• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Stále viac laboratórií sa venuje výskumu a vývoju biologických zbraní

    19-2-2022 Zem & Vek 225 2973 slov zprávy
     

    „Vyzývam vás, aby ste venovali pozornosť skutočnosti, že po celom svete pribúdajú biolaboratóriá pod kontrolou USA. A podivnou zhodou okolností väčšinou v blízkosti ruských a čínskych hraníc. Tvrdia, že ide o výskumné centrá, kde Američania pomáhajú miestnym vedcom vyvíjať nové spôsoby boja s nebezpečnými chorobami,“ uviedol tajomník Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev v odpovedi na otázku o pôvode Covid-19. Zároveň podľa neho vlády krajín, kde sa tieto zariadenia nachádzajú, nemajú reálnu predstavu o tom, čo sa deje za ich múrmi.
    „My aj naši čínski partneri máme, samozrejme, otázky. Hovoria nám, že v blízkosti našich hraníc fungujú mierové hygienické stanice, ale z nejakého dôvodu nám pripomínajú skôr Fort Detrick v Marylande, kde Američania už desiatky rokov pracujú na vojenskej biológii,“ povedal tajomník Bezpečnostnej rady. A zdôraznil, že treba upozorniť na skutočnosť, že v priľahlých oblastiach sa vyskytujú ohniská chorôb, ktoré nie sú pre tieto regióny typické. Na priamu otázku, či USA vyvíjajú biologické zbrane, Patrušev odpovedal, že existujú dobré dôvody predpokladať, že to tak je.
    Materiály na tému amerických vojenských biolaboratórií v Gruzínsku a na Ukrajine (obzvlášť často sa spomína jedno v dedine pri Charkove) sa v médiách objavovali už skôr, ale väčšinou pochádzali od tajných služieb. Teraz sa však konečne objavilo množstvo faktov od známej bulharskej novinárky Diljany Gajtandžijevy. To už nie je len Gruzínsko a Ukrajina, komáre a muchy… Žiadna konšpiračná teória a paranoja… Americká armáda vyrába smrtiace vírusy, baktérie a toxíny v rozpore s dohovorom OSN, ktorý zakazuje výrobu biologických zbraní.
    Dokumenty Pentagonu, ktoré novinárka zverejnila, odhaľujú šokujúce skutočnosti o dlhodobom vojenskom programe biologických experimentov v Spojených štátoch a po celom svete. Vojenskí vedci vedení ako diplomati testujú umelo vytvorené vírusy v laboratóriách Pentagonu v 25 krajinách.
    Státisíce ľudí sú systematicky a zámerne vystavované nebezpečným patogénom. Americké biolaboratóriá sú financované vojenskou agentúrou DTRA s rozpočtom 2,1 miliardy dolárov v programe CBEP, ktorý prebieha v Gruzínsku a na Ukrajine, na Blízkom východe, v juhovýchodnej Ázii a v Afrike.
    Správcovia vojenských programov DTRA sú súkromné ​​spoločnosti. Nie sú priamo zodpovedné Kongresu USA a môžu obchádzať zákony, pretože nad nimi nie je priamy dohľad. Ich civilný personál má diplomatickú imunitu, hoci ich predstavitelia nie sú diplomati. Súkromné ​​spoločnosti tak pôsobia v mene vlády USA pod diplomatickým krytím bez priamej kontroly zo strany hostiteľského štátu. Mimochodom, takýto postup často používa CIA na utajenie svojich tajných agentov.

    Gruzínsko ako americká jednotka

    Prvé z hľadiska rozsahu a významu zóny s biologickými zbraňami je Gruzínsko. Stredisko Richarda Lugara sa nachádza 17 km od leteckej základne USA Vaziani na okraji Tbilisi. Vojenský program vykonávajú biológovia z Vojenskej lekárskej skupiny USA v Gruzínsku (USAMRU-G) a súkromní dodávatelia na základe federálnej zmluvy s DTRA. Do vysoko zabezpečeného biologického laboratória majú prístup iba občania USA s právom prístupu k utajovaným informáciám. Majú diplomatickú imunitu, ktorú im udelili na základe medzivládnej dohody o obrannej spolupráci s Gruzínskom.
    Podľa amerického federálneho registra študuje Lugarovo stredisko biologické agensy (antrax, tularémiu), vírusové ochorenia (napr. konžskú hemoragickú horúčku) a získava biologický materiál pre budúce experimenty.
    Pôsobia tu tri súkromné ​​americké spoločnosti – CH2M Hill, Battelle a Metabiota. Tie realizujú federálne projekty súvisiace s biologickým výskumom vykonávaným sieťou CIA a ďalšími vládnymi agentúrami.
    Spoločnosť CH2M Hill získala v rámci programu Pentagonu zákazky na biologické laboratóriá v Gruzínsku, Ugande, Tanzánii, Iraku a juhovýchodnej Ázii za 341,5 milióna dolárov. Takmer polovica z tejto sumy je zmluvne viazaná na Lugarovo stredisko.
    Spoločnosť Battelle je zase subdodávateľom kontraktu v hodnote 59 miliónov dolárov. Spoločnosť má bohaté skúsenosti s prácou na biologických látkach, pretože v nedávnej minulosti (1952 – 1996) pracovala na zbrojnom programe s americkou armádou v rámci jedenástich kontraktov. Spoločnosť vyvíja extrémne toxické chemické a patogénne bioaktívne látky, ktoré dodáva množstvu amerických vládnych organizácií. Spoločnosť Battelle realizuje vládne programy v hodnote dvoch miliárd dolárov a je na 23. mieste v zozname stovky popredných amerických dodávateľov.
    Battelle už desať rokov prevádzkuje Národné centrum biologickej bezpečnosti (NBACC) vo Fort Detricku v Marylande na základe zmluvy s ministerstvom vnútornej bezpečnosti (DHS). Spoločnosť plní dva desaťročné federálne kontrakty v hodnote 344,4 milióna dolárov (2006 – 2016) a 19,9 milióna dolárov (2015 – 2026).
    Podľa dokumentov vykonáva biolaboratórium genetické inžinierstvo patogénov a hodnotenie ich potenciálu ako pôvodcov bioterorizmu, skúma nové netradičné cesty infekcie týmito pôvodcami, robí erózne testy na primátoch atď.
    Biolaboratóriá Pentagonu, prevádzkované americkou spoločnosťou Metabiota Inc., pracovali aj v epicentre epidémie eboly v západnej Afrike. Okrem toho dostali 18,4 milióna dolárov na vedecké a technické poradenské služby v rámci programu DTRA v Gruzínsku a na Ukrajine.
    Vo svojom oficiálnom videu zverejnenom na internete spoločnosť ponúka tieto služby: štúdie miest biologického ohrozenia, objavovanie patogénov, reakcie na epidémie a klinické štúdie.
    Odborníci vo svojom stanovisku zo 17. júla 2014 obvinili spoločnosť Metabiota Inc., že v laboratóriu v Sierra Leone kultivovala zhubné krvné bunky a nesprávne diagnostikovala zdravých pacientov ako chorých s hemoragickou horúčkou (spoločnosť tieto obvinenia oficiálne odmietla).
    Americkí vojenskí biológovia pripravujú aj entomologickú vojnu (druh biologickej vojny, pri ktorej sa na šírenie infekčných chorôb používa hmyz). Dokumenty z programu v Gruzínsku ukazujú, že Pentagon také testy hmyzu vykonáva sústavne. V roku 2014 bolo Lugarovo stredisko vybavené špeciálnym zariadením pre masívny chov hmyzu a začalo projekt chovu piesočných mušiek v Gruzínsku a na Kaukaze. V rokoch 2014 – 2015 v rámci ďalšieho projektu Acute Fever Surveillance Activities skúmali ďalšie druhy piesočných múch.
    Nie je náhoda, že v roku 2015 zabíjali v Tbilisi hryzavé muchy. Žijú po celý rok v uzavretých priestoroch, väčšinou v kúpeľniach, čo nie je pre tento druh muchy typické (ich rozmnožovacie obdobie na juhu je obvykle veľmi krátke, od júna do septembra). Poškodení tvrdia, že sa muchy rozmnožili v kúpeľniach a hryzú ľudí pri kúpaní.
    Od začiatku projektu ten istý hmyz napadol aj susedný ruský Dagestan. Podľa miestnych obyvateľov spôsoboval kožné vyrážky v miestach uhryznutia, žil v kanalizácii a objavoval sa v kúpeľniach. Muchy prenášajú v slinách nebezpečné parazity, ktoré sa po uhryznutí dostanú do ľudskej krvi.
    Ochorenie, ktoré tieto muchy spôsobujú, okamžite vzbudilo veľký záujem Pentagonu. V roku 2003 počas kampane v Iraku amerických vojakov napadli a brutálne pohrýzli piesočné muchy, ktoré im spôsobili leishmaniózu. Toto ochorenie je v Iraku a Afganistane bežné. Ak sa včas nelieči, akútna forma ochorenia je smrteľná.
    Pentagón už dlho vykonáva nezákonný entomologický výskum. Správa amerických biológov s výrečným názvom Lekársky významné článkonože v Ázii a európskej časti ZSSR z roku 1967 uvádza zoznam všetkých miestnych druhov hmyzu, podrobne popisuje ich výskyt a choroby, ktoré prenášajú. V tomto dokumente sa spomína aj uhryznutie muchami žijúcimi v kanáloch.
    Kedysi Američania vykonávali poľné pokusy s tropickými blchami druhu Xenopsylla cheopis, aby posúdili vhodnosť tohto hmyzu na biologický boj. Umelo vyšľachtili až milión komárov druhu Big Buzz A. Aeugupti. Tretinu z tohto počtu následne umiestnili do munície a vypustili z lietadiel alebo postrekom rozptýlili po zemi. Podľa odborníka komáre výsadok bezpečne prežili a po dosadnutí na zem lačne pili ľudskú krv.
    Veľká časť záznamov o tejto operácii doteraz nebola odtajnená. To pravdepodobne znamená, že nezákonná činnosť stále pokračuje. Aedes Aegypti sú prenášačmi nebezpečných chorôb, ako je malária, horúčka dengue, čikungunja a zika (vírus spôsobujúci genetické malformácie novorodencov).
    Nebola ukončená ani operácia Bellweather: americké veliteľstvo pre chemický výskum (divízia biologických zbraní) testuje vzorky moskytov, aby vyhodnotilo rozsah pohryznutí a faktory, ktoré ovplyvňujú následky uhryznutia.
    Podľa odborníkov sa v Gruzínsku stále vykonávajú vojenské pokusy s tropickými komármi a kliešťami. Vybrané bežné druhy komárov a bĺch (predtým pripravené v rámci programu vojenských biologických zbraní) študujú a zhromažďujú na výskum a testovanie v Lugarovom stredisku.
    Komár druhu Aedes albopictus je prenášačom žltej zimnice a horúčky dengue. Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb tieto ochorenia zistili v Rusku (v Krasnodarskom kraji) a v severnom Turecku (na hraniciach s Gruzínskom).
    V Gruzínsku zámerne nakazili 34 ľudí konžskou hemoragickou horúčkou. Táto horúčka je spôsobená vírusom prenášaným kliešťami. Zaznamenali vypuknutie choroby, traja z chorých zomreli.
    V rovnakom čase biológovia Pentagonu v Gruzínsku skúmali vírus vyvinutý agentúrou DTRA v rámci programu Epidemiológie horúčkovitých ochorení spôsobených vírusmi horúčky dengue a inými arbovírusmi. Projekt zahŕňal testovanie pacientov s príznakmi horúčky a zber kliešťov ako možných prenášačov konžskej hemoragickej horúčky na laboratórnu analýzu.
    Je všeobecne známe, že netopiere sú zdrojom eboly, respiračného syndrómu MERS a ďalších smrteľných ochorení. Spôsob, akým sa tieto vírusy dostávajú k ľuďom, však ešte nie je úplne objasnený. DTRA uskutočňuje množstvo projektov zameraných na štúdium patogénov vojenského významu u netopierov v rámci programu Cooperative Biological Epidemiology Programme.
    Kmeň MERS-CoV, ktorý prenášajú, sa považuje za vírus, ktorý sa šíri priamo na človeka alebo „preskakuje“ na ťavy a potom na človeka. MERS-CoV je jedným z geneticky modifikovaných vírusov v Spojených štátoch, ktorý skúma Pentagonom. Cieľom výskumu je zvýšiť infekčnosť a účinnosť patogénov. Stojí za povšimnutie, že takéto nezákonné experimenty dvojakého určenia sú v Spojených štátoch legálne.
    Tularémiu, známu ako králičia horúčka, klasifikovali ako bioteroristický agens a v nedávnej minulosti ju podrobne skúmali americkí vojenskí biológovia. Záujem Pentagonu o túto chorobu a jej prenášačov – kliešte a hlodavce – trvá dodnes. Agentúra DTRA vykonáva množstvo pokusov s tularémiou a ďalšími mimoriadne nebezpečnými patogénmi – opäť v Gruzínsku.

    Americký výskum na Ukrajine

    Podľa dohody medzi americkým ministerstvom obrany a ukrajinským ministerstvom zdravotníctva podpísanej v roku 2005 nemá ukrajinská vláda právo zverejňovať dôverné informácie o americkom programe, kým Pentagon má voľný prístup k ukrajinským štátnym tajomstvám.
    Prvou z dohôd medzi USA a Ukrajinou je zriadenie Vedeckotechnického centra. Túto medzinárodnú organizáciu financuje vláda USA a bol jej udelený diplomatický status. Za posledných dvadsať rokov sa do projektu centra investovalo 285 miliónov dolárov.
    Jedno z biolaboratórií Pentagonu sa nachádza v Charkove, kde v januári 2016 počas dvoch dní zomrelo na prasaciu chrípku 20 ukrajinských vojakov a ďalších 200 vo vážnom stave hospitalizovali. Ukrajinská vláda nepovažovala za potrebné hlásiť ich následnú smrť. Do marca toho istého roku zomrelo na Ukrajine na túto chrípku ďalších 364 osôb (81,3 % smrteľných prípadov). Príčinou úmrtia bol kmeň A(H1N1)pdm09, ktorý v roku 2009 spôsobil pandémiu prasacej chrípky. V januári 2018 v Nikolajeve hospitalizovali 37 ľudí. Miestna polícia vyšetrovala nákazu vírusom ľudského imunodeficitu a ďalšími neselektívnymi chorobami. Pred tromi rokmi sa v inom ukrajinskom meste nakazilo viac ako sto ľudí cholerou. Obe epidémie boli pravdepodobne spôsobené kontaminovanou pitnou vodou. V lete 2017 v Záporoží hospitalizovali 60 ľudí s hepatitídou A. Podľa oficiálnych správ ukrajinských zdravotníkov zostáva príčina infekcie nejasná. V Odesskej oblasti v júni 2017 hospitalizovali 19 detí – obyvateľov detského domova – kvôli infekčnému ochoreniu. V novembri toho istého roku v Charkove hlásili 29 prípadov žltačky typu A. Vírus bol izolovaný v kontaminovanej pitnej vode. Ešte v roku 2011 sa na Ukrajine nakazilo cholerou 33 ľudí. Epidémia sa opakovala v roku 2014, keď nebezpečnú chorobu diagnostikovaná u viac ako 800 Ukrajincov. V roku 2015 v Nikolajeve zaznamenali viac ako sto nových prípadov cholery…
    Pozornosti verejnosti ušla aj skutočnosť, že v roku 2014 zasiahol Moskvu nový a mimoriadne nebezpečný kmeň cholery (Vibrio cholera) s rovnakou genetickou štruktúrou ako na Ukrajine. Genetické testy potvrdili, že kmeň izolovaný v ruskom hlavnom meste je rovnaký ako patogén na susednej Ukrajine.
    Medzitým jedna z amerických spoločností pôsobiacich na Ukrajine – Southern Scientific Research Institute (SSRI) – vykonáva výskum týkajúci sa cholery, chrípky a ziky, čo sú podľa Pentagonu choroby vojenského významu. Na Ukrajine pôsobia ďalšie dve americké biologické spoločnosti – Black & Veatch a Metabiota. Spoločnosť Black & Veatch podpísala s agentúrou DTRA zmluvu v hodnote 198,7 milióna dolárov na zriadenie a vybavenie biologických pracovísk na Ukrajine (dve päťročné zmluvy v rokoch 2008 a 2012 v celkovej hodnote 128,5 milióna dolárov) a ďalej v Arménsku, Azerbajdžane, Kamerune, Etiópii, Nemecku, Thajsku a Vietname.
    Spoločnosť Metabiota Inc. zase získala 18,4 milióna dolárov v rámci programu DTRA v Gruzínsku a na Ukrajine. Spoločnosť dostala ďalších 3,1 milióna dolárov (2012 – 2015) na prácu v Sierre Leone, jednej z krajín najviac postihnutých nákazou vírusom ebola.
    SSRI však zostáva hlavným subdodávateľom ukrajinského programu od roku 2008 a od roku 2001 je subdodávateľom pre vojenský výskum antraxu. Hlavným dodávateľom Pentagonu je spoločnosť Advanced Biosystems. Mimochodom, za desať rokov (2006 – 2016) zaplatil SSRI 1,28 milióna dolárov za lobovanie za svoje záujmy v Kongrese, na ministerstve zahraničia a na ministerstve obrany USA.
    V roku 2016 na Ukrajine zaznamenali 115 prípadov botulizmu, z toho 12 smrteľných. V nasledujúcom roku potvrdilo ukrajinské ministerstvo zdravotníctva 90 nových prípadov, z ktorých osem bolo úmrtí na otravu botulotoxínom, jedným z najjedovatejších biologických toxínov. Botulizmus je zriedkavé a veľmi nebezpečné ochorenie spôsobené toxínom izolovaným z baktérie Clostridium botulinum. Jeden gram toxínu zabije až milión ľudí. Otrava ním spôsobuje ochrnutie svalov, zlyhanie dýchania a nakoniec smrť, ak nie je okamžite k dispozícii lekárska pomoc. Šíri sa aerosólom alebo kontaminovanými potravinami a vodou.

    USA sú z obliga

    Podľa správy Pentagonu boli botulotoxín, antrax, brucelóza a tularémia preverené ako biologické zbrane americkej armády. Napriek tomu, že bioprogram oficiálne ukončili v roku 1969, americké vojenské dokumenty dokazujú, že rovnaké nebezpečné experimenty pokračujú dodnes.
    Americká armáda vyrába bioaktívne látky v špeciálnom vojenskom zariadení divízie Dugway v Utahu od roku 2012. Toto testovacie pracovisko podlieha Veliteľstvu pre testovanie a vyhodnocovanie ministerstva obrany USA. Za výrobu bioaktívnych látok je zodpovedná samostatná jednotka s honosným názvom Division of Life Sciences (Divízia vedy o živote). Podľa vojenskej správy vedci z tejto jednotky vyrábajú a testujú aerosóly s biologickými látkami v špeciálnom testovacom zariadení Lothar Saloman Life Sciences Test Facility. Testovacie zariadenie Life Sciences vytvára a koncentruje baktérie v tzv. fermentore s objemom až 1500 litrov. V ďalšom laboratóriu sa hotový biologický materiál suší a drví. V špeciálnych komorách sa potom vykonávajú aerosólové testy s bioaktívnymi látkami.
    Dokumenty ukazujú, že americká armáda vyrába, prechováva a testuje aerosól doposiaľ najsmrteľnejšieho známeho toxínu – botulotoxínu. V roku 2014 ministerstvo armády zakúpilo 100 mg botulotoxínu na testovanie na cvičisku Dugway. Podľa armádnych dokumentov môžu byť biologické útočné látky namontované na vozidle alebo sa dajú nosiť na chrbte ako batoh s možnosťou použitia pumpy pre väčšiu účinnosť rozprašovania. Tieto spreje sa rozprašujú v dávkach od 50 do 500 ml bioaerosólu za minútu z 12-litrových nádob.
    Americká armáda v minulosti testovala bakteriologické zbrane v teréne – v rokoch 1949 – 1968 vykonali 27 testov, niektoré z nich na verejných miestach.
    Agentúra DTRA, ktorá riadi vojenský program v Lugarovom stredisku v Gruzínsku, je podozrivá z incidentu, ktorý sa stal v Čečensku na jar roku 2017. Bdelí miestni obyvatelia nahlásili, že pozdĺž ruských hraníc s Gruzínskom dron rozprašuje biely prášok. Gruzínska pohraničná polícia sa z nejakého dôvodu k incidentu nevyjadrila.
    V roku 2020 Pentagon investoval 65 miliónov dolárov do genetického inžinierstva. Geneticky modifikované vírusy sú prítomné v tkanivách geneticky modifikovaného hmyzu. Agentúra DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) uzavrela v rámci programu Bezpečné gény zmluvy so siedmimi spoločnosťami vyrábajúcimi insekticídy. Genetické úpravy sa vykonávajú pomocou novej technológie CRISPR-Cas9.
    Okrem genetického inžinierstva pri hmyze a vírusoch vykonáva Pentagon ilegálne pokusy na zmene genetického kódu ľudí. Agentúra DARPA sa snaží vložiť do ľudskej bunky nový 47. umelý chromozóm. Tento chromozóm ponesie nové gény, ktoré sa použijú pri genetickej modifikácii človeka.
    V rokoch 2008 až 2014 USA investovali 820 miliónov dolárov do syntetickej biológie. Väčšina týchto investícií pochádza z rozpočtu ministerstva obrany. Výskum je prísne tajný. Správa amerického letectva Biotechnology: Genetically Engineered Pathogens (Biotechnológia: geneticky modifikované patogény) však poskytuje určitý vhľad do niektorých vedeckých prác vojenských vedcov. Študovali päť skupín geneticky upravených patogénov, ktoré by sa mohli použiť ako biologické zbrane. Ide o „duálne“ biologické zbrane (smrtiaca kombinácia dvoch vírusov) a zahŕňajú v sebe choroby, ktoré menia hostiteľa (zo zvierat „skáču“ na človeka, napr. vírus ebola), a skryté vírusy, tzv. dizajnérske choroby. Dizajnérske choroby sú určené na útok na určitú etnickú skupinu alebo genotyp ľudí a mali by sa použiť ako etnické biologické zbrane.
    Etnické biologické zbrane (biogenetické zbrane) sú teda zbrane, ktoré útočia prevažne na určité etnické skupiny alebo genotypy. Hoci oficiálny vývoj takýchto zbraní nikdy verejne nepotvrdili, dokumenty dokazujú, že Američania získavajú biologický materiál od presne vymedzených etnických skupín, konkrétne od Rusov a Číňanov.
    Americké letectvo odoberá špeciálne ruské vzorky RNA z tkaniva dutín, informácie o tom zverejnili v štátnom registri verejného obstarávania. Masový a nekontrolovaný odber vzoriek umožňujú aj súčasné PCR testy. Podľa informácií z rovnakého vládneho registra verejného obstarávania Spojené štáty zhromažďujú biologický materiál aj od zdravých a chorých pacientov s rakovinou v Číne. Americký Národný onkologický ústav podľa toho zhromaždil biologický materiál od 300 Číňanov z troch konkrétnych čínskych provincií. Čínsky biologický materiál, ktorý zahŕňa sliny a rakovinové tkanivá, sa zhromažďuje a študuje v rámci mnohých amerických federálnych projektov.
    V americkom federálnom registri zverejnili údaje o nasledujúcich nákupoch čínskych vzoriek biomateriálu: vzorky genotypov DNA, tkanivové bloky rakoviny prsníka, vzorky slín z 50 rodín, genotypy 50 SNP pre vzorky DNA, genotypy z 3000 prípadov rakoviny.
    Ôsma kapitola Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu výslovne definuje biologické experimenty ako vojnový zločin. Spojené štáty však nie sú zmluvnou stranou tejto medzinárodnej dohody, a preto nemôžu byť stíhané za menované vojnové zločiny.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Столетие

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑