• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Geoengineering v správe OSN o katastrofálnych klimatických podmienkach

    16-8-2021 Zem & Vek 25 896 slov zprávy
     

    Správa OSN o klíme zverejnená 9. augusta predstavuje veľký krok v predpovedaní toho, ako by geoinžinierstvo mohlo ovplyvniť globálne otepľovanie, aj keď vedci tvrdia, že najväčšou prekážkou zostáva rozhodnutie, či použiť isté kontroverzné metódy. Pojem geoinžinierstvo zahŕňa intervencie, ktoré menia klímu, spravidla s cieľom ochladiť Zem. Panel OSN sa v správe zaoberal dvoma druhmi geoinžinierstva – manažmentom slnečného žiarenia a odstraňovaním skleníkových plynov. Správa však neposkytuje žiadne odporúčania, či použiť ktorúkoľvek z týchto metód. Panel by mohol poskytnúť usmernenie k rozhodovaniu o geoinžinierstve v ďalšej správe, ktorá má byť predložená v roku 2022. Techniky riadenia slnečného žiarenia vo všeobecnosti riadia, koľko slnečného svetla sa odráža späť do vesmíru, čím sa zabráni zahrievaniu Zeme. Klimatické modely sa predtým zameriavali na to, ako manažment slnečného žiarenia zmení celkovú priemernú teplotu planéty.

    Ale modely  na superpočítačoch sa rýchlo stali oveľa sofistikovanejšími pri predpovedaní variácií teploty od zemských pólov k rovníku a medzi pologuľami, povedal Govindasamy Bala, hlavný autor správy z Indického inštitútu vedy. Môžu tiež lepšie projektovať, ako by geoinžinierstvo mohlo zmeniť množstvo dažďa a sneženia, povedal. To by umožnilo pokročilejšie využitie viacerých foriem riadenia slnečného žiarenia súčasne kontrolu teploty a zrážok. Ľudia by napríklad mohli rozprašovať sukfátové aerosóly – malé reflexné častice – do stratosféry 20 až 25 kilometrov nad zemským povrchom, aby odrážali viac slnečného svetla späť do vesmíru, čo znižuje globálne teploty. Sulfátové aerosóly majú však vedľajší účinok zníženie priemerných zrážok. Samostná metóda na riedenie cirrusových oblakov v horných vrstvách atmosféry by mohla tento účinok vyvážiť a zvýšiť zrážky, povedal Bala. „Myslím si, že ďalšia veľká otázka je, či to chceme urobiť? … To zahŕňa neistotu, morálne otázky, etické otázky a správu vecí verejných,“ povedal.

    Dôvodom je, že každý región bude ovplyvnený inak. Zatiaľ čo niektoré regióny môžu v umelo chladnom svete získať, iné môžu stratiť napríklad tým, že už nebudú mať podmienky na pestovanie plodín. Povedal, že jeho osobné hodnotenie je, že svet, ktorý  nedodrží ciele Parížskej dohody obmedzujúce otepľovanie na 1,5 až 2 stupne Celzia, bude na tom s použitím geoinžinierstva lepšie. Je však pesimista, neverí že svetové vlády sa na tom môžu dohodnúť.

    Paulo Artaxo, ďalší vedúci autor a environmentálny fyzik na univerzite v Sao Paule, uviedol, že správu interpretuje tak, že stále sa  zdôrazňuje opatrnosť, pokiaľ ide o geoinžinierstvo. „V zásade je správa viac – menej rovnaká ako predchádzajúca správa: Veda nie je dostatočne vyspelá,“ povedal Artaxo. „Vedľajšie účinky ktorejkoľvek zo známych techník geoinžinierstva môžu byť veľmi významné … Spoločnosť musí zvážiť, či tieto vedľajšie účinky nie sú príliš veľké na to, aby  sme vyskúšali akúkoľvek podobnú stratégiu.“

    Dekarbonizácia

    Zatiaľ čo manažment slnečného žiarenia zostáva na okraji diskusií o klíme, odstránenie oxidu uhličitého bolo prijaté ako nevyhnutný nástroj na zmiernenie zmeny klímy, povedal Chris Field, vedec zo Stanfordskej univerzity. „Toto je jasnejšie s uznaním, že budeme potrebovať negatívne emisie … a musia to byť negatívne emisie, ktoré vzniknú prostredníctvom nejakého druhu odstraňovania oxidu uhličitého,“ povedal Field, ktorý nebol zapojený do tejto správy IPCC.

    Táto správa OSN vzbudzuje oveľa väčšiu dôveru, pokiaľ ide o používanie odstraňovanie oxidu uhličitého s cieľom obmedziť rastúce hladiny skleníkových plynov v atmosfére, uviedla Leticia Cotrim da Cunha, hlavná autorka a oceánografka zo Štátnej univerzity v Rio de Janeiro. Existuje široká škála spôsobov odstraňovania skleníkových plynov, vrátane technologických riešení, ako je používanie masívnych strojov na filtrovanie oxidu uhličitého zo vzduchu alebo ich vstrekovanie do určitých podzemných hornín, ktoré ich zachytia.

    Oxid uhličitý je možné z atmosféry odstrániť aj pomocou lesov. Správa sa zameriava na odstraňovanie skleníkových plynov ako celok bez toho, aby vydávala odporúčania o výhodách jednotlivých metód, povedal Cunha. Odstránenie skleníkových plynov nemôže samo osebe vyriešiť klimatické zmeny a musí ísť spoločne s obmedzením toho, koľko oxidu uhličitého sa v prvom rade vypúšťa. „Nemôžeme naďalej vypúšťať toľko CO2 a snažiť sa z neho odstrániť všetok prebytočný CO2.

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj: Geoengineering marks scientific gains in U.N. report on dire climate future, reuters.com, 10.8. 2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
    UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑