• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pavel Tulajev: O jubilejním slovanském sjezdu roku 2017 – 3. část

    29-7-2017 NWO Odpor 156 1188 slov zprávy
     

    Pavel Tulaev

    Pavel Tulaev



    27. května. První den cesty. Moskevský kanál


    Plavili jsme se na lodi „Kněžna Anastasia“, což symbolicky podtrhovalo duchovní obsah poutní cesty. Místem nástupu bylo Říční nádraží v Moskvě, které se nachází na severozápadě hlavního města u břehu Chimkinského nádrže. Začali jsme se scházet na nábřeží asi půl druhé hodiny před odjezdem, abychom zaregistrovali svá zavazadla a ubytovali se v předem přidělených kabinách. Ubytování a výlety delegátům sjezdu zaplatili sponzoři, jídlo bylo na vlastní náklady.



    4_Rechnoj-vokzal-600x401


    Už dávno jsem se neplavil na dopravní lodi, a proto všechno na lodi ve mně vyvolalo romantické pocity. Parník německé výroby byl spuštěn na vodu už v roce 1989, nicméně je stále moderní a zabezpečuje veškeré pohodlí. Dvoulůžkové kajuty s vlastním WC a sprchou, stolkem, šatní skříní a knižními regály se ukázaly být prostornější než spací kupé ve vlaku.


    A pak se „Kněžna Anastasia“, vyzdobená vlajkami slovanských států, odrazila od břehu za vyhrávání hudby dechového orchestru. Míjeli jsme břehy městské krajiny s věžáky a okolní zeleně. Cestující vyšli na otevřené paluby, pořizovali první fotografie na památku a seznamovali se mezi sebou.


    Mým spolubydlícím byl Ilja Michajlovič Čislov, předseda představenstva Společnosti rusko-srbského přátelství, talentovaný překladatel a literární vědec, autor první dvojjazyčné antologie lužickosrbské poezie a autor ruské verze básně Petra Něgoša „Paprsek mikrokosmu“. Typický intelektuál středního věku s prošedivělými tmavými vlasy a modrýma pozornýma očima. Ve svých pravoslavných názorech byl Čislov velmi kategorický a přísný, ale zároveň přátelský. Ilja Michajlovič mi věnoval jím přeloženou knihu „Srbský národ jako služebník boží“ od Sv. Nikolaje Srbského a já jsem daroval svému souputníkovi svoji nejnovější práci „První slavjanofilové a jejich sjezdy“. Za celou cestu jsme neměli žádné problémy a rozhovory – o slovansko-ruském světě, o literatuře a poezii, o našich známých současnících byly naplněny hlubokým smyslem.


    Krátce po začátku plavby jsem šel na prohlídku naší lodi. Nejprve jsem se prošel po palubách, schodištích a chodbách, kde visely fotografie carské rodiny a plakáty z historie říčního loďstva, pak jsem se podíval do obchodů se suvenýry a stánků, kde jsem získal podrobnou mapu naší trasy a barevný prospekt s fotografiemi památek na cestě; nakonec jsem vystoupal na nejvyšší palubu, kde na prostoru pod širým nebem stála lehátka pro opalování a plastové stoly se židlemi. Zde se shromáždilo mnoho našich spolucestujících: povídali si a vyměňovali si informace. Vládla výborná nálada, chybělo jen slunce a teplé počasí.


    Po chvíli nás místní rozhlas pozval na setkání, kde jsme se seznámili s posádkou lodi. Kapitán Vladislav Chasikov představil své kolegy a s humorem přečetl instrukce. Další podrobnosti o trase jsme denně dostávali v písemné podobě.


    Večer po jídle v prostorné jídelně s velkými okny se cestující rozešli do svých kajut, ale někteří pokračovali v rozhovorech v čítárně a kavárně s barem.


    První část plavby vedla Moskevským kanálem, který byl otevřen v roce 1937 a po dlouhou dobu nesl Stalinovo jméno. Jeho hloubka je 24 m, šířka do 140 m, a délka – 128 kilometrů. Na obrovské stavbě trvající asi 5 let se podílelo mnoho vězňů z pracovních táborů, ale nyní tuto dramatickou dobu připomíná jen veselohra „Volha-Volha“ (1938) s Ljubov Orlovou v hlavní roli.


    Na přechodu z kanálu do Volhy v okolí města Dubna jsme minuli několik zdymadel, která představují unikátní stavební díla v podobě majestátních oblouků typu vítězného nebo městských bran. Na pravoboku zůstala města Dmitrov (Jachroma), Bílé městečko a Kaljazin.


    Fotokronika prvního dne plavby: https://www.facebook.com/pavel.tulaev/media_set?set=a.1534895243247188.1073741857.100001801828038&type=3


    5_Uglich-Pristan-600x430


    28. května. Druhý den cesty. UGLIČ


    Následující den po snídani v aule, vyzdobené námi přivezenými církevními korouhvemi a plakáty s obrazy etnických krojů všech slovanských národů, otevřel předseda sjezdu Oleg Anatoljeič Platonov první konferenci na vodě. Bohoslužbu sloužil igumen Kirill (Sacharov), a kázání pronesla proto i jerej Jovana Plamenaca (Srbsko).


    Znovu zazněly pozdravy vedoucích delegací: Barbary Krieger (Polsko), Zdeňka Opatřila (Česká republika) a Alexandera Titovce (Bělorusko), dále pak zprávy o slovanském světě a současné ideologii. V průběhu plavby jsme měli vyslechnout mnoho desítek dalších zpráv, které byly zařazeny do sekcí, kulatých stolů a autorských prezentací.


    V tento den se současně v různých sálech konaly konference věnované zvláštnostem slovanské civilizace, její kultury a vzdělávání, kulatý stůl slovanské mládeže a také tvůrčí setkání s vedoucím filmového studia „Slavjanofil“ Vladislavem Bykovym. V jednotlivých sekcích vystoupili spisovatel Vladimir Krupin, básník a hlavní redaktor časopisu „Mladá garda“ Valerij Chaťušin, hlavní redaktor novin „Slovo“ Viktor Linnik a správce internetového portálu „Ruská lidová linie“ Anatolij Stěpanov; dále pak prezident Všeruského fondu vzdělání Sergej Komkov a hosté z České republiky, Srbska a Čer né Hory.


    O přestávkách pokračovaly osobní komunikace. Jsem rád, že jsem si mohl vyměnit informace se svými dlouholetými přáteli. Mezi nimi byli překladatel a nakladatel Just Rugel – zakladatel společnosti přátelství mezi Ruskem a Slovinskem; Vesna Pěsič – vedoucí bělehradského nakladatelství „Pěsič a synové“, kde vyšly v srbském překladu dvě mé knihy; mladá publicistka Dragana Trifkovič – ředitelka srbského centra geostrategických výzkumů. Z Rusů bych chtěl jmenovat básnířkou a novinářku Irinu Ušakovu, lidovou zpěvačku Irinu Leonovu, filozofa Alexandra Jelisejeva nebo architektku Natálii Manajenkovu z Minsku. Zpovědník srbské delegace kněz Jovan Plamenac, jehož předek se účastnil na sjezdu v roce 1867, mi daroval sbírku svých článků pod názvem „Proč milujeme Rusko“.


    Zvlášť bych chtěl zmínit seznámení s vynikajícím badatelem starožitností Viktorem Timurou ze Slovenska. Bývalý vojenský specialista a nyní – filozof, kulturolog a publicista věnoval více než 50 let studiu počátků evropské civilizace. Přivezl s sebou dva objemné svazky encyklopedického díla „Stará Evropa“ a „Zamlčené dějiny“. S radostí jsem si oba tyto svazky koupil a Timura si zase ode mě koupil album „Rodoví bohové v díle slovanských umělců“ a monografii o slavjanofilech.


    Po obědě parník připlul do starobylého města Uglič v Jaroslavské oblasti. Byl založen v r. 937, ve XIII. – XIV. století byl hlavním městem malého knížectví a pak se stal vlastnictvím moskevských knížat. Zvláštní náhodou se naše návštěva Ugliče shodovala s dnem vzpomínky na tragickou vraždu knížete Dmitrije, nejmladšího syna a následníka Ivana Hrozného. Když na molu místní správa a kněží vítali chlebem a solí slovanskou delegaci, v chrámu knížete Dmitrije prbíhaly bohoslužby na počest svatého.


    Naše první exkurze byla podobná křížové cestě s ikonami, korouhvemi a vlajkami. Prošli jsme staré ulice starobylého provinčního města, navštívili Spaso-Preobraženský chrám, ženský klášter Zjevení Páně a vyslechli koncert souboru duchovní hudby v místním muzeu.


    Po večeři se na lodi současně na různých místech konala tři kreativní setkání: se spisovatelem Vladimírem Krupinym, černohorským myslitelem Lubomirem Pěrunovičem a dirigentem Anatolijem Poletájevem. Musel jsem si vybrat jen jednu z akcí, a tak jsem se rozhodl jít k mému příteli hudebníkovi, dirigentovi státního lidového orchestru „Bojan“, kterému věnoval celou knihu pod názvem „Ruský koncert Anatolije Poletajeva“. Mimochodem, vyšla ve dvou vydáních, a na znamení uznání mě mistr požádal otevřít jeho vystoupení. Lidí na toto setkání nepřišlo mnoho, ale všichni se zájmem poslouchali vyprávění o těžké cestě orchestru, o boji jeho vedoucího o duši lidí a pak shlédli videozáznam jednoho z posledních koncertů.


    Fotokronika z druhého dne:


    https://www.facebook.com/pavel.tulaev/media_set?set=a.1534895243247188.1073741857.100001801828038&type=3



    Zdroj: http://www.ateney.ru/o-yubilejnom-slavyanskom-sezde-2017-goda


    Předchozí části:


    http://www.nwoo.org/2017/07/12/pavel-tulajev-o-jubilejnim-slovanskem-sjezdu-roku-2017-1-cast/


    http://www.nwoo.org/2017/07/17/pavel-tulajev-o-jubilejnim-slovanskem-sjezdu-roku-2017-2-cast/






    loading...

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑