• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Rockefellerovy a Fordovy nadace za Světovým sociálním fórem (WSF – World Social Forum). Korporátní financování sociálního aktivismu

    17-8-2016 NWO Odpor 182 1469 slov zprávy
     


    Rockefellerovy a Fordovy nadace za Světovým sociálním fórem (WSF – World Social Forum). Korporátní financování sociálního aktivismu

    Tento rok se Světové sociální fórum koná v Montrealu a bude přeskupovat oddané sociální aktivisty, anti -válečné kolektivy a prominentní intelektuály. Většina účastníků si není vědoma toho, že WSF je financováno korporátními nadacemi včetně Forda, Rockefellera, Tidese a spol. Většina z financí je převáděna WSF organizátorům pod komidlem  Mezinárodního koncilu WSF. Toto je záležitostí, jež byla vznesena u mnoha příležitostí s pokrokovými organizacemi a WSF aktivisty: nemůžete efektivně konfrontovat neoliberalismus a elity Nového světového řádu a očekávat, že budou financovat vaše aktivity.



    Světové sociální fórum operující pod vlajkou „Jiný svět je možný“ bylo založeno v roce 2001 na svém zahajovacím místě v Porto Alegre, Brazílie.


    Od svého počátku v roce 2001 bylo WSF podporováno mezinárodní záštitou reprezentující občanské organizace, oddané odvrácení  přívalové vlny globalizace. Vyslovilo záměr utkat se s korporátním kapitalismem a jeho dominantní neoliberální ekonomickou agendou.


    Světové sociální fórum na svém zahajovacím setkání definovalo sama sebe jako protiofenzívu vůči Světovému ekonomickému fóru (WEF) obchodních lídrů a politiků, scházejících se každoročně v Davosu ve Švýcarsku. WSF v Porto Alegre se v roce 2001 konalo ve stejnou dobu, jako WEF v Davosu.


    Zatímco existovalo mnoho důležitých úspěchů WSF, z velké části jako výsledek angažovanosti občanských aktivistů, jádro vedení WSF – spíše než aby efektivně konfrontovalo elity NWO – slouží (často bezděčně) jejich korporátním zájmům. V tomto procesu bylo kooptace dosaženo pomocí korporátního financování WSF.


    Mezi dvěma hlavními úspěchy jsou účast WSF na světovém protestu v únoru 2003 proti válce v Iráku vedené USA. WSF též podporovalo progresívní hnutí a vády, obzvláště v Latinské Americe.


    V porovnání s tím na WSF v Tunisu v roce 2013 finální deklarace pochlebovala „Syrské opozici“ sponzorované USA. Podobně Libyjská islámská bojovná skupina (LIFG – Libya Islamic Fighting Group), jenž údajně vedla „Arabské jaro“ proti vládě Muammara Gaddafiho, byla v tichosti podporována jako revolucionářská síla. Několik workshopů o Libyi oslavovalo vojenskou intervenci Západu. Sezení nazvané „Přechod Libye do demokracie“ se zaměřilo na to „jestli se Libyi dařilo lépe bez Muammara Kaddáfího.“


     


    Financování odporu


    Od počátku v roce 2001 bylo Světové sociální fórum financováno vládami a korporátními nadacemi, včetně Fordovy nadace, která má vazby na zpravodajské služby USA.


    Antiglobalizační hnutí je proti Wall Street a texaským ropným gigantům kontrolovaným Rockefellerem a spol. Přesto nadace a charity Forda, Rockefellera a spol budou štědře financovat progresívní antikapitalistické sítě, jakož i environmentalisty (kteří jsou proti Wall Street a Big Oil) atd. se záměrem nakonec  ovládnout a utvářet jejich různé aktivity.


    Mechanismy „vyrábění nesouhlasu“ vyžadují manipulativní prostředí, proces kroucení paží a lstivou kooptaci malého počtu klíčových jedinců uvnitř „progresivních organizací“, včetně protiválečných koalic, environmentalistů a antiglobalizačního hnutí. Mnozí lídři těchto organizací jistým způsobem zradili své kořeny.


    Korporace financují odpor se záměrem kontrolovat odpor.


    Fordova nadace (jenž má napojení na CIA) poskytovala finacování pod svým programem „Posilování Globální občanské společnosti“ během prvních třech let WSF.


    Když se WSF konalo v Bombaji v roce 2004, indický hostitelský výbor odmítl podporu od Fordovy nadace. Toto samo o sobě nezměnilo vztah WSF k dárcům. Zatímco se Fordova nadace formálně stáhla, naskytly se další nadace.


    WSF (kromě několika jiných zdrojů financování, je podporováno konsorciem korporátních nadací pod poradenskou záštitou Angažovaných dárců pro globální spravedlnost (EDGE – Engaged Donors for Global Equity).


    Tato organizace, jenž dříve fungovala pod jménem The Funders Network on Trade and Globalization (FTNG), hrála ústřední roli ve financování řady WSF. Od počátku v roce 2011 měla status pozorovatele na Mezinárodní radě WSF.


    V roce 2013 reprezentant bratrů Rockefellerových Tom Kruse spolupředsedal výboru programu EDGE. V nadaci bratří Rockerfellerových byl Kruse odpovědný za „globální vládnutí“ pod programem „demokratické praxe“. Granty bratří Rockefellerových nevládním organizacím jsou schváleny pod programem „Posilování demokracie v globální vládě“, který je obdobou toho, jenž byl prosazen Ministerstvem zahraničních věcí USA.


    Zástupce Open Society Initiative for Europe v současné době sedí na představenstvu EDGE. Globální fond Wallace je též na jeho představenstvu. Globální fond Wallace se specializuje na poskytování podpory „mainstreamovým“ nevládním organizacím  a „alternativním médiím“, včetně Amnesty International, Democracy Now (která podporuje kandidaturu Hillary Clintonové na prezidentku USA).


    Několik členů představenstva EDGE však je z nekorporativních a rodinných nadací se sociálním mandátem. (viz níže)


     


    Představenstvo EDGE



    V jednom ze svých klíčových dokumentů (2012),  nazvaném Investoři Network Alliance na podporu občanských organizací a budování hnutí  (odkaz již není dostupný) EDGE uznalo svoji podporu sociálním hnutím, jež by představovaly výzvu „fundamentalismu neoliberálního trhu“ včetně Světového sociálního fóra, založeného v roce 2001:


    „Od zapatistického povstání v Chiapas (1994) po bitvu v Seattle (1999) po vytvoření Světového sociálního fóra v Porto Alegre (2001), TINA roky Reagana a Thatcherové (zde neexistuje alternativa) byly nahrazeny vzrůstajícím přesvědčením, že „je možný jiný svět.“ Kontra summity, globální kampaně a sociální fóra byly rozhodujícími místy pro artikulaci lokálních úsilí, sdílení zkušeností a analýz, vyvíjení odbornosti a budování konkrétních forem mezinárodní solidarity mezi pokrokovými hnutími za sociální, ekonomickou a ekologickou spravedlnost.“


    Zároveň však zde existuje zjevný rozpor: jiný svět není možný, jestliže kampaň proti neoliberalismu bude financována aliancí korporátních dárců pevně oddaných neoliberalismu a vojenské agendě USA – NATO.


    Následujcí je komunikace mezi EDGE Montreal a WSF. Dárci nejenže financují aktivity, ale též ovlivňují strukturu WSF, jenž byla určena v Puerto Alegre v roce 2001, totiž decentralizovaná a rozptýlená mozaika workshopů „udělejte si sami“.



    Co se týče WSF v Montrealu, záměrem Konsorcia dárců (EDGE) je:


    „….. vyvinout průsečíkové místo pro financovatele a různé partnery hnutí – organizátory, myšlenkové lídry a profesionály  – aby vybudovali adjustaci kultivováním sdíleného chápání vizí, hodnot, principů a cest „spravedlivého přechodu.“ (Viz

    „Spravedlivý přechod“ implikuje, že sociální aktivismus se musí přizpůsobit „sdílené vizi“ s korporátními nadacemi, tj. nic, co by významným způsobem mohlo narušit elitní struktury globálního kapitalismu.


    Z hlediska korporátních dárců „investování do WSF“ představuje ziskové (daňově odečitatelnéú podnikání. Zajišťuje, aby aktivismus zůstal v mezích „konstruktivního dialogu“ a „kritiky“ spíše než konfrontace. Jakákoli deviace bude mít okamžitě za následek zkrácení dárcovského financování:


    „Všechno, co (Fordova) nadace udělala, by mohlo být považováno za „Dělání světa bezpečným pro kapitalismus“, snižování sociálních napětí pomáháním uklidňovat postižené, poskytování bezpečnostní záklopky pro rozhněvané a zlepšování fungování vlády (McGeorge Bundy, poradce národní bezpečnosti prezidenta Johna F. Kennedyho a Lyndona Johnsona (1961 – 1966), prezidenta Fordovy nadace (1966 – 1979)).


    Limity sociálního odporu jsou tímto určeny „vládnoucí strukturou“ WSF, jenž byla mlčky odsouhlasena financujícími agenturami na počátku v roce 2001.


     


    „Žádní lídři“


    WSF nemá žádné lídry. Všechny události jsou „samoorganizované“. Struktura debaty a aktivismu je součástí „otevřeného prostoru“ (Viz y Francine Mestrum, The World Social Forum a jeho vládnutí: mnohohlavá obluda, CADTM, 27. dubna 2013,  

    Členitá struktura je překážkou vývoje smysluplného a artikulovaného masového hnutí.


    Jak nejlépe ovládat odpor proti globálnímu kapitalismu?


    Zajistěte, aby jeho lídři mohli být snadno kooptováni a aby řadoví členové nevyvinuli „formy mezinárodní solidrity mezi pokrokovými hnutími“ (abychom použili vlastní slova EDGE), které by mohly jakýmkoli smysluplným způsobem podkopat zájmy korporátního kapitálu.


    Mozaika oddělených workshopů WSF, relativní absence plenárních zasedání, vytvoření divizí uvnitř a mezi sociálními hnutími, nemluvě o absenci soudržné a sjednocené platformy proti korporátním elitám Wall Streetu, proti falešné „globální válce proti terorismu“ sponzorované USA, která byla použita, aby ospravedlnila „humaniátrní R2P intervence“ US – NATO (Afghánistán, Sýrie, Libye, Ukrajina atd.)


    Korporátní agenda má za účel „vyrábět odpor“. „Limity odporu“ jsou určeny nadacemi a vládami, které nakonec tuto multimilióndolarovou záležitost financují. Financování je dvojí:



    1. Základní financování WSF sekretariátu a cena pořádání WSF

    2. Mnohé z ustavujících nevládních organizací, které se události účastní, jsou příjemci dárcovské a/nebo vládní podpory.

    3. WSF v Montrealu též přijímá financování od vlády Kanady, jakož i od provinční vlády Quebecu.


    Co nakonec převládne je rituál odporu, který neohrožuje Nový světový pořádek. Ti z běžných občanů, kdo se zúčastní WSF, jsou svými lídry často uvedeni v omyl. Aktivisté, kteří nesdílí konsensus WSF budou nakonec vyloučeni:


    „Poskytnutím financování a rámce politiky mnohým ustaraným a obětavým lidem pracujícím v neziskovém sektoru je vládnoucí třída schopna kooptovat vedení z občanských komunit,…. a je schopna učinit komponenty práce jako jsou financování, účetnictví a hodnocení tak časově náročnými  a obtížnými, že za těchto podmínek je práce sociální spravedlnosti téměř nemožná“ (Paul Kivel, Vy toto nazýváte demokracie, Kdo na tom získá, kdo platí a kdo skutečné rozhoduje, 2004, str. 122)


    „Jiný svět je možný“ je nicméně důležitý koncept, jenž charakterizuje boj občanských hnutí proti globálnímu kapitalismu, jakož i angažovanost tisíců oddaných aktivistů, kteří se v současnosti účastní WSF v Montrealu 2016.


    Aktivismus je manipulovaný: „Jiný svět je množný“ však nemůže být dosažen pod záštitou WSF, jenž bylo od počátku financováno globálním kapitalismem a organizováno v úzké spolupráci s jeho korporátními a vládními dárci.


    Důležitá otázka pro aktivisty v Montrealu:


    Je možné vybudovat „alternativu“ ke globálnímu kapitalismu, která by představovala výzvu hegemonii Rockefellerů a spol a potom požádala Rockefellery a spol, aby zaplatili účet?


    Vyzýváme účastníky Světového sociálního fóra (WSF) v Montrealu, aby povstali a diskutovali o těchto záležitostech: kampaň proti neoliberalismu je financována korporátními nadacemi (a vládami), které jsou pevně oddané ne pouze zásadám neoliberalismu, ale též vojenské agendě řízené USA-NATO.


    Autor: Prof Michel Chossudovsky


    Global Research, 10. srpna 2016


    Zdroj:

     


    České zprávy o WSF:





     


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑