• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    První rusko-čínské cvičení v Baltském moři: kdo si má dělat starosti. Názor

    24-7-2017 Sputnik CZ 84 786 slov zprávy
     

    Celkově se cvičení účastní asi deset lodí různých tříd a více než deset letadel a vrtulníků dvou zemí.


    Probíhá společné cvičení organizace protiponorkové, protiletadlové a protilodní obrany. Hlavním cílem cvičení je zvýšení efektivnosti spolupráce ruských a čínských námořníků, společný boj proti bezpečnostním hrozbám a zlepšení spolupráce posádek.



    Informační agentura Sin-chua informuje o posílení a rozšíření strategického partnerství a koordinaci mezi Čínou a Ruskem, o prohlubování přátelství a předmětné spolupráce dvou loďstev. Spolupráce není symbolická, vždyť největší loď (kromě letadlové lodi), supermoderní univerzální torpédoborec Čchang-ša vybavený řízenými zbraněmi, označují za jednu z nejlepších na světě. Fregata Jün-čcheng má na palubě také široké spektrum raketových zbraní a dříve se účastnila mezinárodní protipirátské mise v Adenském zálivu (a to je bojová zkušenost).

    Je jasné, že společná cvičení Námořnictva Číny a Námořnictva Ruské federace v Baltském moři nikoho neohrožují, ale demonstrují značný potenciál spolupráce stran v obranné sféře a určitě chladí horké hlavy admirálů a generálů v Bruselu a Washingtonu. Raketová tematika cvičení nenechává nikoho na pochyby, že rusko-čínské hieroglyfy Námořní spolupráce 2017 jsou adresovány bloku NATO a USA, jejichž doba vlády ubíhá.


    Jasné cíle


    Čínská jednotka lodí složená z raketového torpédoborce Čchang-ša, raketové hlídkové lodě Jün-čcheng a podpůrné lodě Lomach uskutečnily dálkovou plavbu do Baltského moře speciálně kvůli účasti ve cvičení Námořní spolupráce. Čeká na ně mnoho práce.



    Jsou oznámeny společné záchranné operace a zajištění bezpečnosti ekonomické činnosti na moři. Hlavním cílem Námořnictva Ruské federace během cvičení a pro budoucnost je příprava různorodých sil k zavedení bojových akcí samostatně a v sestavě různých seskupení. V posledních letech podobná cvičení probíhala ve Středozemním, Japonském a Jihočínském moři, kde rusko-čínské skupiny (desítky bojových lodí a letadel) cvičily všechny druhy obrany, výsadek výsadkářů na nevybavené pobřeží a záchranné operace.
    Je pozorovatelná tendence ztížení výzvědných systémů a spojení, raketových a dělostřeleckých úkolů, protivzdušné a protiponorkové obrany a prvků elektronického boje.

    Přitom nebyl žádný sousední stát poškozen a rozhodně se neopakoval osud Afghánistánu, Iráku, Libye a Jugoslávie.


    Proč titulky západních médií bijí na poplach. Čína a Rusko v Baltickém moři vyzývají NATO, Ve vojenských hrách Ruska a NATO v Evropě se objevil nový účastník: Čína? V článcích tvrdí, že cvičení u dveří Evropy nesou politické poselství Trumpovi a NATO: Rusko a Čína se navzájem podporují a chrání. Jako by taková podpora byla negativním scénářem pro lidstvo.



    Podle logiky USA a NATO jejich vojenské dovádění kdekoliv na světě pouze posiluje demokracii a není výzvou pro sousední státy. Americké bojové lodě se v Baltském moři cítí jako doma. Litevský přístav Klaipėda dříve navštívil raketový torpédoborec USS Hue City/CG-66 třídy Ticonderoga Námořnictva USA, který podle zpráv Ministerstva obrany Litvy demonstroval rozhodnost Ozbrojených sil USA a v budoucnu posílí spolupráci se spojenci NATO v Baltském regionu. Rusko a Čína však mají pouze po jedné zahraniční základně v Sýrii a Džibutsku, Spojené státy mají síť vojenských základen (asi 800, nepočítáme-li stovky trvalých posádek v 80 zemích), které pokrývají celou planetu.

    Přesouvání a rozhazování sil NATO v Baltských státech, stejně jako vojenský a politický nátlak USA v Jihočínském moři, je namířeno proti konkrétnímu protivníkovi. V podobné situaci se Moskva a Čína nemohou vzdát systémových bezpečnostních opatření.


    Síla tradic



    Vojenští námořníci Ruska a Číny poprvé absolvují společná cvičení v Baltském moři, ale to není důvod pro zostření pokrymského syndromu nebo pro úvahy o nebezpečném růstu aktivity. Ve cvičeních je prvek novinky, nejsou však přímou a bezprostřední hrozbou pro země NATO. Po vykonání částí cvičení na námořních polygonech Baltského loďstva se lodě Námořnictva Číny přemístí do Petrohradu (pravděpodobně kvůli účasti na slavnostech věnovaných Dnu Námořnictva Ruska). Etapy Námořní spolupráce 2017, které jsou naplánovány ve vodách Ochotského a Japonského moře, skončí v říjnu.

    Další spolupráce Námořnictva Ruska a Číny je definována plánem na roky 2017-2020. Ruský velvyslanec v Číně Andrej Denisov se dotkl tohoto tématu a oznámil: „Stupeň vojenské spolupráce odráží úroveň politické blízkosti a důvěry. Pokud stejně a úzce hodnotíme ty hrozby, kterým jsme vystavováni, bude přirozené porovnání našich metod k odražení těchto hrozeb." Diplomat zároveň poznamenal, že vojenská spolupráce přináší povinnosti vojenského charakteru, které zatím Moskva a Peking nemá.


    Cvičení Námořní spolupráce bylo poprvé organizováno v roce 2012. Od té doby cvičení probíhají pravidelně s následným ztížením řešených úkolů a úrovně koordinace. Je to systémový příspěvek dvou zemí do posílení bezpečnosti ve světovém oceánu.



    Raketový křižník Varjag do čínského přístavu Čching-tao dorazil kvůli účasti ve společných rusko-čínských vojenských a námořních cvičení Námořní spolupráce v roce 2012, které probíhala v Číně.

    Pokusy Západu rozdělit a poštvat proti sobě Rusko a Čínu jsou neperspektivní. Naopak. Společné hrozby na souši i na moři vyžadují nové společné úsilí Moskvy a Pekingu.


    Uvedeme, že vojenská spolupráce se začala rozvíjet ještě v letech 1937-1945 v boji s Japonskem a od 90. let se Čína stala největším dovozcem produkce ruského obranného průmyslu. Je zřejmé, že vojenské přátelství bude pokračovat.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑