• Vybrat den

    Březen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Bulharsku se našli odvážlivci, najdou se i v Česku? Názor

    12-7-2017 Sputnik CZ 112 424 slov zprávy
     

    „Tank v růžové barvě nepřijímám jako symbol osvobození Československa od fašismu. Je to znevážení památky vojáků, kteří zemřeli v bojích o moji zemi," řekl Sputniku předseda Klubu vojenské historie Dukla (Prostějov) Jaroslav Dvořák.



    Dvořák: Musí být obnovena barva, ve které tank bojoval během 2. světové války. Nevím, jak se Nočním vlkům — Sofie podařila jejich akce, ale od duše ji vítám. Nesmíme zapomínat, že sovětští vojáci položili životy ne za svoji vlast. Oni od hitlerovského fašismu zachraňovali nás Československo, Bulharsko, Maďarsko, celou Evropu. Vzpomínku na jejich hrdinství nelze přemalovávat v závislosti na té nebo jiné konjunktuře.

    30. května se členové Klubu vojenské historie pokusili vrátit původní barvu „růžovému tanku", který je nyní vystaven v rámci výstavy Kmeny 90 na Komenském náměstí v Brně, ale byli zadrženi policí. Proč?


    Protože nyní je to „výtvarné dílo" a přebarvení je považováno za trestný čin, pokud nemáte souhlas majitele exponátu, v tomto případě Vojenského historického ústavu v Praze. Naše Kluby vojenské historie dělají všechno možné, aby majitel souhlasil s návratem tanku dřívější podoby. Ale zatím se to nedaří.



    Může se uměleckým objektem stát tank, který se účastnil skutečných bitev na polích 2. světové války?

    To, že se sochař David Černý rozhodl tank přemalovat, je velmi špatné rozhodnutí. Naši politici bohužel prohlásili toto bojové vozidlo za výtvarné dílo jen proto, že ho přemaloval známý umělec. A k napravení chyby v Česku chybí politická vůle.


    Kdyby se někdo v Rusku rozhodl přemalovat na růžovo pamětník československým legionářům, jak byste reagoval?


    Pro mě by to bylo nechutné. Voják bojoval a zemřel kvůli vyšším cílům, z vděčnosti mu postavili pomník, jako připomenutí bojů a tragédie smrti tohoto člověka. Ničit pomník, vysmívat se nad ním (přemalováním), vše je naprosto nepřijatelné. Pokud by v Rusku někdo přebarvil pomník legionářům na růžovou, považoval bych za nutné zatlačit na ruskou vládu, aby všechno napravila. To dnes ve skutečnosti dělá Moskva, snaží se vrátit tanku ze Smíchova v Praze jeho přirozený vzhled.



    Co si myslíte o osudu památníků ruským vojákům osvoboditelům v Evropě? Například v Polsku mohou být mnohé z nich zničeny programem dekomunizace, jako symboly minulého režimu…

    Tento smutný fakt je důsledkem posunu pojmů o různých historických událostech. U nás například slavný tank dodaný na památku osvobození Prahy začali vnímat jako symbol událostí roku 1968. Myslím si, že je nutná informační kampaň, aby lidé, zvláště mládež, znali historii sovětského bojového vozidla, jejíž symbolem je. Všechno nakonec záleží na kultuře a morální úrovni lidí státu, na jehož území památník stojí. Nikdy nebudu souhlasit s ničením památky těch, kdo zemřel za tvoji svobodu.


    Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑