• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Odpověď Pentagonu: Erdogan nepochopil obavy USA kvůli nákupu S-400

    25-7-2017 Sputnik CZ 219 614 slov zprávy
     

    Generální ředitel korporace Rostech Sergej Čemezov minulý týden sdělil, že technické otázky smlouvy o dodávkách Turecku protivzdušných raketových systémů S-400 byly vyřešeny a zbývají pouze administrativní.


    Čemezov také oznámil, že Rusko nemá v úmyslu umístit výrobu S-400 do Turecka.



    „Mluvíme o velmi důležitých technologiích. Nemůžete jít a postavit na poli podnik na výrobu takové techniky. Je potřeba odpovídající kvalifikovaný personál a technologická škola. To vše by vyžadovalo několik desítek let," poznamenal ředitel Rostechu.

    Postoj Erdogana


    Při komentáři plánů na nákupy ruských zbraní Erdogan oznámil, že každá země musí přijímat opatření k zajištění své bezpečnosti.


    „Každá země musí podnikat jistá opatření pro zajištění své bezpečnosti. Kroky se dělají tím směrem, z jaké strany je potřeba zajištění bezpečnosti. Kolikrát jsme hovořili s Amerikou, ale tam se nám nedařilo, a proto jsme začali plánovat S-400. Naše zainteresované úřady jednají a tento krok bude učiněn," řekl turecký prezident na tiskové konferenci v Ankaře.


    Erdogan také vyjádřil rozpaky kvůli tomu, že USA vyjádřily obavy ohledně možného nákupu S-400, i když si Washington nevšímá jiných tureckých nákupů zbraní.


    Pozice Pentagonu



    Turecko je členem NATO a spojencem USA. Proto plány Ankary na nákup ruských raketových komplexů vyvolaly nespokojenost Washingtonu.

    Včera předseda společného výboru velitelů štábů ozbrojených sil USA Joseph Dunford vyjádřil znepokojení nad možným obchodem. Zvláštní obavy generála vyvolaly zprávy médií, že S-400 už jsou údajně dodány do Turecka.


    „V médiích byly zveřejněny zprávy, jež nebyly hodnověrné. Nekoupili od Ruska systémy protivzdušné obrany S-400, ale kdyby to udělali, vzbudilo by to obavy. Jenže tohle neučinili", odpověděl Dunford na otázku, považují-li USA za problém turecký nákup ruských systémů protivzdušné obrany.


    Mluvčí Pentagonu Jeff Davis zase oznámil, že Turecko musí vysvětlit svůj záměr nákupu ruských protiletadlových raketových komplexů.


    „Turecko je spojenec v NATO a jeden ze základních momentů v našich vztazích s jakýmikoli spojencem spočívá v tom, že bychom chtěli mít možnost kompatibility zbraní," řekl Davis.


    „Co se týče zpráv o nákupu S-400 Tureckem, tak to Turecko bude muset vysvětlit," dodal.


    Hlava Pentagonu James Mattis před týdnem řekl, že záměr Turecka ohledně koupě S-400 je jeho suverénním rozhodnutím.



    Porážka pro USA

    Hlavní redaktor časopisu Nacionalnaja oborona Igor Korotčenko poznamenal, že možná dodávka S-400 mluví o tom, že USA prohrávají s Ruskem.


    „Obdobou systému (pozn. S-400) je americký komplex Patriot PAC 3, který je nejnovější verzí amerického protiletadlového raketového komplexu uvedené značky. A vítězství v konkurenčních výhodách S-400 vyvolává velmi silný multiplikační efekt. Protože Turecko, člen NATO, si pro svoji protivzdušnou a protiraketovou obranu vybírá ruský systém. To znamená, že na úrovni technologií a vývojů v této sféře předháníme USA," oznámil Korotčenko v přenosu rádia Sputnik a dodal, že Ankara kupuje to nejlepší, co je na světovém trhu.


    Podle experta jednáním s Moskvou Turecko ukázalo svoji připravenost samostatného řešení své bezpečnosti, což si nemůže dovolit každá členská země NATO. Zároveň Korotčenko označil postoj šéfa Pentagonu, který označil plány Turecka za suverénní rozhodnutí, za zcela vysvětlitelný.


    „Šéf Pentagonu vystoupil jako politik. Ale je to pouze prohlášení, které neznamená, že USA vítají tuto transakci. Samozřejmě, že ne. Ona buší geopolitické a finanční zájmy USA. Co se týče prohlášení, která zněla ze společného výboru velitelů štábů ozbrojených sil USA, tak jsou tam lidé, kteří si nezvykli se obtěžovat politickými zájmy. Mluví přímo, nelíbí se jim, že ruský systém S-400 bude ve výzbroji členského státu NATO, protože tento vliv je ukazatelem konkurenčních výhod Ruska," zdůraznil Korotčenko.



    Co je to S-400

    S-400 (podle kodifikace USA a NATO SA-21 Growler, doslova Bručoun) je ruský protiletadlový raketový systém velkého a středního dosahu. Komplex jsou určen k likvidaci všech moderních a perspektivních prostředků vzdušného a vesmírného útoku.


    S-400 byly přijaty do výzbroje v dubnu 2007.


    Rusko už uzavřelo kontrakt na dodávku S-400 s Čínou. Navíc dále probíhají jednání s Tureckem a Indií.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑