• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Žízeň po ropě: proč příštích pět let poptávka po palivu bude stoupat

    16-7-2017 Sputnik CZ 179 459 slov zprávy
     

    V rozhovoru pro RT vedoucí ekonom ruského investičního fondu PF Kapital Jevgenij Nadoršin podotkl, že kvůli zpomalení hospodářského růstu v rozvojových zemích nadále trvá problém vyrovnání nabídky a poptávky.



    „Vzhledem k tomu, že existují problémy s růstem trhů v rozvojových zemích, zatím nelze předpovídat, že svou poptávku po ropě budou zvyšovat tempem, které se dříve očekávalo. Brazílie se například nachází na kraji recese, zatímco se čínské hospodářství zpomaluje. To vše může vést k nenaplněným očekáváním ohledně růstu poptávky po ropě," domnívá se Nadoršin.

    Mezi lety 2012 a 2016 čínská poptávka po ropě stoupla o 4,8 %, zatímco v období mezi roky 2006 a 2011 to bylo 5,5 %. Takové zpomalení je spojeno se změnou orientace čínské ekonomiky ve prospěch sektoru služeb, vysvětlují odborníci IEA.


    Nicméně navzdory zpomalení čínského růstu poptávka po ropě v rozvojových zemích během pěti let dosáhne úrovně 58,3 milionů barelů denně. Tyto ukazatele se ale mohou změnit v průběhu několika let, domnívá se analytik Sberbanku CIB Valerij Nesterov.


    „Odhady se mohou rok od roku měnit. Mluvíme o nepředvídatelné budoucnosti a my dnes velmi špatně chápeme perspektivu nových technologií, energetických nosičů a rovněž obnovitelných zdrojů energie. Všechny tyto faktory rovněž ovlivňují poptávku," vysvětlil RT Valerij Nesterov.


    Analytik je přesvědčen, že v nejbližších letech roční spotřeba surové ropy překoná 5 miliard tun.



    „V řadě případů náklady na těžbu v tradičních nalezištích poklesly o desítky procent. Společnosti zavádějí levnější a efektivnější technologie pro těžbu ropy. Tudíž objem vytěžené ropy stoupá i na pozadí klesajících cen," podotkl Valerij Nesterov.

    Velký vliv na nadprodukci ropy mají země, jež nejsou členy OPEC, které mají zdrojový, technologický a finanční potenciál. Podle Valerija Nesterova v nejbližší době zvýší svou těžbu USA, Kanada, Brazílie, Libye a Nigérie.


    Ceny těží


    Analytici upozorňují, že cena ropy patří mezi další důležité faktory, které ovlivňují světovou poptávku. Pokud ropa zůstane levná, tak poptávka bude umírněně stabilní. Pokud ale ceny stoupnou, tak se světová poptávka může snížit.



    Od začátku roku 2017 se cena severomořské ropy Brent snížila o 16 %, přitom v prvním čtvrtletí došlo k desetiprocentnímu propadu. Během druhého čtvrtletí klesla cena o něco málo přes 5 %, uvádí agentura Reuters. Jak vyplývá z údajů americké Informační energetické správy (EIA), hlavním faktorem, který tlačí ceny dolů, je růst těžby ve Spojených státech, kde se produkce od poloviny roku 2016 zvýšila o více než 10 % a dosáhla 9,4 milionů barelů denně. V USA od začátku roku 2017 došlo i k růstu počtu vrtných souprav, z 529 na 763, uvádí ropná servisní společnost Baker Hughes.

    Dříve se řada analytiků domnívala, že k „ozdravení" ropných cen může dojít už během první poloviny roku 2018, ale Valerij Nesterov míní, že přijatelná úroveň cen pro ruskou ekonomiku, kolem 60 dolarů za barel, může nastat až během dvacátých let 21. století.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑