• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Český skandál okolo stavby hydroelektráren v Kyrgyzstánu: emoce místních médií

    28-7-2017 Sputnik CZ 148 423 slov zprávy
     

    Připomínáme, že pro Kyrgyzstán se jedná o klíčovou investici. Zjištění, že společnost sídlí v chátrajícím objektu a má nepravdivé reference, vyvolalo v Kyrgyzstánu znepokojení. Dále se ukázalo, že majitel společnosti Michael Smelík je přes své další firmy spojen s právními zástupci, jež pracovali s podnikatelem Ivo Rittigem.


    Zanoza.kg


    Krátce o skandálu s Čechy, kteří hodlali postavit elektrárnu v Narynu


    Proč kirgizská vláda neověřila vše předem? Jednoznačná odpověď není. Ale existuje pravděpodobnost, že jedním z faktorů byl spěch a druhým vyřešení otázky, tak říkajíc, mezi přáteli. O posledním svědčí fakta, která zveřejnili čeští novináři. Vždyť o výstavbě vodní elektrárny není prakticky nic známo. Po důkladném pátrání na internetu se dá zjistit, že v Česku vůbec nic nevědí o těchto stavbařích, a také, že některé elektrárny byly postaveny mnoho let před založením Liglass Trading. Jedna ze společností již prohlásila, že s Liglass nespolupracovala. Takže není vůbec jasné, které elektrárny budovala česká firma.



    24.kg

    Horní Narynská kaskáda. Velice pochybný český projekt, spíše fantazie


    Je tu velmi divná nechuť vůči reklamě vlastních společností, že ano? Kdyby nezatáhli Kyrgyzstán do další aféry s velmi divnými partnery, kteří, jak se ukázalo, prakticky vůbec nic nemají. Kromě halasných slibů….


    Liglass Trading. Kronika skandálu


    Velké pochybné projekty a žádné peníze. Není to nakonec lepší? Ale občanští aktivisté a novináři začali podezírat, že tu něco nehraje. Podnikli vyšetřování. Přičemž také česká média chtěla zjistit, kdo konkrétně si na tom tak pěkně vydělal. Vypukl skandál. Vysvitlo, že jde o velmi pochybnou společnost, která nemá na kontech prakticky nic. Také samotná Liglass Trading nikdy nebudovala žádné elektrárny a věnovala se všemu možnému, jen aby si vydělala na živobytí.


    knews.kg


    Liglass Trading: kdo buduje vodní elektrárnu na Horním Narynu?


    Skandál okolo české společnosti rozpoutal na místní úrovni občanský aktivista Edil Bajsalov. Ve svých publikacích na Internetu stále zveřejňoval kompromitující informace o Liglass Trading.


    Zjistil, že ministerstvo zahraničí Kyrgyzstánu zaslalo svého času dotaz na svoji ambasádu v Rakousku, aby shromáždila informace o společnosti, s kterou hodlá Kyrgyzstán těsně spolupracovat. Diplomaté žádost splnili. V dokumentech o průzkumu dat Liglass Trading, které zveřejnil Bajsalov, se praví, že by Kyrgyzstán neměl uzavírat s touto firmou žádné dohody.


    gezitter.org


    Co bude s dohodami o elektrárně?


    (překlad dokumentů kirgizské služby)


    Po výše uvedených příspěvcích v médiích následovala tvrdá kritika: česká společnost chystá velkou machinaci. Jsou to zjevné machle. Tato společnost chce to pak někomu prodat za trojnásobek jako zprostředkovatelka. Pak nastane chaos. Nedá se to připustit, vláda má vydat oficiální prohlášení a zrušit tuto dohodu," míní veřejný činitel Edil Bajsalov.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑