• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Chudoba prehĺbená Nežnou revolúciou a koronavírusom

    21-8-2021 Zem & Vek 57 553 slov zprávy
     

    S finančnými problémami sa v súčasnosti stretávajú mnohí z nás v súvislosti pandémiou koronavírusu. Navyše sme svedkami popierania základných princípov mnohými vytúženej demokracie ako sú sloboda slova a pluralita názorov.

    A tak niet divu, že by prinavrátenie režimu, v ktorom neboli bezdomovci či nezamestnaní, zrejme privítali aj viacerí z tých, ktorí v roku 1989 štrngali kľúčmi na námestiach. A to i bez ohľadu na to, že tento systém obmedzoval ľudí v ich osobnej slobode.

    Dnes už totiž napríklad cestovať môžeme, ale mnohí nemáme za čo. Taktiež môžeme vyznávať svoju vieru a ďakovať za to, že aspoň niektorí z nás ešte majú čo vložiť do úst. Ba nájdu sa aj zbohatlíci, medzi ktorými sú iste i jednotlivci, ktorí svoj majetok nadobudli čestným spôsobom. Pomerne prekvapivo však pôsobí, že i samotný bard tzv. Nežnej revolúcie – Václav Havel, v súkromí pochyboval o tom, či vôbec stálo za to prinavracať demokraciu, ako priznal Jan Šolc, hovorca Občianskeho fóra a poslanec federálneho zhromaždenia ČSFR vo svojej autobiografii Žít v Liberci.  A dávno pred ním sa kriticky vyhranil voči vláde ľudu aj grécky filozof Platón, autor slov, ktoré vložil do úst svojmu učiteľovi Sokratovi v knihe Štát:„…demokracia vzniká, keď chudáci zvíťazia a potom svojich protivníkov alebo pobijú, alebo vyženú zo štátu, a tým, čo ostanú, dajú v rovnakej miere účasť na správe štátu a úradoch.“

    Priniesla nám teda Nežná revolúcia slobodu, alebo skôr rodinkárstvo, biedu a azda ešte väčšiu osobnú neslobodu, keď človek musí pracovať až do úmoru – ak pre koronové opatrenia a s nimi spojeným krachovaním prevádzok vôbec nejakú prácu má – aby dokázal zabezpečiť aspoň základné životné potreby a častokrát dokonca ani nemôže vyjadriť svoj názor, lebo je hneď označený za konšpirátora?

    Na to by dnes nevedel odpovedať zrejme ani najväčší propagátor demokracie Václav Havel…

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑