• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ruskému námořnictvu vyrostl „Pancíř“. Ostatní ho ještě dlouho mít nebudou. Názor

    30-7-2017 Sputnik CZ 103 648 slov zprávy
     

    Námořní verze raketového a kanonového systému Pancir ME byla vytvořena ve Šipunovové konstrukční kanceláři jemné mechaniky. Veřejnost ho mohla poprvé spatřit na Mezinárodním veletrhu vojenského námořnictva v Petrohradu na konci června. Systém zapůsobil jak na odborníky, tak i na návštěvníky veletrhu. Pancir-ME, který připomíná válečného robota ze sci-fi filmu, budí respekt už jenom svým vzhledem, ale v první řadě samozřejmě svými vojenskými schopnostmi.



    Charakteristiky raketové výzbroje a nejnovější optoelektronický integrovaný systém řízení činí tuto zbraň velmi efektivním obranným prostředkem. Pancir-ME dokáže spolehlivě zajistit obranu lodi v okruhu 20 kilometrů a do výšky 15 kilometrů ode všech útočných systémů současnosti: od raket s plochou dráhou letu, nadzvukových protilodních střel, leteckých pum a od bezpilotních letounů.

    Jeho rakety likvidují cíle pomocí výbušné tyčové hlavice, která vymete shluk kovových fragmentů. Dvojice šestihlavňových kanónů ráže 30 mm s rychlostí palby až 5000 ran za minutu znatelně rozšiřuje bojové schopnosti Panciru. Systém řízení palby je založen na sfázované anténní soustavě (radary sledují jak cíle, tak i vlastní rakety).


    Když přijde rozkaz k likvidaci cíle, bojový systém reaguje automaticky během 2 až 3 sekund. Systém umí navádět až čtyři rakety najednou v sektoru 90 stupňů. Pancir ME prakticky nemá slepé zóny a je vybaven třemi radary: optickým, radarem včasného varování (do vzdálenosti 50 km) a radarem doprovázejícím cíl. Systém dokáže rozeznat detaily letících objektů (dokonce i padáky výsadkářů).


    Univerzální a dostatečný



    Pancir ME byl vytvořen v konstrukční kanceláře jemné mechaniky v Tule, ale s hlavním konstruktérem Jurijem Savenkovem jsme mluvili v Petrohradu, kde námořní systém byl jednou z nejnápadnějších novinek veletrhu vojenského námořnictva.

    Jurij Savenkov zasvětil protivzdušné obraně celý svůj život, proto o svém výtvoru mluvil podrobně a se zaujetím: „Zrod mořského systému Pancir vyžadovala doba. Poslední roky schopnosti cílů protiletadlové obrany se zvyšují, zatímco jejich viditelnost klesá. Naše koncepce umožňuje likvidovat protilodní střely a bránit loď prakticky až do její paluby. Vše je upraveno s ohledem na zmenšující se čas k reakci. Rakety nejsou umístěny v trupu lodi, ale nahoře, kde jsou v neustálé bojové pohotovosti. Pokud nepřítel zahájí vzdušný útok, tak proti cílům budou vypáleny rakety (a rakety máme velmi silné) ve dvacetikilometrové vzdálenosti. Pak nastupují kanóny, které zničí to, co doletí blíže. V případě, že se bude jednat o pětisetkilogramovou leteckou pumu, tak je lepší použít pouze kanóny. Systém Pancir ME je natolik univerzální, že ho lze umístit jak na letadlových lodích, tak i na malých plavidlech o výtlaku od 500 tun. Malé lodě si vystačí s protiletadlovým systémem krátkého dosahu. V případě námořní skupiny bojových lodí je systém integrován do kolektivní protivzdušné obrany."


    Vojenský potenciál



    Tulské zbraňové systémy Kaštan, Kaštan M a Pancir ME jsou jediné svého druhu na světě, neboť ve své věži kombinují silnou kanónovou a vícerežimovou raketovou výzbroj s optoelektronickým integrovaným systémem řízení. Už jenom dva typy zbraní představují značnou výhodu, ale Pancir ME znásobuje individuální vlastnosti každého z nich. Oproti systému Kaštan M dosah Panciru je čtyřnásobný. Multifunkční radiolokační stanice se sfázovanou anténní soustavou a protiletadlové rakety s doletem 20 kilometrů umožňují odrazit nálety skupinových cílů útočících z různých směrů. Systém může pálit až na čtyři cíle současně, a to i na nové modernizované protilodní rakety.

    Mezi hlavní výhody systému patří rychlá reakce a univerzalita. Bojová efektivita jednoho modulu je 2-4krát větší než u systémů protivzdušné obrany, které mají pouze kanónovou výzbroj. Každý bojový modul má čtyřicet dvoustupňových protiletadlových řízených raket s tuhým palivem a výbušnou tyčovou hlavicí se střepinovým účinkem.


    Je nutné mít na vědomí, že v oblasti působnosti protivzdušné obrany nelze opakovaně vypálit rakety na jeden cíl. Proto jej nutné zasáhnout na první pokus. Pokud se to nepodaří, tak automaticky zasahuje dvojice rychlopalných šestihlavňových kanónů.


    Kombinovaný optoelektronický integrovaný systém řízení umožňuje používat Panicr ME za každého počasí, během dne i noci. Základní režim fungování systému je zcela automatický a nevyžaduje účast operátora, což znatelně zvyšuje bojovou odolnost válečných lodí a vojenský potenciál ruského námořnictva ve světovém oceánu.


    Názor autora nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑