• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Kde se vyrábí ruské vrtulníky Mi?

    18-7-2017 Sputnik CZ 191 532 slov zprávy
     

    „Ropné bohatství Ruska vytvořily vrtulníky," říká Naděžda Michajlovna Milová, dcera generálního konstruktéra Michaila Mila, po kterém je závod pojmenován, a ředitelka muzea na území závodu.




    © Sputnik/ Jekaterina Biespałowa

    Vrtulníky Mi-28 a Mi-24


    Pokud by neexistovaly milevské vrtulníky, tak by osvojení sibiřských ropných oblastí bylo o 10-15 let odsunuto. Existují záběry kronik, na kterých plynovou trubku převáží vrtulník Mi-6 a tuto trubku přijímá člověk stojící po pás v bahně. Pracovaly tam všechny vrtulníky, i Mi-1, Mi-4, Mi-6.


    Následoval vrtulník Mi-8, který se stal vizitkou konstrukční kanceláře.


    Vrtulník nové generace, tím je Mi-8. Všechny zkušenosti byly zapojeny do tohoto vrtulníku. První vzlétl v roce 1951, ale stále se modernizuje. Je to nejspolehlivější vrtulník. „Statistika za 20 let ukazuje, že za 300 tisíc letových hodin vrtulníku je zaznamenáno pouze jedno smrtelné zranění," podotýká Naděžda Milová.


    Celkově bylo na výrobních závodech vyrobeno více než 12 tisíc modifikací vrtulníků Mi-8. Zlatý Mi-8 vyniká u vjezdu na území závodu Mila a trvale poutá pozornost hostů i médií.




    © Sputnik/ Jekaterina Biespałowa

    Vrtulník Mi-38-2


    „Nyní vyvíjíme nový model vrtulníku Mi-38 a probíhá velká modernizace vrtulníku Mi-8/Mi-17. Vrtulník Mi-171 A2 je pokračování vědecké školy kanceláře," říká Nikolaj Pavlenko, generální konstruktér.




    © Sputnik/ Jekaterina Biespałowa

    Vrtulník Mi-171 A2




    © Sputnik/ Jekaterina Biespałowa

    Uvnitř Mi-38-2


    Hmotnostní kategorie je vyšší než u Mi-8. Mezi řadou inovací je proti haváriím odolný palivový systém a reduktory, které vydržely testy ve velmi intenzivních režimech, které o 40 % převyšovaly maximální. Vrtulník může být v provozu 30 minut bez oleje.


    Lopatky moderních Mi se vyrábí z kompozitních materiálů, na rozdíl od prvních modelů, kde lopatkami byla tkaninou omotaná konstrukce. V této oblasti závod Mila spolupracuje s CAGI (Ústřední aerohydrodynamický institut profesora Žukovského). Navíc se v sousedství závodu Mila nachází dílny Kamov a. s. (konstrukční kancelář Nikolalje Kamova). V sovětské době dvě soupeřící technické školy jsou dnes součástí jednoho holdingu Vrtulníky Ruska, které jsou součástí státní korporace Rostech.


    „Dílna byla vytvořena na výrobu lopatek. Potom se dílna rozrostla a změnila se na dílnu, která vyrábí polymerní kompozitní materiály. Tady jsou vyvíjeny zkušební modely, které předáváme do sériové výroby," uvedl ředitel dílny № 5 Kamov a. s. Alexandr Blinkov.


    V současné době dílna vyrábí lopatky pro vrtulníky Ka-52


    (Aligátor) — na foto.




    © Sputnik/ Jekaterina Biespałowa

    Lopatky pro vrtulníky Ka-52


    Na území závodu je možné vidět i největší na světě nákladní vrtulník V-12, který je vrtulníkovou obdobou An-22 (Ruslan), a jehož vzletová hmotnost činí 105 tun.


    „Při vývoji se navrhovala různá schémata — jednovrtulové, dvouvrtulové, příčné a podélné," říká Nikolaj Pavlenko.


    Tento model byl v roce 1971 představen na výstavě v Le Bourget. Vrtulník se na výstavu dostal „svými silami" a doletěl přes Polsko, Německo a Dánsko. Čtyři motory a dvě nesoucí vrtule vrtulník Mi-6, jejichž průměr je 35 metrů. Je to unikátní vrtulník, nikde takový neexistoval a jak to vypadá, tak ani existovat nebude. Drží světový rekord v nosnosti, která činí 40,2 tuny.


    Vedle V-12 stojí do zlata obarvený vrtulníkový mechanismus, který podle Pavlenkova byl zkušebním vzorkem, který dovolil zjistit hlavní zákonitosti vrtule vrtulníku a stal se základem, kterým začalo skutečné budování vrtulníků.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑