• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Evropa potřebuje ruský plyn“: společnosti EU zkritizovaly nové sankce USA

    26-7-2017 Sputnik CZ 130 493 slov zprávy
     

    Podle evropských businessmanů sankce proti Rusku nesmí Washington použít pro dosažení svých ekonomických zájmů.


    Hrozba pro evropskou energetickou bezpečnost


    Protiruské sankce nesmí být využívány pro dosahování prodeje amerického zkapalněného přírodního plynu, oznámil RIA Novosti předseda vedení německé Wintershall Mario Mehren.


    „Zdá se, že nyní udává pravidla hry geoekonomika, a my, společnosti, jejichž zájmů a projektů se to dotýká, jsme v ní jen ping-pongovým míčkem," poznamenal.



    Ředitel společnosti zdůraznil, že Německo a Evropská komise vystupují jednohlasně proti novým exteritoriálním sankcím USA a společnost se zcela připojuje k jejich námitkám.

    Podle Mehrena musí parametry spolupráce mezi Evropou a Ruskem v oblasti energetických dodávek určovat samotné země a nesmí být předmětem politických rozhodnutí třetích zemí.


    Dodávky energetických zdrojů z Ruska jsou neoddělitelnou části evropské energetické architektury, proto se jakákoli snaha o zamezení dodávek tváří jako hrozba pro energetickou bezpečnost celého kontinentu," uzavřel.


    Sankce se neospravedlnily


    V OMV, největší ropné společnosti ve střední Evropě, oznámili, že budou dodržovat nová omezení a že budou jednat v souladu se smluvními povinnostmi k Severnímu proudu 2.


    Přitom zástupce rakouské firmy poznamenal, že zkušenost posledních let ukázala, že chybí efekt sankcí jakožto nástroje dosažení určených cílů.


    „V zájmech Evropy je nezávisle garantovat bezpečnost dodávek plynu. Z evropské pozice jsou doplňující dodávky plynu z Ruska nutné, i když se výkon dobývání značně snižuje," dodal.


    Zástupce OMV zdůraznil, že projekt Severní proud 2 zabezpečuje doplňkovou bezpečnost dodávek plynu a zároveň garantuje přitažlivé podmínky pro evropské kupce.


    Podle jeho slov společnost důkladně sleduje situaci sankci USA a vydá oznámení, až přijde výsledné rozhodnutí.


    Shell chce dodržovat kontrakt



    V anglicko-holandské ropné Royal Dutch Shell zatím nevytváří domněnky o možných důsledcích nových sankcí pro Severní proud 2, oznámil RIA Novosti zástupce tiskového oddělení služby.

    „Shell chce jedna v souladu se svými povinnostmi vyplývajícími z kontraktu a zároveň při tom dodržovat uplatněné sankce a požadavky obchodní regulace," odpověděl zástupce na otázku o možných důsledcích v USA projednávaných omezení pro projekt stavby potrubí.


    Shell je společně s OMV, Engie, Uniper a Wintershall partnerem Gazpromu v projektu Severní proud 2. Dříve vedoucí ředitel Nord Stream AG Matthias Warning oznámil, že „nové sankce budou mít nehorázný vliv na ropné a plynové zásobení celkově". Poznamenal, že řeč je o všech potrubích, která se používají pro export ropy a plynu z Ruska. Následky se dotknou všech od Číny až po západní Evropu.


    Nové sankce


    Sněmovna reprezentantů amerického kongresu 419 hlasy proti třem přijala v úterý v noci návrh zákona o sankcích proti Rusku, Íránu a Severní Koreji.


    Kreml oznámil, že návrh zákona hodnotí velmi negativně. Na MZV zdůraznili, že kongres nejvíce škodí samotné Americe tím, že podrývá autoritu země a důvěru k ní. Přitom v podmínkách rozšiřování sankčního tlaku bude mít Moskva méně obecných témat pro projednání s americkou stranou.


    Na plány USA zareagovala negativně i Evropská unie, protože jedna z částí dokumentu předpokládá omezující opatření ruských energetických projektů včetně těch v Evropě.


    V Paříži oznámili, že je exteritoriální charakter nového amerického zákona o sankcích nezákonný.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑