• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Frankfurter Allgemeine: Německo bije na poplach kvůli novým americkým protiruským sankcím

    21-7-2017 Sputnik CZ 116 496 slov zprávy
     

    Německé podniky volají na poplach: jsou znepokojeny tím, že americké plány na zavedení nových protiruských sankcí budou mít zničující následky pro jejich business s Ruskem, píší noviny Frankfurter Allgemeine.


    Řeč je o nových sankcích vůči Rusku a Íránu, vysvětluje autor článku Alexander Armbruster. Předpokládá se, že penalizační opatření vůči Moskvě budou zavedena kvůli celkovému chování na Ukrajině a konkrétně kvůli anexi poloostrova Krym. Německá vláda už kvůli tomu společně s Evropskou unií zavedla odpovídající sankce.



    Avšak ve skutečnosti je problém mnohem větší, zdůrazňují německé noviny. Když se přibližně před měsícem mluvilo o novém návrhu zákona, tak to vyvolalo neobyčejnou kritiku ze strany německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela, uvádí se v článku. V jeho s rakouským kancléřem Christianem Kernem společném posudku je uvedeno: „ Americký návrh zákona pozoruhodně přímo popisuje, o čem je ve skutečnosti řeč: o prodeji amerického zkapalněného plynu a vytěsnění ruských dodávek přírodního plynu z evropského trhu". Dále oba diplomaté poznamenali: „Energetické zásobování Evropy je věcí Evropy a ne Spojených států Amerických! Kdo a jak nám dodává energii, řešíme na základě principu otevřenosti a konkurence v tržní ekonomice."

    Německá kancléřka Angela Merkelová rychle poté vysvětlila, že toto oznámení nebylo krokem předvolební kampaně sociálních demokratů: zdůraznila, že zcela podporuje pozici Gabriela k dané otázce.


    Ta skutečnost, že Američané s pomocí tohoto zákona jdou za svými vlastními obchodními zájmy, je zcela očividné i pro mnohé německé společnosti, poznamenává Frankfurter Allgemeine. V textu samotného návrhu zákona se píše: „americká vláda musí dostat export americké energie do priorit, aby vytvořila pracovní místa pro Američany. Také je tam přímo uvedeno, že „politika Spojených států je založena na pokračování odporu k Severnímu proudu 2 kvůli jeho špatnému vlivu na energetickou bezpečnost Evropské unie, rozvoj plynového trhu ve střední a východní Evropě a energetickou reformu na Ukrajině".


    Německé společnosti se vážně bojí, že následkem přijetí amerického návrhu zákona budou penalizační opatření vůči všem zahraničním firmám, které se účastní stavby ruského plynovodu a v závěru vůči nim zavedou sankce. Jestli vážně začnou platit nové sankce, bude to mít podle vedoucího projektu stavby Severního proudu 2 Matthiase Warniga nehorázný vliv na celé ropné zásobení. Dotkne se to všech potrubí, přes které jde export ropy a plynu z Ruska. Následky tak zasáhnou území od Číny až po západní Evropu, je si jist Warnig.



    Kromě toho existují obavy, že vyjde najevo, že je zákon zaměřen taky na ty společnosti, ve kterých je podíl ruských koncernů menší než poloviční. Zároveň zákon není omezen pouze na oblast energetiky, upozorňuje německý novinář. Ve sdělení senátu z 12. července je uvedeno, že nové rozsáhlé sankce mohou být zavedeny v klíčových sektorech ruské ekonomiky, jako je těžební odvětví, stavba lodí, výroba oceli, obrábění kovů a stavba železnic.

    Z pohledu předsedy Východního výboru německé ekonomiky Wolfganga Büchele „vzbuzují sankční plány amerického senátu velký strach a jsou skutečnou hrozbou pro evropskou a německou ekonomiku". Zdůraznil, že princip „Amerika na prvním místě" se zde používá v úplně novém rozsahu s cílem otevření mezinárodního trhu pro americké dodavatele na úkor evropských pracovních míst.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑