• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    NI přemýšlí, zdali má Su-35 šanci v boji proti americkým „neviditelným stíhačkám“

    26-7-2017 Sputnik CZ 156 446 slov zprávy
     

    Toto letadlo znamená vrchol vývoje čtvrté generace stíhaček a je technologicky nejdokonalejší do té chvíle, dokud nebudou uvedeny do provozu nenápadné stíhačky páté generace projektu projektu PAK FA, píše The National Interest.


    Díky své bezkonkurenční schopnosti manévrovat a pokrokovým elektronickým a zbrojním systémům Su-35 ničím nezaostává za západními konkurenty, například F-15 Eagle. Nicméně, ačkoliv „suchý" je možná smrtelně nebezpečným protivníkem pro F-15, Eurofighter a Rafale, jeho efektivita v boji proti nenápadným stíhačkám páté generace je otázkou, domnívá se NI.



    Su-35 je víceúčelová těžká dvoumotorová stíhačka s dokonalou rychlostí, palebnou silou a vysokou efektivitou v manévrování při vzdušném boji, uvádí časopis.

    Su-35 může dosáhnout maximální rychlosti 2,25 Machů ve velkých výškách, přičemž ji nabírá velmi rychle. Dolet tohoto letadla tvoří 3,5 tisíce km bez doplňujících nádrží a 4,5 tisíce km se dvěma přívěsnými nádržemi.


    V této chvíli ve je výzbroji ruského vojenského letectva pouze 48 Su-35, zatímco má být vyráběno každý rok deset letadel tohoto typu. Kromě toho Čína objednala 24 strojů v hodnotě 2 miliardy dolarů. K potenciálním klientům patří také Alžír, Venezuela, Egypt a Vietnam.


    „Su-35 je minimálně srovnatelný, pokud je nepřevyšuje, s nejlepšími západními stíhačkami čtvrté generace. Ale velká otázka spočívá v tom, jestli dokáže ustát proti takovým stíhačkám páté generace, jako je F-22 a F-35," píše The National Interest.


    Na mimořádně krátkých vzdálenostech boje má Su-35 velké přednosti díky své manévrovací schopnosti. Ale je dost pravděpodobné, že kvůli nejnovějším raketám se boje budou odehrávat na ohromných vzdálenostech. Nicméně i v takové situaci „suchý" může obstát díky své vysoké rychlosti a radioelektronickému boji.



    Důležitější otázka spočívá ale v tom, s jakým úspěchem se technologie malé nápadnosti projeví v boji s protivníkem ve vysoce technologickém letadle.

    Podle názoru amerického vojenského letectva nedokáže ruská stíhačka rozeznat F-35 na velkou vzdálenost. Právě proto americké letadlo může beztrestně házet na „suchého" rakety, dokud se ten nepřiblíží na relativně krátkou vzdálenost a nebude moci uvést do provozu infračervenou spektroskopii.


    Příznivci ruské stíhačky tvrdí, že Su-35 dokáže využít pasívní a pozemní radary a také infračervený systém vyhledávání a sledování, aby zachytil takové stíhačky. Nelze ovšem zapomínat, že tyto technologie zřídka dávají přesné výsledky a zpravidla nemohou být být využity pro navádění zbraní.


    Je jasné, že obě strany mají své politické a ekonomické zájmy. Ačkoliv technické detaily těchto koncepcí si zaslouží pečlivější posouzení, definitivně bude otázka vyřešena pouze po přímé bojové srážce, je přesvědčen časopis.


    „Možná je Su-35 nejlepší stíhačka v dějinách letectva pro manévrovací boj na krátké vzdálenosti, která dokáže nést na své palubě rakety; ale jestli budou tyto přednosti stačit k tomu, aby získaly prvenství ve vzduchu v době nenápadných stíhaček, to je otevřená otázka," dochází k závěru The National Interest.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑