• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Existuje možnost odvetných sankcí”: Německo o opatřeních proti USA kvůli novým sankcím

    27-7-2017 Sputnik CZ 125 723 slov zprávy
     

    Nová omezující opatření opět zkomplikují vztahy s Washingtonem a SRN a Spojené státy by se neměly pouštět do obchodní války, zdůraznila Zypriesová.



    Podle slov ministryně nevylučují v Berlíně přijetí odvetných opatření.

    „Existuje pravděpodobnost zavedení odvetných sankcí", řekla Zypriesová ve vysílání televizního kanálu ARD.


    O překážkách pro německé společnosti hovoří i zástupci německého byznysu. Ředitel Východního výboru německé ekonomiky Michael Harms zdůraznil, že omezující opatření jsou stále brzdou ekonomické spolupráce mezi Ruskem a Německem.


    „Sankce jsou brzdou spolupráce", řekl Harms.


    Schvalovací etapa


    Američtí senátoři se dohodli o nových sankcích proti Rusku a jsou připraveni předložit prezidentu Donaldu Trumpovi schválený návrh zákona k podpisu, řekl předseda senátního výboru pro mezinárodní vztahy Bob Corker.


    „S radostí oznamuji, že jsme dospěli k dohodě, která nám umožní položit návrh zákona prezidentovi na stůl", uvádějí jeho slova ruská média.


    Schvalování návrhu zákona o nových sankcích proti Rusku, Íránu a KLDR ve sněmovně reprezentantů se předtím protahovalo kvůli aktivnímu odporu lobbistů z ropného, bankovního a leteckého odvětví a také kvůli odmítnutí kompromisu ze strany demokratické menšiny, která požadovala odstranit z dokumentu pozměňovací návrhy, které měly dát prezidentu Trumpovi právo zrušit omezení vůči Rusku.



    Ale po dosažení shody ohledně textu dokumentu byl přijat ve Sněmovně reprezentantů většinou hlasů: pro hlasovalo 419 osob, proti — 3, zdrželo se 12.

    Připomeňme, že zástupci BP, Exxon, General Electric, letecké společnosti Boeing, bankovních obrů Citigroup, Mastercard a Visa, а také společností Ford, Dow Chemical, Procter & Gamble, International Paper, Caterpillar a Cummins vyzývali, aby byla změněna celá řada bodů dokumentu. Lobbisté těchto společností se snažili přesvědčit senátory, že přijetí návrhu zákona v současné podobě značně uškodí americkému byznysu.


    V návrhu zákona se hovoří o nutnosti klást odpor projektu Severní proud 2.


    Evropská fronta


    Nehledě na prohlášení amerických zákonodárců o „škodě", kterou Severní proud 2 působí evropské energetické bezpečnosti, v samotné Evropě zpřísnění opatření proti ruskému energetickému sektoru neuvítali.


    V červnu ministr zahraničních věcí SRN Sigmar Gabriel a rakouský federální kancléř Christian Kern vyjádřili obavu, že americké protiruské sankce se negativně odrazí na evropské energetické bezpečnosti.


    K projednání možné odpovědi EU na předpokládané zavedení sankcí ze strany Washingtonu proti evropským občanům a společnostem vyzval i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Předseda EK považuje za nutné požadovat od Bílého domu veřejné nebo písemné potvrzení, že nová omezující opatření nebudou používána vůči občanům EU a evropským společnostem.


    Hlavní ekonom Federální asociace obchodních a průmyslových komor Německa Volker Trier v rozhovoru s RT poznamenal, že nový sankční balíček Washingtonu proti Rusku bude stát Berlín miliardy euro formou ušlého zisku.


    „Zřejmě se nám nepodaří se zúčastnit větších projektů spojených s dobýváním ropných a plynových nalezišť v Rusku. Rusko má obrovský potenciál nejen v této oblasti — je vážným ekonomickým partnerem. Velmi nás znepokojuje tato situace, nechceme zůstávat stranou takových projektů. Dalším momentem je dodávka plynu do Německa a dalších zemí EU. Dnes Rusko zajišťuje kolem 40 % našich potřeb, teď budou tyto dodávky nejisté. To je druhý problém, s nímž se můžeme setkat kvůli rozhodnutí, které přijal Washington. Musíme se obrnit trpělivostí, ovládnout emoce a nereagovat stejným způsobem. Jinak budeme muset přijímat nějaká odvetná opatření znovu a znovu. Nevyhovuje nám taková situace, nechceme ji dopustit a pohybovat se tímto směrem. Jestliže bude projekt neúspěšný kvůli rozhodnutí Američanů zpřísnit a rozšířit sankční režim vůči Rusku, ztratíme miliardy euro", uzavřel odborník.


    Předseda Americké obchodní komory v Rusku Alexej Rodzjanko vyjádřil pochybnosti o tom, že evropské země budou kupovat americký břidlicový plyn, a to ani pod nátlakem sankčního režimu.



    „Návrh zákona o nových protiruských sankcích byl schválen americkou sněmovnou reprezentantů bez konzultací s evropskými partnery, což samo o sobě vyvolává velké znepokojení. Amerického plynu je nedostatek a to znamená, že bude dražší než ruský. Zbývá pouze popřát byznysmenům úspěch v hledání zájemců o uzavření takové transakce", řekl Rodzjanko.

    Protiopatření


    Viceprezident USA Mike Pence ve středu 26. července řekl, že současná vláda už podporovala prodloužení sankcí a chystá se pokračovat ve spolupráci s kongresem ohledně návrhu zákona o nových opatřeních proti Rusku.


    „V minulosti už jsme podporovali sankce a pečlivě posoudíme tento návrh zákona, až se dostane na stůl k prezidentovi", zdůraznil Pence v interview pro televizní kanál Fox News.


    Noviny Kommersant ve čtvrtek s odkazem na informační zdroje uvedly, že ruské MZV připravuje symetrická odvetná opatření proti zavedeným sankcím. Jako odvetná opatření zdroje uvedly především vyhoštění 35 amerických diplomatů, omezení počtu pracovníků diplomatického úřadu a zadržení diplomatické chaty USA ve Stříbrném Boru.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑