• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vědci objevili látky, které dokáží obnovit játra alkoholiků

    18-4-2021 Sputnik CZ 19 352 slov zprávy
     
    Jehličnatý strom

    ©
    Foto : Irina Kazanskaya

    Ruští specialisté z Ústavu organické chemie Arbuzova Kazanského výzkumného centrа Ruské akademie věd a vědecké a produkční společnosti Initium-Pharm zjistili, jaké látky jsou schopny chránit a obnovit jaterní buňky po takových nepříznivých účincích, jako je intoxikace alkoholem. Odpověď se skrývala v kmenu sibiřské jedle.

    Uvádí se, že v kmenu a kořenech sibiřské jedle se nachází přírodní látky terpeny, které mají nejsilnější hepatoprotektivní vlastnosti.


    Terpeny se nacházejí v různých bylinkách, květinách, stromech, ovocných a zeleninových plodinách.


    „Rostliny vylučují ochranné látky – terpeny, které umožňují udržovat buňky ve stabilním stavu i v případě nepříznivých stresových stavů. Terpen je ve skutečnosti stresový hormon rostlinných buněk,“ řekla Ljudmila Lacerusová, doktorandka z Initium-Pharm.

    Podle ní má rostlinná buňka podobnou strukturu jako zvířecí buňka.


    „A to, co chrání rostlinnou buňku, může mít vliv na lidské buňky. Proto jsme tuto myšlenku použili pro náš vědecký výzkum,“ dodala.

    Lidstvo používá terpeny, jako menthol, limonen a kafr, k prevenci a léčbě různých onemocnění po tisíce let, ale vědci se teprve nyní učí o jejich hepatoprotektivních vlastnostech.


    Autoři si pro tento výzkum zvolili terpeny, které se nacházejí v jehličnatých stromech, a to konkrétně v kořenech a kmeni sibiřské jedle. Díky terpenům, které chrání buňky před nepříznivými účinky, ze stromů neopadává listí ani v 60stupňovém mrazu a 40stupňovém horku.


    Krysy jako alkoholici


    Aby vědci prokázali hepatoprotektivní vlastnosti terpenů, provedli experiment, ve kterém po dobu jednoho měsíce aplikovali potkanům ethanol zředěný s vodou a léky obsahující terpeny. Vědci zjistili, že pod vlivem terpenů se u potkanů normalizují biochemické ukazatele krve, snižuje ses závažnost poškození jaterních buněk a snižuje se hmotnostní poměr jater.


    „Poškození jater alkoholem je jen jedním z modelů nepříznivých účinků. Náš výzkum ukazuje vyhlídky na použití terpenů k ochraně jater před toxickými účinky, například kvůli poruchám výživy, chemoterapii, dlouhodobému užívání léků, expozici virům,“ uvedla Ljudmila Lacerusová.

    Zároveň řekla, že terpeny vykazující vysokou farmakologickou aktivitu nemají nežádoucí vedlejší účinky na celé tělo a nevytvářejí farmakologické přetížení.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑