• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Radní Hana Lipovská se bála o život kvůli výkonu funkce v České televizi

    17-4-2021 Sputnik CZ 23 657 slov zprávy
     
    Hana Lipovská

    ©
    Foto : Facebook / Hana Lipovská

    Česká média přinesla informace o tom, proč radní České televize Hana Lipovská dostala policejní ochranu. Napřímo to souvisí s výkonem její funkce radní České televize.

    „Policie ČR přijala v úterý 6. 4. 2021 oznámení členky Rady ČT Hany Lipovské o tom, že se obává o své zdraví a svůj život, a to především v souvislosti s výkonem funkce radní České televize,” cituje portál Echo 24 slova tiskového mluvčího policie Jana Daňka.


    Podle informací portálu Lipovská obavy o svůj život podložila tím, že na ni byl v průběhu posledních měsíců vyvíjen nátlak kvůli jejímu působení v Radě České televize.


    „Vzhledem k tomu, že Lipovská, dle svých slov, nátlaku nepodlehla a na plánovaném jednání rady následující den, tj. 7. 4. 2021 hodlala přednést záležitosti s citlivým obsahem, který se dotýká i bezpečnosti státu, považovala svou účast na jednání rady, včetně cesty na a z jednání jako přímé ohrožení svého života a zdraví,“ prohlásil policejní mluvčí.

    Podle slov Jana Daňka nebyla schopná policie získané informace od Hany Lipovské okamžitě ověřit, takže reagovali na podnět bez průtahů.


    „Informace, které policisté obdrželi, nebylo možné týž den ověřit a na vyhodnocení následného postupu tak měli jen několik hodin. Ze zjištěných informací vyplynulo, že paní Lipovská nemůže riziko ohrožení sama snížit např. tím, že se jednání nezúčastní nebo zvolí jinou formu účasti, protože bylo podle ní nutné osobně předat ostatním členům rady důležité dokumenty,“ cituje portál slova Daňka.


    Radní Lipovská


    Hana Lipovská před několika dny pro česká média vysvětlila, k jakým závažným zjištěním týkajícím se České televize a jejího generálního ředitele Petra Dvořáka došla.


    „Vzhledem k závažnosti informací, které jsem se chystala na radě přednést, reálně hrozilo, že se nemusím bezpečně dostat na jednání. Případně že poté, co sdělím příslušné informace, tak může být problém s mým odchodem z České televize a s návratem domů,“ uvedla v odpovědi na otázku Reflexu, jaké konkrétní nebezpečí jí hrozilo.


    Radní České televize následně osvětlila, co konkrétně objevila ve fungování České televize.


    „Při přezkoumávání jedné roviny hospodaření České televize, hospodaření s penězi koncesionářů, jsem objevila smlouvy Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, z nichž mohou vyplývat potenciální rizika pro stát. Jednak není zcela běžné, aby ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, NÚKIB, policejní prezidium a další instituce objednávaly služby od firmy, jejíž jeden ze dvou majitelů sídlí v daňových rájích v propletenci, který je personálně propojen se subjekty figurujícími v různých podivných kauzách. A zadruhé jedna ze smluv pro NÚKIB obsahovala přílohu, která ukazovala, že dodavatelská firma použila pro tuto velkou zakázku subdodavatele, jímž byla americká nezisková společnost, která loni sama podlehla phishingovému útoku, při němž bylo odcizeno velké množství osobních údajů. V této chvíli bylo nutné upozornit příslušné orgány na to, že česká infrastruktura, která se týká kybernetiky a IT, nemusí být dostatečně zabezpečena,“ popsala radní výsledky své práce.

    „Firma, o které mluvíme, je společnost Gopas, kterou spoluvlastní generální ředitel České televize Petr Dvořák a Ladislav Bartoníček z PPF. Mé zjištění má vlastně čtyři roviny. Ta první je, že Česká televize odebírá služby od společnosti, kterou spoluvlastní její generální ředitel. Druhá rovina se týká antimonopolní politiky a hospodářské soutěže, kdy můžeme spatřovat konflikt v potenciálním propojení komerčního audiovizuálního trhu s veřejnoprávním. Petr Dvořák reprezentuje Českou televizi a pan Bartoníček za PPF reprezentuje televizi Nova a O₂ TV. Navíc O₂ je dodavatelem pro Českou televizi za stovky miliónů korun. Třetím rozměrem jsou zmíněné daňové ráje, což mne jako ekonoma zajímá nejvíce a mělo by to zajímat ministerstvo financí. A čtvrtý rozměr je rozměr bezpečnostní - není zcela standardní, aby firma (Gopas – red.), která dostává zakázky bez veřejné soutěže, protože je při výběrovém řízení řečeno, že je jediná na trhu, tuhle kritickou službu postupovala americké neziskovce, která sama má problémy s ochranou dat,” dodala Hana Lipovská.


    Podle jejích slov je pro ni jako členku Rady České televize nejpodstatnější skutečnost, že ředitel České televize Petr Dvořák podniká s Ladislavem Bartoníčkem z PPF, což mu prostřednictvím ČT generuje zisk. To je ovšem zákonem o České televizi, občanským zákoníkem a zákonem o střetu zájmů zakázáno.


    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑