• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Doneckú a Luhanskú republiku už okrem Ruska, uznali aj ďalšie štáty

    23-2-2022 Zem & Vek 203 1023 slov zprávy
     
    Foto: Alexander Reka/TASS

    Kremeľ vyhlásil, že cieľom uznania suverenity Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky je vyhnúť sa krvavej vojne na Donbase a chrániť civilistov. Toto pre mnohých prekvapivé rozhodnutie rozdelilo svetovú verejnosť na tri časti. Prvá časť iniciatívu Moskvy chápe a víta, druhá odmieta a odsudzuje a tretia časť, ako vždy, kašle na všetko vrátane diania na Ukrajine, v Rusku, na Donbase a v nových republikách.

    Prirodzene sa rozhorčuje a poburuje celý „kolektívny Západ“. V Bruseli sa včera uskutočnilo mimoriadne zasadnutie komisie NATO-Ukrajina. Ministri zahraničných vecí G7 online rokovali o situácii na Donbase a preberali nové sankcie voči Rusku. EÚ varovala Moskvu pred použitím dohôd s Doneckou a Luhanskou republikou „ako zámienkou pre vojenské kroky proti Ukrajine“. Informoval o tom Josep Borrell. Spojené štáty už v najbližších hodinách oznámia nové sankcie proti Rusku. Zdôraznil to na tlačovke John Feiner, zástupca poradcu amerického prezidenta Joe Bidena pre národnú bezpečnosť.

    Nemecká vláda plánuje diskutovať o situácii okolo Ukrajiny dnes. Informovala o tom tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje v nemeckom kabinete. Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen uviedol, že ľutuje rozhodnutie Vladimíra Putina uznať suverenitu Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. Vyzval ruského prezidenta, aby toto rozhodnutie prehodnotil. Britský premiér Boris Johnson oznámil uvalenie ďalších sankcií voči piatim ruským bankám, Gennadijovi Timčenkovi, ako aj Borisovi a Igorovi Rotenbergovcom. Britský premiér je presvedčený, že na území Doneckej a Luhanskej republiky sa nachádza ruská armáda a označil to za „inváziu“.

    Európska únia ponúkne ukrajinským úradom humanitárnu pomoc na pozadí nedávnych udalostí. Uviedol to španielsky minister zahraničných vecí Jose Manuel Albares. Nešpecifikoval však, aké konkrétne opatrenia by EÚ mohla prijať proti Rusku. Zároveň opäť oznámil rozsiahle sankcie proti Ruskej federácii v prípade použitia vojenskej sily proti Ukrajine. Poľský podpredseda vlády Jaroslav Kaczyński vyhlásil, že sankcie voči Rusku sa majú týkať aj prezidenta Vladimíra Putina.

    Samozrejme uznanie „samozvaných“ republík vyvolalo nespokojnosť ukrajinského vedenia. Prezident Volodymyr Zelenský informoval, že s tureckým kolegom Erdoganom diskutoval o uznaní suverenity DĽR a LĽR Ruskou federáciou a poďakoval mu za podporu pozície Kyjeva. Predseda ukrajinskej vlády Denis Šmygaľ uviedol, že privítal pozastavenie certifikácie plynovodu Nord Stream-2 Nemeckom a vyjadril názor, že tento projekt by mal byť zakázaný.

    Na druhej strane, tiež predvídateľne o tom, že uznajú suverenitu Doneckej a Luhanskej republiky, vyhlásili niektoré krajiny ako napríklad, Sýria, Venezuela, Nikaragua a Kuba, tri tiež iba čiastočne uznané štáty – Abcházsko, Južné Osetsko a Podnestersko. Husiti v Jemene tiež podporili rozhodnutie Moskvy. O tom, že sú pripravené uznať nezávislosť Donecka a Luhansku informovali aj ďalšie menšie štáty, čaká sa na oficiálne vyhlásenia.

    Osobitnú pozíciu zaujalo Srbsko. Prezident Aleksandar Vučić uviedol, že rozhodnutie o Donbase úplne mení svetový poriadok. Zároveň zdôraznil, že Republika Srbsko čelí politickému tlaku po Putinovom rozhodnutí uznať DĽR a LĽR. Podčiarkol však, že v každom prípade vyše 85% Srbov bude na strane Ruska bez ohľadu na to, čo sa stane. Ruskí politici, analytici a média s pochopením prijali zdržanlivú reakciu Belehradu. Mnohí podčiarkli, že sa v súčasnosti nedá požadovať od Srbska, aby oficiálne uznalo suverenitu DĽR a LĽR.

    Po prvé, Belehrad sám sa dôsledne stavia proti separatizmu v otázke Kosova. Prípadne uznanie LĽR a DĽR by pre Srbsko znamenalo preukázanie dvojitého metra. Okrem toho, je Srbsko vo veľkej miere závislé od investícií zo Západu a vedenie krajiny určite nechce, aby sa Belehrad dostal do problémov. Ale uznanie dvoch republík na Donbase nijakým spôsobom neovplyvní vzťahy Srbska s Ruskom a aj naďalej budú veľmi dobré.

    Rozhodnutie Moskvy podporili aj v niektorých afrických krajinách. „Cieľom uznania suverenity Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky v Moskve je vyhnúť sa krvavej vojne a chrániť civilistov“, zdôraznil bývalý námestník ministra zahraničných vecí Egypta, riaditeľ egyptskej Rady pre zahraničné veci, Izzat Saad.

    Je zaujímavé, že aj na samotnej Ukrajine pomerne veľká časť politikov, analytikov, médií a prirodzene aj verejnosti, vôbec neodsudzuje rozhodnutie Moskvy, alebo ho príliš nekritizuje, pretože chápe, prečo Kremeľ konal tak, ako konal. Strana „Opozičná platforma – Za život“ uviedla, že súčasná vláda na Ukrajine by mala odísť z dôvodu svojho totálneho zlyhania, pretože svojimi veľmi zlými krokmi zapríčinila to, že Doneck a Luhansk sa nechcú vrátiť do zostavy Ukrajiny.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    (1) EU to sanction every Russian MP who voted for Donbass deal – media, RT, 22.2.2022
    (2) UK sanctions Putin’s ‘inner circle’ over Donbass, RT, 22.2.2022
    (3) Germany makes decision on Nord Stream 2, RT, 22.2.2022
    (4) Ukrainian president reveals chances of war with Russia, RT, 22.2.2022
    (5) Признание Москвой „ДНР/ЛНР“, Украина теряет половину бюджета. Итоги „Страны“, Strana.ua, 22.2.2022
    (6) Глава МИД Украины намекнул на разрыв дипломатических отношений с Россией, Strana.ua, 22.2.2022
    (7) Вашингтон расценил признание Россией „ЛДНР“ как начало „вторжения“, Strana.ua, 22.2.2022
    (8) Обострение ситуации в Донбассе. Онлайн, TASS, 22.2.2022
    (9) Обострение ситуации в ДНР и ЛНР, RIA-Novosti, 22.2.2022

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑