• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Braň pravdu ale v tichém režimu aneb Mistr Jan Hus, kdo to je?

    9-7-2017 První Zprávy 83 460 slov zprávy
     
    Tuhle historku vyprávěl při přednášce o starostivém státu  pečující o tuzemský cestovní ruch jeden z českých průvodců, jemuž  leží stále na srdci, aby to v Praze fungovalo jako v Římě, kde  takoví podle průvodce blbečkové by byli zadrženi a propuštěni až po zaplacení  pokuty ze nedovolené podnikání.

    Hádejte, kam dospěla jeho marná snaha? ptáme se studenta politologie, který si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu.

    "Teď nevím,  zda-li vás štve více, že v Praze kdejaký podnikavec může vykládat chudákům zahraničním  turistům, kteří si  jej jako průvodce předplatili, hovadiny z české historie nebo také o to, aby ti turisté znali lépe právě tu českou historii. Jsme si jistí, že podobné hovadiny neříkají dětem i učitelé ve škole nebo nepřinášejí i média?"

    Myslíte, že až tak to dopracovala česká média?

    "Jednak bych byl opatrný s tím označením česká média. Spíše bych hovořil o médiích používající ke komunikaci se čtenáři nebo s posluchači a diváky český jazyk. Po rektorovi Univerzity Karlovy Janu Husovi je snad v každém větším městě pojmenovaná ulice nebo náměstí, ale co o něm víme. Filmu  Jan Hus natočenému  v padesátých letech se v televizích ani v těch vysílající každý den staré předválečné i poválečné české filmy jsme se nedočkali. Je to prý dílo odpovídající ideologii  tehdejšího vládnoucího komunistickému režimu. Možná i proto se natočil  nedávno nový film, ale po jeho zhlénutí si i pozorný divák není jistý tím, kdo vlastně za upálení Mistra Janu může."


    Nu přeci tehdejší katolická církev, která se dodnes za to neomluvila, že Mistra Jana Husa upálila?

    "Sám jste to řekl. Proč jste něřekl, že katolická církev Jana Husa zavraždila tím nejpotupnějším způsobem upálením a po této vraždě byl popel z ohniště vhozen do řeky Rýna, aby nezůstalo po něm sebemenší památky. Co nám po něm zůstalo? Nyní máme zásluhou aktivit pražských radních z doby Rakouska-Uherska monumentální pomník na Staroměstském náměstí a z doby nenáviděného režimu v padesátých letech obnovenou Betlémskou kapli, kterou před tím Josef II nechal zbourat."

    Co z toho vyplývá?

    "Že máme státní svátek, který připomíná muže, jehož  katolická církev zkrátka a chladnokrevně zavraždila,  protože už tehdy upozorňoval na nenasytnost církevních prelátů a brojil proti církevním praktikám, které  jako na potvoru jsou hodně podobné způsobu současnému nabývání nemovitostí především katolické církve a církevních řádů. Jan Hus nás už před šesti sty a pár lety k tomu vyzval bránit pravdu, ale netušil, že ji sice můžeme  bránit, leč jen v tichém režimu."


    Říká se, že kuriózní neověřené informace, jaká je i ta, co si právě čtete, vydavatelé novin dříve opatřovali latinskou zkratkou N .T. (Non testatum) – neověřeno. Fonetická podoba zkratky "enté"  se zvukově podobá německému die Ente, česky tedy Kachna. Nu a tak se stalo, že Prvnízprávy.cz pečou Kachnu na neděli ...






    (ps, prvnizpravy.cz, foto:ps)


     
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑