• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vojtěch Filip povede KSČM do voleb. Na sjezdu se ho nepodařilo odvolat

    17-4-2021 Sputnik CZ 39 467 slov zprávy
     
    Předseda KSČM Vojtěch Filip

    Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa se nepodařilo odvolat z vedení Ústředním výborem komunistické strany. Pro jeho konec ve funkci hlasovalo pouze 46 delegátů ze 78 přítomných. Pro odvolání bylo potřeba získat 61 hlasů. Stranu tak povede do voleb.

    Vojtěch Filip tak zůstane v čele strany až do sjezdu, který se podle plánu má konat po volbách do Poslanecké sněmovny, v listopadu. Sám předseda KSČM uvedl, že v současné chvíli není čas na řešení vnitrostranických sporů.


    Z 90 členů Ústředního výboru KSČM se na jednání do Nymburka dostavilo 78 lidí.


    Sám předseda Vojtěch Filip ve druhé polovině loňského roku oznámil, že již nechce obhajovat svoji předsednickou funkci.


    Zájem o vedení strany oznámilo několik kandidátů: Leo Luzar, Kateřina Konečná, Hana Aulická Jírovcová, místopředseda Stanislav Grospič, exposlanec Jan Klán, Martin Říha, Josef Skála, šéfka rozpočtového výboru Miloslava Vostrá a Jan Zámarský.



    ​Vojtěch Filip


    Předseda KSČM nedávno tvrdě kritizoval názory některých občanů Česka, kteří považují socialistické období země za jakési „období temna“. Politik se pozastavuje nad tím, nakolik podivná názorová rozporuplnost dnes zachvátila Česko. Podivná zejména proto, že dnes nikdo nevede podle Filipa spor s myšlenkami socialismu, ale jen staví socialistické Československo na pranýř a dává rovnítko mezi komunismem a nacismem. Tato argumentace podle něj nekulhá. Politik se domnívá, že není spravedlivé v tomto sporu zapomínat na to, kdo inicioval Mnichov 1938.


    „Ta březnová okupace z roku 1939 v návaznosti na září 1938 se uskutečnila z vůle nacistického Německa, byvše posvěcena dalšími velmocemi (Velká Británie, Francie, Itálie), tedy dnešními členy NATO a současnými spojenci polistopadové České republiky. Tehdy nám vojenskou pomoc nabídl jedině Sovětský svaz - prozápadně orientovaný Beneš ji však logicky musel odmítnout. Neodmítl však azyl ve Velké Británii, která rukou svého premiéra Chamberlaina podepsala Mnichovskou dohodu. Shrnuto a podtrženo - zradil nás kdo? Naši dnešní spojenci v NATO. A osvobodil nás kdo? Dnes nenáviděné Rusko,“ poukazuje Filip na paradoxy.


    Šéf KSČM se přitom domnívá, že při uvažování o srpnové okupaci z roku 1968 jednou bude pro historiky otázkou, do jaké míry se tehdy skutečně jednalo o okupaci, pokud jen kopírovala velmocenskou dohodu o poválečném uspořádání Evropy.

    „Vojska Varšavské smlouvy vstoupila na území ČSSR s plným vědomím USA, Velké Británie a Francie. Proto tehdy mocnosti nezasáhly a omezily se jen na formální diplomatické protesty, aby veřejnosti zalepily ústa. Navíc ani zasahovat nechtěly, neboť nějaké Československo jim bylo, lidově řečeno, ukradené. Stejně jako dnes. To jen někteří si pořád namlouvají, jak NATO dbá o naši bezpečnost… a jak chrabře by ji v případě ohrožení bránilo,“ poznamenal Filip.


    „Tuto republiky zradil Západ a osvobodil Východ. Východ tuto zemi nikdy tak nezplundroval a nevykradl jako Západ za poslední tři desetiletí,“ dodal Filip a vyzval ke střízlivému pohledu na historii.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑