• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Proč Irák kupuje ruské tanky T-90, místo amerických M1 Abrams? Z tohoto důvodu...

    23-7-2017 AC24 268 820 slov zprávy
     

    20. července bylo ohlášeno, že Rusko s Irákem dosáhlo dohodu o dodávce ohromného množství tanků T-90. Pomocník ruského prezidenta pro vojensko-technickou spolupráci tuto dohodu potvrdil, ale odmítl poskytnout podrobnosti, když řekl jen, že „počet tanků je značný.“ Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov řekl ruským novinám Izvestija, že tato smlouva by mohla obnášet několik stovek tanků T-90 a že tento kontrakt by mohl přesáhnout 1 miliardu $.

    T-90 jsou jedny z nejlépe prodávaných tanků světa. Stovky těchto vozidel se prodaly do Indie, Alžírska, Ázerbájdžánu a do dalších zemí. Malý počet těchto tanků byl dodán i do Sýrie k posílení vojenských kapacit bojujících s Islámským státem (IS). I Kuvajt, Vietnam a Egypt uvažují o možnosti nákupu T-90.

    K charakteristikám T-90 známého svou palebnou silou, posílenou odolností a mobilitou patří hlaveň hlavního děla 2A46M o ráži 125 mm s hladkým vývrtem schopná střílet jak protipancéřové granáty tak zároveň i protitankové raket se systémem kontroly palby 1A45T. Ke standardním ochranným opatřením patří rafinovaný pancíř zajišťující posádku proti všem rážím a kritické systémy včetně explozivních reaktivních pancířů Kontak-5 spolu s aktivními rušičkami infračerveného záření k ochraně T-90 před naváděnými raketovými granáty, protitankovými raketami a jinými projektily.

    Na videu vidíte, jak byl během bitvy o Aleppo v Sýrii tank T-90 zasažen raketou BGM-71 TOW americké výroby. Přímý zásah mu ale nezpůsobil žádnou škodu.

    Dohodu o nákupu tanků potvrdilo i irácké ministerstvo obrany. Ty T-90 posílí Iráku stavy tanků M1A1 Abrams prořídlé v bojích proti militantům Islámského státu (IS). Rozhodnutí koupit ruské tanky podnítilo úspěšné nasazení T-90 v Sýrii. Na videu vidíte, jak byla v Sýrii během bitvy o Aleppo T-90 zasaženo raketou BGM-71 TOW americké výroby. Ani přímý zásah nezpůsobil žádnou škodu. Pro srovnání, když byl loni v říjnu na tomto videu zasažen tak M1 Abrams protitankovou raketou 9M133 Kornet na křižovatce v Quarayyah v Mosulu. Raketa to napálila do věže odzadu, načež jim vybuchlo úložiště munice.

    Irák v letech 2014-2016 dostal od Ruska 15 útočných vrtulníků Mi-28 NE Night Hunter. Tato dodávka patřila k širšímu balíčku obranných zásilek za 4,2 miliardy $ podepsané v roce 2012. K dohodě patřily kombinace 43 útočných vrtulníků Mi-35 (28) a Mi-28NE (15) plus kombinované protiletecké rakety s krátkým i středním dosahem 42-50 Pantsir-S1 i se systémy protileteckého dělostřelectva. Kontrakt byl naplněn v říjnu 2016, kdy se ty útočné vrtulníky i protiletecké systémy dodaly k iráckým vojskům.

    V roce 2014 poslalo Rusko Iráku naléhavě několik letadel Su-25 na úpěnlivou žádost irácké vlády, když její vojska ztrácela půdu pod nohami při ofenzivě IS. Irácká vojska rovněž využívají v Rusku vyrobené těžké plamenomety TOS-1A Buratino, těžké samohybné 122 mm salvové raketomety, houfnice 152 mm MSTA, bitevní letouny Su-25 a obrněná vozidla.

    V Rusku vyrobené zbraně se široce využívaly v bitvě o Mosul. Jedním ze systémů značně při této operaci využívaných bol TOS-1A 220 mm 24 hlavňový salvový raketomet a zároveň termobarická zbraň namontovaná na šasi tanku T-72, která je konstruovaná k vyhubení živé síly nepřítele ukryté v opevněních i v otevřeném terénu včetně lehce pancéřovaných vozidel a transportérů. Ta totiž dokáže pálit jak zápalné, tak termobarické rakety. Taková munice nejdříve rozstříkne do vzduchu kolem cíle oblak spreje z hořlavé kapaliny, což pak zapálí, čím dojde k explozi daleko delší a silnější než u obyčejné výbušné hlavice. Je to efektivní zbraň, co vyhubí teroristy ukryté v bunkrech a jeskyních. Proti pozicím IS v Mosulu se rovněž osvědčily i v Rusku vyrobené vrtulníky Mi-28 a Mi-35 velice účinně ničící pozice IS.

    V roce 2015 bylo v Bagdádu zřízeno společné rusko-irácko-íránsko-syrské operační centrum k výměně zpravodajství a souřadnic o aktivitách proti teroristům. Irák ruským Aerokosmickým silám dovolil používat jeho vzdušný prostor k útokům proti islamistům v Sýrii.

    Obchodní obrat mezi oběma zeměmi je zhruba 2 miliardy $ převážně činěných ruskými exporty.

    Počátkem roku 2016 delegace skoro 100 vládních a obchodních činitelů vedená místopředsedou vlády Dimitrijem Rogozinem navštívila Irák, aby posílila spolupráci ve všech sférách. Tito činitelé podepsali široké memorandum o porozumění, do něhož patří opatření k více než zdvojnásobení dvojstranných obchodů a k posílení produkce elektřiny v Iráku, který je schopen pokrýt jen 60 procent své špičkové poptávky během letních měsíců. Vedoucí této delegace řekl, že Rusko je připraveno Iráku prodat civilní letadla Suchoj Superjet a nadále poskytovat vojenskou pomoc k boji proti Islámskému státu. Moskva do iráckého energetického sektoru investovala miliony dolarů.

    Moskva s Bagdádem vede rozhovory o otevření přímé letecké linky mezi Bagdádem a Moskvou a o zrušení víz pro diplomaty.

    USA mají v Iráku pořád ještě značný vliv, ale nevlastní jej. Působivý výkon ruských zbraní způsobil, že je po nich teď vysoká poptávky mezi zeměmi potýkajícími se s hrozbou terorismu. Ta tanková dohoda mezi Ruskem a Irákem jen odráží tento trend. Rovněž to Rusku slouží jako zdroj rostoucího vlivu na Středním východě a v Severní Africe.

    Peter Korzun

    Zdroj: zerohedge.com

    Loading...

    Přidat komentář

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑