• Vybrat den

    Duben 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    V Kanade chcú protestujúcim zmraziť účty a pozastaviť platnosť povinného ručenia vozidiel

    17-2-2022 Zem & Vek 187 754 slov zprávy
     

    Kanadský premiér Justin Trudeau pohrozil, že účastníkom demonštrácií za zrušenie koronavírusových reštrikcií zmrazia ich bankové účty. Umožňuje mu to zákon o núdzovom stave z roku 1988, ktorý dáva vláde široké právomoci na potlačenie súčasnej vlny dopravných blokád a ktorý doteraz nebol nikdy použitý. Na jeho základe môžu napr. banky aj bez predchádzajúceho súdneho príkazu zmraziť osobné účty komukoľvek spojenému s protestmi.

    Trudeau v pondelok upresnil, že opatrenia prijaté na základe núdzového zákona budú „časovo obmedzené“, „rozumné a primerané“ a nebudú vyžadovať zásah armády. „Chceme zaručiť bezpečnosť Kanaďanov a chrániť ich pracovné miesta,“ povedal s tým, že polícia získa väčšie právomoci na zatýkanie či pokutovanie demonštrantov a na ochranu kritickej infraštruktúry. „Blokády poškodzujú našu ekonomiku a ohrozujú verejnú bezpečnosť,“ dodal ministerský predseda, ktorý čelí kritike kvôli tomu, že federálna vláda nepostupovala dostatočne dôrazne. Demonštranti blokovali most Ambassador Bridge, životne dôležitú obchodnú cestu medzi Windsorom, Ontáriom a Detroitom, šesť dní, kým polícia v nedeľu protest zrušila, zatiaľ čo iní uzavreli menšie hraničné priechody v Alberte, Manitobe a Britskej Kolumbii

    Demonštrantom by tiež mohla byť pozastavená platnosť povinného ručenia ich vozidiel, spresnila vicepremiérka Chrystia Freelandová. Prezradila ďalej, že vláda chce rozšíriť protiteroristické finančné kontroly na kryptomeny a platformy hromadného financovania. Urobila tak potom, čo skupina hackerov zverejnila na webe informáciu o 93-tisíc finančných daroch v celkovej hodnote 8,4 milióna dolárov zaslaných vodičom kamiónov prostredníctvom crowdfundingovej platformy GiveSendGo. Súd v Ontáriu minulý týždeň nariadil GiveSendGo zmraziť všetky finančné prostriedky podporujúce blokádu, ale GiveSendGo odpovedala, že nevyhovie. Trudeau je rozhodnutý núdzový zákon použiť, nie je však jasné, či kanadský parlament vládny krok schváli.

    Všetky veľké strany sú síce zajedno v tom, že protesty musia skončiť, to však neznamená, že Trudeauovo rozhodnutie posvätia. Vláda potrebuje spätný súhlas parlamentu Zákon o núdzovom stave z roku 1988 je určený pre „naliehavé a kritické situácie“, ktorých riešenie presahuje kapacity jednotlivých provincií. Vláda podľa neho môže prijať „osobitné dočasné opatrenia, ktoré by za normálnych okolností nemuseli byť vhodné“. Núdzové opatrenia sú vláde k dispozícii ihneď po ich vyhlásení, kabinet však potrebuje získať do siedmich dní súhlas parlamentu.

    Premiérovi liberáli v dolnej komore zrejme opatrenia presadia vďaka podpore ľavicovej Novej demokratickej strany, schválenie v senáte by ale mohlo byť problémom, podotkla stanica BBC. Candice Bergenová, šéfka opozičných konzervatívcov, už upozornila, že pritvrdenie zo strany vlády by mohlo vášne na ulici ešte viac rozdúchať. Proti využitiu núdzového zákona sa navyše ohradili aj premiéri provincií Alberta, Québec, Manitoba a Saskatchewan, podľa ktorých nie je potrebný. Kanadská asociácia pre občianske práva uviedla: „Podobný krok ohrozí našu demokraciu.“ Jasno má Tamara Lichová, jedna z predstaviteliek demonštrantov v Ottawe: „Žiadne vyhrážky nás nezastavia. Neustúpime.“

    Tento scenár nám ukazuje na jednej strane aké ľahké je ohroziť protesty, na druhej strane nám ukazuje nutnosť vytvoriť alternatívne platformy v rôznych oblastiach, či už sú to alternatívne sociálne siete, crowdfundingové platformy alebo aj pracovné portály pre nezaočkovaných aké vznikli v Nemecku. Vyzerá to tak, že pandemický tlak sú uvoľňované ale snaha o kontrolu spoločnosti rôznymi spôsobmi sa stupňuje.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Canada’s Trudeau invokes emergency powers in bid to end protests

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑