• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Žraloci války. Nejstrašnější a nejneobyčejnější ponorky na světě

    29-7-2017 Sputnik CZ 169 712 slov zprávy
     

    Lodě tohoto projektu jsou univerzální bojovníci. Každá bude vyzbrojena arzenálem torpéd a raket s plochou dráhou letu, vybavena moderním hydroakustickým zařízením, novými nehlučnými lodními motory a může efektivně bojovat jak s pozemními, tak i s námořními cíli.


    Ponorky posílí Severní a Tichooceánskou flotilu a budou chránit místa bojových hlídek svých strategických kolegů — raketových ponorek projektu Borej, které jsou také v mnoha směrech unikátní. Sputnik uvádí výběr nejpozoruhodnějších ponorek — a to nejen ruských.



    Největší

    Těžká atomová raketová ponorka strategického určení Dmitrij Donskoj je jedinou zástupkyní projektu 941 Žralok, která zůstala v ruské flotile. Tento obr vysoký jako osmipatrový dům a výtlakem do 50 tisíc tun zůstává největší ponorkou v dějinách. Šest křižníků projektu, postavených v 80. letech minulého století, neslo po 20 těžkých mezikontinentálních balistických raketách R-39 a vedení NATO je považovalo za hlavní esa sovětského vojenského námořnictva. Jak by ne, vždyť plná salva jednoho Žraloka (nebo Tajfunu, jak tyto lodě nazvali na Západě) mohla spálit půl kontinentu.


    Dnes se však Dmitrij Donskoj využívá jako „plovoucí laboratoř" — právě z něho byly pokusně odpalovány rakety Bulava, kterými jsou vyzbrojeny modernější, kompaktnější a tišší Boreje. Nicméně vyřazovat posledního Žraloka z flotily vojensko-námořní vedení zatím nepospíchá a Dmitrij Donskoj dále hraje neposlední roli v obraně země.


    Nejvyzbrojenější


    Palmu vítězství v nominálním počtu raket drží americké strategické raketonosné lodě projektu Ohio — každá z 18 ponorek, které jsou v současné době součástí amerického vojenského námořnictva, je vyzbrojena 24 balistickými raketami Trident I a Trident II. První Trojzubci nesou až osm bojových bloků s kapacitou po 100 kilotun, druhé mohou na cíl shodit až 14 takových bojových hlavic nebo osm ničivějších s kapacitou po 475 kt. Atomové ponorky Ohio jsou základem amerických sil strategického odstrašování — podle hodnocení západních analytiků v jejich silech se skrývá více než polovina veškeré munice jaderné triády USA.



    K dalším přednostem lodí Ohio je možné přiřadit silné motory, schopné rozjet křižník pod vodou až na 25 uzlů, a ohromující maximální hloubka ponoru — kolem 550 metrů. V tomto ohledu je lepší než jiné ponorky této třídy.

    Nejtišší


    Šest ponorek modernizovaného projektu 636.3 Varšavanka bylo stavěno pro potřeby Černomořské flotily Ruska stachanovským tempem — celá série byla postavena a předána námořníkům v letech 2010-2016. Jednou z hlavních předností Varšavanek je jejich prakticky absolutní bezhlučnost při malé rychlosti, díky níž byly tyto lodě v NATO nazvány „černými dírami".


    Každá ponorka je vyzbrojena 18 torpédy a osmi raketami země-vzduch. Torpéda jsou vystřelována ze šesti torpédových přístrojů ráže 533 mm, které se automaticky dobíjejí každých 15 vteřin. Vynikající technické vlastnosti dávají malé flotile Varšavanek dobrou šanci přiblížit se co nejvíce ke hlavní ze skupiny leteckých útočných lodí údajného protivníka a rychle do ní vystřílet veškerou munici. Stačí jedno torpédo, které se dostane k letecké lodi, aby ji zcela zneškodnilo — nakloní se a letadla už nemohou vzlétnout z paluby.


    Nejkompaktnější


    Nejmenšími jadernými ponorkami na světě, které jsou součástí výzbroje, je právem nazýváno šest francouzských víceúčelových Rubis. Délka Rubis je 73,6 metrů a šířka — pouhých osm metrů. Tudíž všechny postavené lodě projektu je možné jednu vedle druhé umístit na jednom fotbalovém hřišti.


    Tyto maličké lodě však nejsou tak neškodné, jak by se mohlo zdát na první pohled. Každá Rubis je vyzbrojena 14 torpédy ráže 550 mm. Kromě toho jsou schopné nést protilodní rakety s plochou dráhou letu Exocet posledních modifikací s cílem útoku na cíle na vodní hladině. Atomový reaktor a komfortní vnitřní uspořádání umožní posádce v počtu 57 osob se relativně pohodlně nacházet v autonomní plavbě 45-60 dní.



    Nejtajemnější

    Ruský projekt bezpilotní jaderné ponorky Status-6 se objevil v médiích náhodou. Desátého listopadu 2015 na poradě ruského prezidenta Vladimira Putina se zástupci ministerstva obrany kameraman federálního televizního kanálu natočil detail stránky prezentace, kterou listoval jeden z generálů. Podle dostupných údajů bude tato loď miniaturní, nenápadná, rychle a maximálně automatizovaná a jejím hlavním úkolem bude dodání ke břehu údajného protivníka silné jaderné nálože. V podstatě taková ponorka bude velké torpédo, schopné zničit pobřežní infrastrukturu nebo dokonce vyvolat tsunami.


    18. března 2016 však zástupci Sjednocené loďařské korporace v odpovědi na otázku novinářů o Statusu-6 potvrdili plánování bezpilotního podvodního robota. Bude dost velký, aby mohl nést vlastní torpéda. V SLK dodali, že korporace také projektuje nosnou jadernou ponorku pro takové roboty, což potvrzuje hodnocení řady odborníků, kteří předpokládají, že Status-6 je název koncepce jaderné ponorky páté generace, jejíž hlavní výzbrojí budou útočné drony.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑