• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    NZZ: Epocha globalizace pod vedením USA se chýlí ke konci

    1-9-2017 Nová Republika 89 335 slov zprávy
     


    1.9.2017 PrvníZprávy

    V současné době proces globalizace, který začal na Západě, ustupuje a na jeho místo přichází multipolární model za účasti Ruska a Číny, napsal Neue Zürcher Zeitung.


    Globalizace se objevila v anglosaském světě, a tam také může začít svůj konec, napsal v materiálu Neue Zürcher Zeitung Heinz Theisen, profesor Katolické vysoké školy v Kolíně. Namísto mnohostranných dohod o volném obchodu v USA, Evropě a Asii všichni nyní projevují zájem o dvoustranné dohody.

    Globální hráči profitovali všude z otevřených trhů s produkty a lidmi, přičemž zisky jsou již dlouho formou samoobslužné oligarchie, tak označil systém profesor a uvádí příklad na samotné Evropě, kde již „otevřené hranice“ neposkytují obyvatelům pocit bezpečí. Kromě migrace profesor poukázal na údaje německého ministerstva pro hospodářskou spolupráci, podle nichž proudí ročně z Afriky nelegálních 40 miliard dolarů, kdy se korporace agresivně vyhýbají daňovým povinnostem.

    Namísto mnohostranných dohod o volném obchodu, ať již v rámci Evropy nebo mezi USA a asijskými zeměmi, je nyní zájem o dvoustranné dohody,vedení poznamenal.

    Nový světový řád nemůže vzniknout navzdory Rusku a Číně, ale pouze s nimi, zdůrazňuje autor tohoto článku. "Čína a USA, Rusko a EU se dříve nebo později stanou „polovičními přáteli, a napůl nepřáteli", kteří sdílejí společné ekonomické zájmy, navzdory politickým rozporům," uvedl Theisen.

    Válka v Sýrii nemůže být dokončena bez spolupráce Ruska a Spojených států. „Islamismus nemůže být potlačen bez menšího zla - autoritářského Ruska," tvrdí autor. Západ naopak potřebuje Rusko, aby brzdil „čínskou expanzi".

    A zatímco Spojené státy investovaly stovky miliard dolarů do konfliktů na Středním východě, pasivně se chovají k tomu, co se děje na jejich vlastních hranicích.vedení

    Pokud by Spojené státy neinvestovaly svou energii a peníze do Afghánistánu a Iráku, ale do rozvoje Mexika, nemusely by budovat „stěnu".„Velká šance na spolupráci velmocí spočívá v nebezpečí, jimž čelí. Oni čelí nejen nevedenípřátelským státům, ale také globálnímu kapitálu, teroristům, pašerákům, obchodníkům s drogami a otroky," shrnuje autor Neue Zürcher Zeitung s tím, že perspektivy určí pouze „otevřený diskurs“.

    Související článek:
    Bašta: Kdy lidem dojde, že slova o vykořisťování zase popisují realitu 



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑