• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Ako sa vyhnúť trestnému stíhaniu za status

    4-5-2017 Proti Prúdu 437 984 slov zprávy
     

    Množia sa prípady policajného prenasledovania za statusy. Niekto napíše politicky nekorektný status na facebook a má problémy s políciou. Istý spoluobčan bol predvolaný za tvrdú kritiku prezidenta Kisku na internete. Obdobným je aj zásah proti poslancovi Mizíkovi za údajné výroky na internete. Ako sa voči tomu brániť?


    Národ sa začína búriť, prestáva veriť politikom, SMERU, médiám, vláde. Preto sa režim rozhodol perzekuovať, prenasledovať a zastrašovať politicky nekorektných občanov. Aby sa ľudia báli hovoriť svoje názory. Dokonca vznikol aj špecializovaný súd a bol schválený Žitňanskej náhubkový zákon. Novodobý hon na čarodejnice započal.


    Našťastie existuje účinný návod, ako sa vyhnúť trestnému stíhaniu za nevhodný status zverejnený na sociálnej sieti. Čerpám z videa Jakuba Škrabáka „Trest za status?“. Hovorí z vlastnej skúsenosti, tiež mal takýto problém a dopadlo to v jeho prospech. Takže návod ozaj funguje.


    Kontaktoval ho jeden mladý chalan, ktorého Policajný zbor SR predvolal na výsluch kvôli vyjadreniu na facebooku s tým, že toto vyjadrenie porušuje zákon. Tento mladý muž išiel na políciu vypovedať ako svedok – to je dobré znamenie. Polícia mu kládla otázky typu či je to jeho internetový profil, či výlučne on má k nemu prístupové údaje, či príspevok umiestnil na internet a podobne. Vystupoval v pozícii svedka. A priznal sa, že to je jeho profil, že výhradne len on má k nemu prístupové údaje, atď. Následne, po výpovedi ho posadili na chodbu a zavolali za 15 minút. Do ruky mu dali papier, na ktorom figuroval už ako obvinený. Priznal sa, že profil patrí jemu a tým pádom udal sám seba – priznal sa, že status na internet umiestnil on.


    Vyplýva z toho nasledovné ponaučenie:


    Najdôležitejšie je odmietnuť vypovedať. Chalanovi by pomohlo, ak by odmietol vypovedať. Prvé, čo polícia musí zistiť je to, komu internetový profil patrí, koho je to profil, kto k nemu má prístup. Pretože až tak môžu stotožniť osobu, ktorá závadný status publikovala a zdvihnúť trestné oznámenie. To znamená, že ak by tento mladý chalan odmietol vypovedať, vyšetrovanie potom nepokračuje. Polícia nebude vedieť komu profil na sociálnej sieti patrí nakoľko nebola nájdená osoba, ktorá sa dopustila trestného činu. A tým pádom vyšetrovanie končí. Jednoducho by nenašli toho, kto to dal na internet.

    Hlavne sa nedajte nachytať a nepriznajte sa, že je to Váš nick, že len vy máte prihlasovacie údaje, že ste to zverejnili.


    Človek môže argumentovať, že sa dá zistiť IP adresa počítača, z ktorého bol protizákonný príspevok vložený. Áno, to vám potvrdí každý počítačový expert. Lenže je problém stotožniť osobu, ktorá použila počítať na vloženie nevhodného príspevku na internet. Ľudia, ktorí žijú v spoločnej domácnosti môžu mať prihlasovacie údaje, aj keď je to váš profil. Vlastne ich môže získať ktokoľvek a umiestniť na internet niečo bez vášho vedomia. Čiže čo sa týka internetu, je malá vystopovateľnosť aká osoba podľa zákona, resp. podľa vyšetrovateľa umiestnila závadný text.


    Stali sa prípady, keď sa polícia vyhrážala, že v tomto prípade musíte vypovedať a svedka či obžalovaného zastrašovala nesprávne interpretovanými zákonmi. Niektorých takto dotlačila k výpovedi.


    Nie, vy nemusíte vypovedať. Právo nevypovedať má každá osoba, ktorá je súčasťou vyšetrovacieho konania. Je jedno, aký štatút zatiaľ má. Podozrivý, svedok i obvinený majú právo odoprieť výpoveď. To polícia musí dokázať, že občan porušil zákon a nie naopak – občan nemusí dokázať, že zákon neporušil.


    Policajti sa ale často pýtajú osoby, ktorá nechce vypovedať na dôvod odmietnutia. Často používajú „fintu“, že ak osoba odmietne vypovedať, bude automaticky považovaná za vinnú. Finta sa dá obísť tak, že po odmietnutí zdôvodnite odmietnutie vypovedať tým, že máte strach, že by ste „mohol privodiť trestné stíhanie mne, alebo mojím blízkym“. Teda odmietnete vypovedať z takéhoto dôvodu a poviete túto formulku.


    V právnych poriadkoch vyspelých štátov je štandardom, že svedok má právo odoprieť výpoveď, ak by si ňou spôsobil nebezpečenstvo trestného stíhania. Ide o zákaz inkriminácie vlastnej osoby, čo znamená, že nikoho nemožno nútiť, aby poskytoval dôkazy (teda vypovedal) proti sebe. Toto právo je historicky hlboko zakorenené, keďže vychádza už z rímskej právnej zásady „nemo tenetur se ipsum prodere“.


    Toto právo je možné využiť aj vo vzťahu k blízkej osobe. Môžete teda odmietnuť vypovedať aj z dôvodu, že prístupové údaje mohol mať v domácnosti niekto blízky a nechcete privodiť trestné konanie blízkym.


    Takisto každý iný blízky a člen domácnosti má právo odoprieť výpoveď. A vyšetrovanie končí. Je to dôležité, pretože občas predvolajú niekoho z rodiny – brata, sestru, mamu.

    Veď napokon, už pred samotným vypočúvaním vás policajt musí poučiť o vašich právach. A toto poučenie obsahuje i možnosť nevypovedať. Často sa ale stáva, že človek v strese toto v poučení prehliadne, prípadne, že policajti osobu pred výpoveďou ani nepoučia. Niekedy občana poučia slovne, inokedy dajú podpísať papier, že bol poučený. Laik sa v tom častokrát stratí.


    Škrabák rozhodne neodporúča ísť s policajtmi do debaty. Nachytajú vás na maličkostiach a môžu vás zavádzať. Vedia to spraviť veľmi ľahko, tak sa netreba hrať na frajera a radšej odmietnuť vypovedať.


    Dobré znamenie je, keď vás predvolajú ako svedka, lebo nemajú žiadne dôkazy, že ste to tam dali priamo vy. Keď odmietnete vypovedať, nemajú koho obviniť a vyšetrovanie končí.


    Môžu vás však predvolať aj ako obžalovaného, čo znamená, že majú nejaké dôkazy o tom, kto to zverejnil. V tomto prípade je takisto najlepšie odmietnuť vypovedať.


    Po vypočutí, či už ako svedok, ale predovšetkým ako obžalovaný, je vhodné kontaktovať právnika. Či už niekoho z rodiny, alebo komerčného právnika. Pre prípad, že vyšetrovanie by pokračovalo ďalej. Čiže kontaktovať právnika a pripraviť si ďalšiu výpoveď a malo by to byť v poriadku.


    Takže fakt najdôležitejšia vec je odmietnuť vypovedať. Jedine takouto cestou sa dá vyhnúť trestnému stíhaniu za status na sociálnej siete.


    Návod nie je navádzanie na klamstvo, ale informovanie o právach a zákonných možnostiach, ktoré môže využiť každý občan.


    Poznámka: Text je štylisticky upraveným prepisom z videa od Jakuba Hromoslava Škrabáka „Trest za status?“. Zároveň som pridal doplňujúce informácie získané z emailovej komunikácie s pánom Škrabákom a z naštudovania príslušných paragrafov.


    Video Jakuba Hromoslava Škrabáka:



    Autor: Michal, www.protiprudu.org

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑