• Vybrat den

    Červen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Protiruská liberálna komunita rozčarovaná priamymi rokovaniami Putina a Bidena, zúri

    2-1-2022 Zem & Vek 112 1184 slov zprávy
     
    Foto: Globallookpress

    Parafrázujúc vetu slávneho anglického spisovateľa Viliama Shakespeara v jeho nemenej známom diele Hamlet, sa dá povedať, že niečo v kráľovstve Dánskom sa zmenilo, majúc pritom na myslí Spojené štáty. Najprv všetkých prekvapil bývalý prezident Donald Trump, ktorý napriek tomu, že stále vykrikoval, že „America the first“ a uvaľoval na Rusko sankcie, predsa len sa pochvalne a s úctou vyjadroval o Vladimírovi Putinovi, označoval ho za vynikajúceho politika a kamaráta a tvrdil, že Rusko a USA majú spolupracovať.

    Ale čo čert (teda rusofóbovia, liberáli, genderní inžinieri a iní slniečkari) nechcel, ale aj súčasný prezident USA pokračuje v dosť podobnom duchu. Ten síce pomenej vyjadruje svoj obdiv voči Putinovi, tiež občas použije tvrdšie slová a vyhrážky voči Rusku, ale popritom často komunikuje s ruským kolegom, ukazuje, že je pripravený nájsť kompromisné riešenia a uzatvoriť s Kremľom isté dohody a zatiaľ, ako aj jeho predchodca Trump, neurobil žiadne nepriateľské kroky voči Moskve a nerozpútal novú vojnu.

    Najnovšie znova debatoval s Putinom, aj keď mnohí „jastraby“ aj v radoch Republikánov, aj v prostredí Demokratov, ako aj viacerí európski kolegovia, hlavne „liberálo-demokrati“ všetkých farieb, odtieňov a pachov, ho varovali, aby to nerobil a nerokoval s ruským prezidentom. Iní rusofóbovia prizvukovali, že keďže sa už Biden rozhodol porozprávať s Putinom, tak sa mu musí vyhrážať a dávať ultimáta – čo sa týka Ukrajiny, Severného prúdu-2, pohybu ruských lodí v Čiernom a Baltskom mori, atď.

    Strýko Joe ic však neposlúchol a celkom priateľsky sa porozprával so svojim ruským kolegom dávajúc najavo, že mimoriadne ťažké svetové problémy musia dve veľmoci riešiť spoločným úsilím – inak sa to nedá. Transatlatnické média, „akože odborníci“ a niektorí politici sa snažia vypichovať drobné nezhody medzi dvoma prezidentami a prekrúcajúc skutočnosť tvrdia, že Biden dával Putinovi ultimáta, čo však nie je pravda. Bezpochyby, Biden musel, aby neklesol v očiach svojho agresívneho okolia, „varovať“ Rusko, aby nenapádalo Ukrajinu, ale urobil to čisto formálne, pokojným tónom, úplne jasne si uvedomujúc, že Moskva nikdy neplánovala a ani nepripravuje vpád na Ukrajinu.

    Debata dvoch prezidentov sa uskutočnila tak povediac, v „zatvorenom režime“, bez prítomnosti novinárov, ktorí sa museli spoliehať iba na informácie hovorkyne Bieleho domu a známej rusofóbkyne Jen Psakiovej (v tomto duchu  potom vyzerajú aj jej správy). Dáma, slávna svojimi katastrofálnymi omylmi, hlúpymi prerieknutiami sa a rusofóbnymi vyhláseniami, prirodzene debatu Putina a Bidena prezentovala ako kladenie podmienok zo strany amerického prezidenta ruskému kolegovi. O telefonickom rozhovore informovala aj tlačová služba Kremľa a ruského ministerstva zahraničia, ktoré túto besedu prezentovali inak – vo forme rovnoprávneho a užitočného dialógu lídrov dvoch veľmocí.

    Prezidenti debatovali už po druhýkrát v priebehu mesiaca a rozhovor iniciovala ruská strana. Trval 50 minút: od 21.35 po 22.25 nášho času. Prezidenti prerokovali rád tém, ktoré budú náplňou hneď troch rokovaní na začiatku tohto roka – rusko-americkej diskusie 10. januára, zasadnutie Rady Rusko – NATO 12. januára a stretnutie na pódiu OBSE dňa 13. januára. Prirodzene, prezidenti prediskutovali najhorúcejšie a najdôležitejšie aktuálne témy, ako napríklad situácia na Donbase, kríza na Ukrajine, bezpečnostné záruky medzi Ruskom a NATO, Severný prúd-2 a iné témy.

    Kým gendero-liberáli rusofóbovia a väčšina mainstreamu, buď prekrucovala dialóg dvoch prezidentov, alebo bola zjavne sklamaná tým, že sa vôbec porozprávali, predsa len rad zaoceánskych a európskych politikov, analytikov a médií dostatočne triezvo hodnotili debatu Putina a Bidena a označili ju za užitočnú. Uznal to dokonca aj bývalý (škoda, že nie súčasný) šéf CIA Leon Panetta: „Myslím si, že Putin využíva schému, ktorú používal aj predtým. Posilňujúc tlak sa snaží dosiahnuť výsledok, ktorý mu vyhovuje. Priamo sa rozpráva s Bidenom, aby sa podarilo uzatvoriť bezpečnostné dohody“, vysvetlil.

    „Putin sa snaží presvedčiť Bidena, ovplyvňuje dianie a snaží sa o uzatvorenie rozumnej dohody, ktorá by neumožnila ani Ukrajine, ani Gruzínsku stať sa členskými štátmi Severoatlantickej aliancie a tým pádom priblížiť NATO k ruským hraniciam“, podotkol bývalý štátny úradník, ktorý pôsobil v Bielom dome, Christian Whiton.

    Americký časopis  Newsweek kladie celkom logickú otázku: čo vôbec obhajujú USA na Ukrajine? Suverenitu Kyjeva, alebo vlastnú autoritu? „Mnohí sa domnievajú, že vzdanie sa konfrontácie s Ruskom bude jasný pokus o zmierenie sa s Putinom. Zdá sa, že „zmierenie“ je nadávka v ústach súčasných amerických politikov. Avšak oplatí sa celá táto obhajoba ukrajinskej suverenity za cenu rozpútania reálnej vojny za účastí USA, alebo celkovo NATO? Moja odpoveď znie: „Prepáčte Ukrajinci, ale nie“, prizvukuje autor článku v americkom časopise Newsweek.

    V Rusku priame rokovania medzi Putinom a Bidenom považujú za užitočné a pozitívne. „Je to podľa môjho názoru dobrá, tendencia, že Biden sa znova rozhodol porozprávať s našim prezidentom, pretože ak by naše návrhy boli odmietnuté, alebo by nevyhovovali, tento rozhovor by sa neuskutočnil“, vysvetlil prvý zástupca predsedu medzinárodného výboru Rady federácie Ruska Vladimír Džabarov.

    Ruský veľvyslanec v USA Anatolij Antonov tiež bol spokojný s priebehom rokovaní prezidentov: „Chceme byť presvedčení o stabilite v budúcnosti. Na to potrebujeme záväzky USA a iných členských krajín NATO, že nerozmiestnia zbrojné systémy, ktoré by ohrozovali bezpečnosť Ruska na území susedných krajín – ako členov NATO, tak aj krajín, ktoré nie sú členmi tohto spolku“.

    Poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov vyhlásil, že rokovania mali pracovný a otvorený charakter a strany sa dohodli na pokračovaní v pravidelných kontaktoch na najvyššej úrovni. „Hlavnou témou bolo vytvorenie právnych garancií zabezpečenia bezpečnosti Ruska. Prezident Putin podrobne vysvetlil principiálne postoje a prístupy, založené do základov ruských projektov dohôd s USA a NATO“, vysvetlil Ušakov.

    Ruské média pripomenuli, že nielen Biden sa snažil klásť podmienky kolegovi, ale aj Putin bez servítky a váhania vysvetlil Bidenovi, čo je vo veci. Varoval ho, že zavedenie Západom bezprecedentných sankcií voči Rusku kvôli Ukrajine, môže zapríčiniť plné zrušenie vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom. Nuž, strýko Joe si môže vybrať…

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje:

    (1) «Носил откровенный и деловой характер»: как прошёл телефонный разговор Путина и Байдена, RT, 31.12.2021
    (2) Байден и Путин провели переговоры по телефону, Deutsche Welle, 31.12.2021
    (3) Беседа Байдена и Путина: США призывают к дипломатии, Россия требует не разговоров, а результатов, BBC, 30.12.2021
    (4) Путин предупредил Байдена об угрозе „полного разрыва отношений“, Rádio Sloboda, 31.12.2021
    (5) Белый дом: разговор Байдена и Путина был «серьезным и предметным», Voice of America, 31.12.2021
    (6) Путин и Байден провели телефонный разговор, RIA-Novosti, 31.12.2021
    (7) Байден и Путин провели телефонный разговор, TASS. 31.12.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑