• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Potvrzeno: Pancir kosí v Sýrii jeden cíl za druhým – a nikoliv cvičný

    28-8-2017 Nová Republika 210 345 slov zprávy
     

    Geo
    28.8.2017 Eurasia24
     

     O ruských ozbrojených silách občas platí, že když v médiích ohlásí nějakou „novinku“, předmět zprávy je realitou už notnou dobu. Stoprocentně to platí o nasazení protivzdušného systém Pnacir-S1, který v Sýrii sestřeluje vzdušné cíle jak na běžícím pásu.

    Generálmajor Alexandr Novikov, který je na ruském generálním štábu odpovědný za vytváření a rozvoj systému použití bezpilotních prostředků, v pátek 25. srpna v ruských médiích oznámil, že ruští specialisté v Sýrii rozvinuli systém ochrany před bezpilotními letouny a jejich likvidace.

    Upřesnil, že systém „umí“ odhalovat bezpilotní letouny (UAV), upozorňovat jejich operátory a v případě nezbytnosti tyto stroje eliminovat radioelektronickými prostředky nebo „tvrdým“ útokem protivzdušné obrany.

    Ale jen pár hodin před jeho prohlášením se na ruském internetu objevil obrázek, který dosvědčuje, že posledně uvedený způsob zneškodňování bezpilotních aparátů už je v Sýrii běžnou a poměrně častou praxí.

    Fotografie z prezentace na proběhnuvším vojensko-technickém fóru Armija-2017 ukazuje tabulku bojového použití komplexu Pancir-S1 v Sýrii na jaře a v létě tohoto roku. Jen v období od 23. března do 6. července Rusové „sundali“ ze syrského nebe dvanáct narušitelských vzdušných cílů, mimo jiné šest (!) bezpilotních letadel.




    Ve třech případech byl zlikvidován izraelský bezpilotní prostředek typu IAI Heron, který v oblasti využívají zejména vzdušné síly Izraele a Turecka (a také americké námořnictvo). Na seznamu je uveden též zásah tureckého UAV Bayraktar a amerického RQ-21.

    Bezpilotní stroje byly likvidovány na vzdálenosti od 3,5 do 16 kilometrů, když se pohybovaly ve výškách od 1,5 do 9 kilometrů při rychlostech v rozmezí 60 až 147 kilometrů v hodině. S výjimkou posledně uvedeného drobného amerického letounku postačila k sestřelu každého UAV jedna jediná střela.

    O tom, že Pnacir je skutečně vysoce účinný a univerzální protivzdušný prostředek, svědčí také úspěšnost likvidace docela jiného typu cíle, totiž raketometných střel: přestože Pancir zneškodňoval odpálené rakety letící v mnohem menších výškách a vzdálenostech a především při několikanásobně vyšších rychlostech než UAV (až 1320 km/h), i za těchto podmínek stačila na každou ze čtyř odpálených raket jediná střela Panciru:





    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑