává se, že Rusko tuto ukrajinskou iniciativu zablokuje v Radě bezpečnosti. Právě proto se ji bude kyjevské vedení snažit protlačit přes Valné shromáždění OSN. Vladimir Putin odpověděl, že „přes Valné shromáždění to nepůjde, neboť mírová mise nemůže působit bez mandátu Rady bezpečnosti". Fakticky to učinit nelze, ale kdy se naposledy Kyjev řídil fakty? Petro Porošenko chce skutečně v polovině září navštívit 72. zasedání Valného shromáždění OSN a představit tam svou iniciativu a vyslání mírové mise na Donbas. Netečně to uvádějí mnohé oficiální zdroje v Kyjevě. Jenže jejich návrh má zcela jinou koncepci. Proto mluvit o tom, že Putin přebral Kyjevu iniciativu, je přinejmenším nekorektní. Navíc, zopakuji, Moskva neplánuje tuto iniciativu prezentovat Valnému shromáždění.



    Jenže podstata je v jiném. Podle Kyjeva modré přilby mají působit na celém území Donbasu až po rusko-ukrajinskou hranici a musí kontrolovat odzbrojení, jak říkají ukrajinští zástupci, „nezákonných ozbrojených skupin". Jaký to bude mít dopad na mnohé obyvatele regionu, je zcela očividné. Kromě toho žádná vyjednávání s neuznanými republikami nebudou. To okamžitě uvedli na ukrajinském MZV a dodali, že účast v mírové misi ruských vojáků je nepřijatelné. Jedná se údajně o „agresora".

    Vladimir Putin neřekl nic o tom, zástupci z jakých zemí se mají do mise zapojit. Proč se ale nemá jednat o ruské občany? Ruská federace je plnoprávným členem OSN a jejich struktur, není účastníkem konfliktu na Donbasu a není ve válečném stavu s Ukrajinou. Tudíž kategorický postoj Kyjeva není na ničem založený. Na ukrajinském MZV jsou podle všeho diplomaté — měli by být zdrženliví. Nicméně kyjevští politici byli, řekněme, volnější ve svých komentářích slov Vladimira Putina. Místopředsedkyně Nejvyšší rady a zástupkyně Ukrajiny v humanitární pracovní podskupině Trojstranné kontaktní skupiny pro otázky Donbasu Iryna Herašenková se vyjádřila ve stylu rapových soubojů. Své triády však zapomněla zarýmovat.


    Podle ní Moskva v nejlepších tradicích hybridní války zcela překrucuje kyjevskou iniciativu. Kyjev si své neústupné pozice nevzdá, neboť cítí podporu. Rezoluci v Radě bezpečnosti mohou zablokovat USA, Francie a Velká Británie. Ukrajinskou verzi, jak se obává Kyjev, s velkou pravděpodobností pošle ke dnu Rusko kvůli tomu, že ohrožuje obyvatele Donbasu, a je proto nepřijatelná. Nicméně šance na mír v této zemi po Putinově návrhu přeci jenom jsou.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑