• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína chce obmedziť nadmerné príjmy a donútiť bohatých, aby viac prispievali spoločnosti

    20-8-2021 Zem & Vek 52 660 slov zprávy
     

    Čínsky prezident Si Ťin-pching vyjadril myšlienku „spoločnej prosperity“ a vyzval orgány krajiny, aby podnikli potrebné kroky na podporu primeraného bohatstva pre všetkých. Čínsky prezident viedol v utorok stretnutie, ktoré vyzvalo na „úpravu nadmerných príjmov a povzbudenie skupín a podnikov s vysokými príjmami, aby spoločnosti viac dávali“, uvádza štátny denník People’s Daily, ktorý cituje server CNBC. Čínski predstavitelia, ktorí sa stretnutia zúčastnili údajne uviedli, že pokrok smerom k rovnomernému rozdeleniu bude prebiehať postupne.

    „Vzhľadom na to, že zvyšovanie daní skupinám s vysokými príjmami a návratnosť kapitálu môžu obmedziť investície a potenciálne viesť k odlivu kapitálu, čínska vláda nebude úplne ignorovať vplyv politík prerozdeľovania na ekonomiku,“ povedal Yue Su, hlavný ekonóm The Economist Intelligence Unit s tým, že vláda by mala byť pri implementácii pragmatická. Očakáva, že sa privatizácia vo verejných službách, vrátane lekárskej starostlivosti, starostlivosti o starších ľudí a vzdelávania, spomalí. Najnovšie údaje publikované profesorom Paris School of Economics Thomasom Pikettym v roku 2019 odhalili, že príjmová nerovnosť medzi 1,4 miliardou čínskej populácie v posledných desaťročiach rastie. Najbohatších 10% údajne v roku 2015 zarobilo 41% národného príjmu, čo je nárast o 27% v porovnaní s koncom 70. rokov minulého storočia.

    V minulom roku Peking oznámil, že vládnuca čínska komunistická strana odstránila v krajine extrémnu chudobu. V roku 2013 bol každý tretí čínsky kraj označený ako „postihnutý chudobou“. Krajina mala v tom čase 832 veľmi chudobných krajov a chudobou bolo postihnutých viac ako 80 miliónov ľudí. Iba deväť oblastí na úrovni provincií vrátane Pekingu a Šanghaja bolo bez chudobných krajov. Podľa údajov čínskeho národného štatistického úradu bolo za posledných sedem rokov v Číne každoročne prepustených z trestu v priemere 10 miliónov ľudí. Populácia žijúca v absolútnej chudobe klesla z 98,99 milióna na konci roku 2012 na 5,51 milióna do konca roka 2019. V tom istom období sa počet chudobných krajov znížil z 832 na 52.

    Čínski lídri sa počas posledného stretnutia zaviazali vykonať ďalšie kroky na posilnenie ekonomického rastu. Riešenie dlhodobých ekonomických problémov, vrátane nárastu dlhu alebo rizík na rozsiahlom realitnom trhu, je však údajne prioritnejšie ako problém rastu. „Financie sú jadrom modernej ekonomiky s väzbami na rozvoj a bezpečnosť,“ povedal Xi. „Musí sa riadiť zásadami marketingu a právneho štátu a koordinovať prevenciu a riešenie veľkých finančných rizík.“

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroje

    1. China wants to curb excessive incomes & get the rich to contribute more to society, rt.com, 18.8. 2021
    2. China declares victory over absolute poverty nationwide, lifting 99 MILLION people from penury since 2012 rt.com, 23.11 , 2020
    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑