• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    „Nová hedvábná stezka“: proč Čína investuje do Sýrie miliardy dolarů

    22-7-2017 Sputnik CZ 113 471 slov zprávy
     

    Pro Čínu vede cesta do Evropy přes Sýrii


    Zájem Číny o zajištění své přítomnosti v Sýrii odpovídá geopolitické situaci této země, která se nachází se na křižovatce cest vedoucích do Malé Asie, Evropy přes Středozemní moře a na Arabský poloostrov.



    Od roku 2014 zpracovává Peking projekt „Nové hedvábné stezky" — globální tranzitní sítě, která umožní převážet zboží a cestující na území mezi Čínou a Evropou.

    Jeden z „koridorů" chce vést Peking přes Sýrii, do jejíž ekonomiky aktivně investoval do roku 2011. Události „arabského jara", k nimž od té doby došlo, značně poškodily čínské ekonomické zájmy. Peking odpověděl tím, že začal poskytovat diplomatickou podporu Asadovi a vyhýbal se přitom otevřené konfrontaci s Washingtonem.


    Dlouhou dobu Čína zaujímala vyčkávací postoj. „Sýrie se rozkládá podél Hedvábné stezky," okomentoval situaci v interview pro Sputnik China Chén Fēngjin, pracovník čínského Institutu současných mezinárodních vztahů. „Ale pro Sýrii je dnes nejdůležitější ukončení války a teprve potom bude zahájena obnova ekonomiky".


    Podle údajů Asia Times čínští podnikatelé, zvyklí jednat opatrně, byli vystrašeni americkým bombardováním letiště Šajrat. Ale v létě 2017 se Číně zdá situace dost příznivá k tomu, aby byl zahájen rozhovor o investicích.


    Této otázce bylo věnováno setkání čínských podnikatelů a zástupců Damašku v rámci syrského Expa v Pekingu 9. července 2017. Sál, kde se konala akce, byl přeplněn.


    Podle názoru analytika Pepe Escobara svědčí ochota Číny investovat do Sýrie o tom, že v Pekingu sází na ukončení krvavé občanské války v dohledné budoucnosti. „Čína buduje svou strategii na roky dopředu a už teď se snaží upevnit své místo v mírové Sýrii," komentuje odborník.



    Proč Čína potřebuje syrské pobřeží

    V rozhovoru pro agenturu RIA Novosti prezident ruského Centra strategických komunikací Dmitrij Abzalov uvedl, že ČLR počítá s výhodnými dohodami na obnovu válkou zničené země. „Sýrie nemá peníze, ale pokud bude nastolen trvalý mír, tak dojde k mezinárodní konferenci a budou poskytnuty i finanční prostředky na obnovu infrastruktury," říká Abzalov. Za těchto podmínek pro Peking bude výhodné si předem zajistit svou účast. „Čína nestaví jednoduše novou železnici nebo přenosovou soustavou. Staví je podle svých technologií a to znamená, že pro obsluhu této infrastruktury budou nadále potřeba čínští specialisté. Právě to lze označit za dlouhodobou strategii Číny," říká analytik.


    Kromě výhodných dohod se Peking může v Sýrii zajímat i o uhlovodíky, které se nalézají v oblasti města Dajr az-Zaur. Do roku 2011 směřovaly čínské investice v Sýrii hlavně do ropného a plynového průmyslu.


    Velký význam může mít pro Čínu i geopolitický aspekt přítomnosti v Sýrii. Zatímco Spojené státy se zajímají o země, které obklopují Čínu, Peking si samozřejmě počíná symetricky. Z geografického hlediska Sýrie leží poblíž takových amerických partnerů, jako je Turecko a Saúdská Arábie. Realizací projektů u hranic těchto států Čína dává najevo, že vychází z geopolitické izolace na Dálném východě, do které ji chce zatlačit Washington.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑