• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Za odsun amerických jadrových zbraní z Nemecka horlí i tamojší vicepremiér Gabriel

    4-9-2017 Zem & Vek 102 958 slov zprávy
     

    Razantný spôsob, akým predseda nemeckých sociálnych demokratov Martin Schulz spustil volebnú kampaň, zarezonoval po celej planéte. Všetky hlavné svetové tlačové agentúry informovali o jeho výzve na stiahnutie jadrových zbraní, ktoré sa ešte nachádzajú na nemeckej pôde. Bližšie o nej si môžete prečítať tu.


    Sociálni demokrati pritvrdzujú


    Americkí vládni činitelia, ktorým bol Schulzov apel adresovaný, ho z veľkej miery hodnotili ako nepríjemný, ale nie pochopiteľný pokus nemeckého politika o zvýšenie preferencií pred septembrovými voľbami do Spolkového snemu. Prieskumy verejnej mienky signalizovali päť týždňov pred hlasovaním do 598-členného zákonodarného zboru v Berlíne, že sesterské kresťanské strany CDU/CSU si udržiavajú pred sociálnou demokraciou SPD pohodlný, miestami až 17-percentný náskok. Len málokto pochyboval o tom, že šéfke CDU a trojnásobnej kancelárke by dokázal niekto zabrániť, aby sa ujala úradu na čele nejakej novej koalície aj po štvrtýkrát.


    súčasnú – nazývanú Große Koalition – vytvorila s SPD a prenechala jej dôležité ministerské kreslá. Rezort zahraničia, šéfovi ktorého prináleží titul vicekancelára, viedol dlhý čas Frank-Walter Steinmeier, ktorého zvolili vo februári  2017 za prezidenta Spolkovej republiky. Na jeho miesto prešiel už koncom januára dovtedajší minister hospodárstva a energetiky Sigmar Gabriel: Na tomto poste zastupoval vplyvné nemecké hospodárske kruhy, a to obe ich zložky: klasických priemyselníkov i finančno-špekulatívny kapitál. Ako vysokopostavený sociálny demokrat mal za sebou aj nemecké odbory.


    Netajil rozčarovanie nad obnovením studenej vojny na jar 2014 a ničivými následkami protiruského embarga a neprestáva roztrpčene komentovať ani ako minister zahraničia protiruské ťaženie amerického Kongresu a mnohých členov americkej vlády. Ostro kritizuje svoju nadriadenú, kancelárku Angelu Merkelovú, za poddajnosť, s akou sa v marci zaviazala americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, že Berlín bude systematicky navyšoval zbrojné výdavky štátneho rozpočtu.


    16. augusta publikoval v denníku Rheinische Post pôsobivú protivojnovú polemiku proti roztáčania špirály zbrojenia. Nazval ju „Zbrane nezaistia bezpečnosť“ (Waffen schaffen keine Sicherheit). Výrečné sú aj podtitulky ako „Trumps Diktat“ a najmä ten, v ktorom napáda kancelárku za sľub utrácať miliardy zo štátneho rozpočtu na zbrojenie: „Premrhané miliardy, len aby sa zapáčila Trumpovi“ (Milliarden verpulvern, um Trump zu gefallen).


    Boli to silné výrazové prostriedky od muža v kľúčovom postavení a vysokého funkcionára SPD, ktorý ale prenechal v marci bez boja predsednícku funkciu v strane Martinovi Schulzovi. Ten si na ňu presadol z kresla predsedu Európskeho parlamentu a v Berlíne má v novej koaličnej vláde po septembrových voľbách zastupovať záujmy bruselských technokratov pri integrovaní Európskej únie, alebo aspoň jej jadra, do federatívneho superštátu.


    Mnohí pozorovatelia pred cestou Sigmara Gabriela do USA očakávali, že sa pokúsi vo Washingtone utíšiť dosah pomerne nečakanej a najmä provokatívnej výzvy šéfa SPD Martina Schulza na odsun amerických jadrových zbraní zo Spolkovej republiky. Namiesto toho ohromil svojich hostiteľov i spoluobčanov doma v Nemecku slovami, ktoré povedal spravodajcovi Deutsche Presse Agentur (DPA). „Som si istý, že je nevyhnutné hovoriť znova o kontrole zbraní a procese odzbrojovania. Preto sa domnievam, že stanovisko Martina Schulza o stiahnutí jadrových zbraní z našej krajiny je správne,“ citovala ho v zostručnenej podobe tlačová agentúra TASR.


    Muž v pozadí


    Za takýmito expresívnymi výrokmi vicepremiéra nemeckej vlády treba vidieť viac než predvolebnú kampaň jeho materskej SPD. V USA vystupoval za celú nemecké vládu, za svoju kancelárku a za nemecké hospodársko-obchodné kruhy. Tie presadzujú spoluprácu namiesto konfrontácie s Ruskom, aby Nemecko neprichádzalo o výhody z účasti na rusko-čínskych rozvojových projektoch pre Euráziu. Nemecký vicekancelár prejavil vo Washingtone značnú mieru odvahy varovaním pred roztáčaním nového kola zbrojenia v atmosfére, keď prezident Trump ustupuje na celej čiare americkému vojensko-priemyslovému komplexu a washingtonským jastrabom, ktorí zovreli do pazúrov prakticky celý Kongres Spojených štátov.


    Pentagón spustil pred niekoľkými rokmi program modernizácie amerického jadrového arzenálu v Európe. Zhruba dvesto atómových bômb, z ktorých sa približne dvadsať nachádza na leteckej základni Bundeswehru pri obci Büchel v spolkovej krajine Porýnie-Falcko, má nahradiť všestrannejší a efektívnejší model B61-12. Vyznačuje sa okrem iného schopnosťou prerážať do väčších hĺbok cez podzemné ochranné betónové vrstvy. Prezbrojenie by malo byť ukončené do konca dekády. O úspešnej sérii pokusov s modelom B61-12 zo začiatku augusta sa zmieňuje i Wikipédia.


    Cesta prvého muža nemeckej diplomacie do USA má ten zaujímavý prvok, že zo sídla americkej politickej moci vo Washingtonu sa pred odletom do vlasti presunul do sídla sivej eminencie inej, nadnárodnej moci. Za Henry Kissingerom, 94-ročným rodákom z bavorského Furthu a niekdajším šéfom americkej diplomacie, ale i otvoreným alebo zákulisným poradcom všetkých amerických prezidentov za ostatné polstoročie. Žije v mestečku Kent ležiacom v newyorskej metropolitnej oblasti a zrejme poskytuje nemeckému štátnikovi cenné podnety, ako kľučkovať medzi rôznorodými mocenskými záujmami na oboch brehoch Atlantiku.



    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].


    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.






    Patrik Sloboda

    Zopár slov o autorovi...



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑