• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Geopolitický lítiový zápas v Bolívii

    18-12-2021 Zem & Vek 113 552 slov zprávy
     
    Str. 34 – Zápas v Bolívii

    Spomeňme si na zvrhnutie bolívijského prezidenta Eva Moralesa koncom roka 2018. V tom čase tlač tvrdila, že zo svojej krajiny urobil diktatúru a zvrhli ho vlastní ľudia. Organizácia amerických štátov (OAS) vydala správu, ktorá tvrdila, že voľby boli zmanipulované a prichádza demokracia.

    Prezident Morales, ktorý sa obával, že skončí ako čilský prezident Salvador Allende, utiekol do Mexika a odsúdil štátny prevrat ako organizovaný s cieľom zmocniť sa zásob lítia. Nepodarilo sa mu však identifikovať „manažérov“ činu a v západných médiách sa stretol len s posmechom. Podľa niektorých mala operáciu vykonať komunita bývalých chorvátskych imigrantov, ktorá je prítomná v Bolívii od čias vojnového režimu a vydržiavajú ju siete západných spravodajských služieb.

    O rok neskôr vyhrala Moralesova strana nové voľby obrovskou väčšinou. Neexistovala žiadna prekážka a mohol sa triumfálne vrátiť. Jeho takzvaná diktatúra nebola reálna, kým diktatúru Jeanine Ánezovej pri volebných urnách práve odstránili. Historik Mark Curtis a novinár Matt Kennard mali mať prístup k odtajneným britským dokumentom, ktoré študovali. Zistenia zverejnili na webovej stránke Declassified UK so sídlom v Južnej Afrike, pretože v Spojenom kráľovstve ich blokujú a cenzurujú.

    Mark Curtis naznačuje, že britská politika sa dekolonizáciou takmer nezmenila. Zvrhnutie Moralesa malo byť poverením ministerstva zahraničných vecí a zložiek CIA, ktoré unikli Trumpovej administratíve. Ich cieľom bolo získať moc nad lítiom v Bolívii, po ktorom túži Londýn v súvislosti s energetickou transformáciou. Obamova administratíva sa už v roku 2009 pokúsila o štátny prevrat, ktorý bolívijský líder potlačil a viedol k vyhosteniu niekoľkých diplomatov a úradníkov.

    Lítium je súčasťou elektrických batérií. Nachádza sa nielen v Tibete, ale hlavne vo vysokohorských soľných púšťach Čile, Argentíny a Bolívie, pričom krajiny tvoria tzv. lítiový trojuholník. Pevná forma v určitých mineráloch sa extrahuje aj v austrálskych baniach. Preto je nevyhnutným materiálom na prechod od benzínových áut k elektrickým. V kontexte Parížskych dohôd a urputného boja proti globálnemu otepľovaniu sa stalo dôležitejším ako ropa. Vo februári 2019 však prezident Evo Morales udelil čínskej spoločnosti TBEA Group povolenie využívať hlavné zásoby lítia v krajine, a preto Spojené kráľovstvo vymyslelo plán krádeže.

    Morales z domorodého kmeňa Aymara sa stal prezidentom Bolívie v roku 2006. Zastupoval výrobcov koky, lokálnej rastliny nevyhnutnej pre život vo vysokej nadmorskej výške, ale aj silnej drogy, ktorá je vo svete zakázaná. Jeho zvolenie a vláda znamenali návrat indiánov k moci, ktorí boli od španielskej kolonizácie vylúčení. Už v rokoch 2017 – 2018 vyslalo Spojené kráľovstvo expertov do bolívijskej národnej spoločnosti Yaciminentos de Litio Bolivianos, aby posúdili podmienky na ťažbu lítia. V rokoch 2019 – 2020 Londýn financoval štúdiu na optimalizáciu prieskumu a výroby bolívijského lítia pomocou britskej technológie. Britské veľvyslanectvo v Buenos Aires zorganizovalo v apríli 2019 seminár so zástupcami ťažobných firiem a vlád z Argentíny, Čile a Bolívie, na ktorom predstavilo výhody používania London Metal Exchange. Moralesovu administratívu zastupoval jeden z jej ministrov. Okamžite po prevrate sa zistilo, že britské projekty financovala Inter-American Development Bank (IADB). Ministerstvo zahraničných vecí – dávno pred prevratom – poverilo oxfordskú spoločnosť Satellite Applications Catapult, aby zmapovala zásoby lítia, ale IADB ju zaplatila až po zvrhnutí prezidenta. O niekoľko mesiacov zorganizovala ambasáda v La Paz seminár pre 300 zainteresovaných strán pomocou organizácie Watchman UK. Táto spoločnosť sa špecializuje na to, ako do projektov zapájať a získavať ľudí, ktorí predtým narúšali ich záujmy.

    AUTOR: Ján Horváth

    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑