• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Utopit „Královnu“. Britští vědci se polekali „levných“ ruských raket. Názor

    22-7-2017 Sputnik CZ 71 822 slov zprávy
     

    Rusko a Čína mají velké možnosti rozvědky a ničení vysocepřesnými zbraněmi západních lodí, vojenských letadel a možná dobře chráněných pozemních cílů", uvádí se v průzkumu.



    „Potenciální protivníci Velké Británie vynakládají veškerá úsilí k vytvoření relativně levných zbraní, které mohou zneškodnit nebo zničit drahé".

    Podle názoru analytiků RUSI největší hrozbou mohou být „potenciální protivníci" pro západní letadlové lodě, především pro nejnovější britskou loď Královna Alžběta.


    Připomeňme, že byla předána flotile koncem června. Za touto událostí okamžitě následovala slovní přestřelka mezi ministrem obrany Velké Británie Michaelem Fallonem a oficiálním mluvčím ruského ministerstva obrany Igorem Konašenkovem.



    Připomeňme, že první z nich řekl, že Rusové při pohledu na novou letadlovou loď budou závidět. Druhý klidně odpověděl, že královna Alžběta je pro ruské vojenské námořnictvo „pouze pohodlný cíl velkých rozměrů".

    „Topení lodí" pro NATO


    Samozřejmě, zničit letadlovou loď technologicky rozvinutého státu je úkol mírně řečeno složitý. Sama o sobě je loď prakticky bezmocná, ale vždy ji doprovází silná ochranná flotila: křižníky, torpédoborce, fregaty, víceúčelové ponorky.



    Letadlová loď se vždy nachází uprostřed bojové řady (řádu) letadlové útočné skupiny (LUS) a je spolehlivě chráněna jejími prostředky protivzdušné a protilodní obrany. Ale britští vojenští odborníci mají všechny důvody k obavám z nepříjemného pro jejich lodě vývoje událostí v případě ozbrojeného konfliktu.

    „Protiletadlová raketa, která stojí necelého půl milionu liber, je schopna minimálně zneškodnit britskou letadlovou loď, která stojí více než tři miliardy", uvádí se v referátu RUSI.


    „A salva deseti takových raket stojí ruský stát necelé čtyři miliony liber. Čína a Rusko soustředí své úsilí na přesném vyřazení z provozu klíčových vojenských prostředků NATO — velkých, malého počtu a drahých. Takové cíle je daleko snadnější zničit soustředěním palby na ně, než vytvořit něco podobného k „rovnému boji".



    Největší loď ruského námořnictva, těžký atomový raketový křižník Petr Veliký je schopný vystřelit 20 protilodních raket P-700 Granit (podle klasifikace NATO SS-N-19 Shipwreck — Ztroskotaná loď). Každá má tříštivou část o váze 750 kilogramů a je schopna zasáhnout cíl na vzdálenost 550 kilometrů při pohybu po kombinované trajektorii, díky čemuž je složitější její zachycení. Samozřejmě ochranné lodě letecké úderné skupiny s velkou pravděpodobností sestřelí část raket, ale i kdyby jen jedna dopadla na palubu letadlové lodi, bude to dostatečné pro to, aby velký a drahý plující aerodrom byl neužitečným. A vždyť kromě Petra Velikého jsou ve flotile ruského námořnictva i novější lodě s modernějšími protilodními raketami — Onixy, Vulkany a Kalibry, které se staly známými kvůli protiteroristické operaci v Sýrii.

    Jedno torpédo


    Zvláštní hrozbou pro velké lodě flotily zemí NATO jsou i ruské ponorky. Podle expertů jsou ty nejdokonalejší z nich schopné se díky své tichosti přikrást k letadlové lodi až na vzdálenost zaměřeného torpéda.



    „Naše nejnovější ponorka Kazaň z projektu Jaseň-M, která je součástí Severní flotily, nakolik vím, není podle ukazatelů šumu o nic horší než západní konkurence, řekl RIA Novosti prezident Mezinárodní asociace společenských organizací veteránů námořní flotily a ponorek Vladimir Mamajkin. „A teď si představte, co může způsobit tato ponorka, pokud se jí podaří se nenápadně dostat k nepřátelské úderné skupině letadlových lodí. Stačí, aby se k letadlové lodi dostalo jedno jediné torpédo, a nakloní se. To stačí k tomu, aby jejich celé letecké křídlo — něco málo přes 80 letadel nemohlo vzletět. A úderná letadlová skupina přijde o svou hlavní údernou sílu.

    Nesmíme opomenout ani raketové systémy sil pobřežní obrany, jež ochraňují místa, kde kotví ruské válečné lodě. Mobilní systém Bastion Američané zařadili mezi komponenty ruské strategie pro omezení přístupu (A2/AD). Jinak řečeno, Bastiony, systémy S-400 a Iskandery mohou podle názoru západních analytiků společně vytvořit obranou sféru, kterou síly NATO jen tak snadno nezdolají a mohou přitom utrpět nepřijatelnou újmu. Tudíž vlastní pobřeží vystupuje jako přirozený spojenec ruského námořnictva, jehož hlavním cílem je obrana teritoriálních vod.


    Neviditelná hrozba


    Někteří britští odborníci z RUSI se soustředí na kybernetické hrozby, jež jsou dnes na Západě v módě. List The Telegraph například uváděl, že letadlová loď královna Alžběta je zranitelná vůči kybernetickým útokům. Jde o to, že na počítačích v řídícím centru lodě je nainstalovaný zastaralý systém Windows XP. Příslušnou fotografii neuváženě uveřejnilo britské ministerstvo obrany.



    „Nepřátele se budou snažit přerušit komunikační a navigační systém lodí zemí NATO," uvádí se ve zprávě RUSI, „kromě toho jsou schopni zaútočit na britskou ekonomiku a její informační infrastrukturu a uvrhnout zemi do chaosu. Měli bychom také zmínit aktivitu ze strany Číny a Ruska v oblasti protidružicových zbraní, které mohou ohrozit družice západních zemí."

    Mezi asymetrická opatření, jež Rusko může využít proti lodím NATO, britští analytici řadí i systém radioelektronického boje. Výstižný příklad jeho efektivního využití proti mořským cílům byl incident z jara 2014 v Černém moři. Když se tehdy americký torpédoborec Donald Cook přiblížil k ruským teritoriálním vodám, ruský bombardér Su-24 ho několikrát obletěl beze zbraní umístěných na křídlech. Poté americká loď prudce změnila kurs a vzdálila se. Podle údajů z různých zdrojů ruský letoun si na ní chtěl vyzkoušet nový systém radioelektronického boje, který dokázal zcela potlačit palubní radar umístěný na Donaldu Cookovi.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑