• Vybrat den

    Červen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nizozemská prokuratura přiznala únik materiálů z případu MH17

    15-4-2021 Sputnik CZ 46 525 slov zprávy
     
    Část rekonstruovaného sestřeleného letadla Boeing 777 Malaysia Airlines, let MH17, na vojenské základně Gilze Rijen v Nizozemí

    ©
    Sputnik / Maksim Blinov

    Nizozemská prokuratura přiznala únik záznamů telefonních hovorů z případu havárie letu MH17 na východě Ukrajiny, ale tvrdí, že se „nelegálně“ dostaly do třetích rukou. Vyplývá to z prohlášení prokurátorky Manon Ridderbeks.

    Předběžné soudní zasedání se ve čtvrtek konalo v areálu Schiphol.


    Dříve byla zveřejněna zpráva, že holandští novináři z Nizozemské vysílací korporace (NOS) dostali k dispozici audio nahrávky telefonních hovorů účastníka případu havárie MH17 Sergeje Dubinského z července a srpna 2014, tedy před, během a po leteckém neštěstí. Záznamy údajně pocházely z ukrajinských tajných služeb.



    V pořadu Nieuwsuur novináři sdělili, že nahrávky svědčí o tom, že Dubinskij nevěděl o katastrofě několik hodin po tragédii. Nizozemská prokuratura prohlásila v odpovědi na dotaz Sputniku, že neví, jak se záznamy těchto telefonních hovorů ocitly u holandských novinářů.


    „Většina zachycených hovorů se netýká jenom případu MH17, ale také kriminality na Ukrajině. Situace je ale jiná, když jde o dokumenty, o kterých se mluvilo v pořadu a které existovaly pouze v našich materiálech letecké katastrofy. Nemají je nikde jinde, ani prokuratura, ani policie, ani vyšetřovací soudce je nepředali třetí straně. Znamená to, že se tyto dokumenty dostaly do rukou jiných stran nelegálně,“ řekla Ridderbeks.

    Soud ve věci pádu MH17 byl zahájen v Nizozemí 9. března 2020. Obžalovaní jsou čtyři, Rusové Igor Girkin, Sergej Dubinskij, Oleg Pulatov, a Ukrajinec Leonid Charčenko. Pulatova zastupuje u soudu mezinárodní tým dvou holandských a jednoho ruského obhájce. Ostatní soudí v nepřítomnosti.


    Malajsijský boeing letu MH17 z Amsterdamu do Kuala Lumpur se zřítil 17. července 2014 v okolí Doněcka. Na palubě bylo 298 lidí, nikdo nepřežil. Kyjev obvinil z katastrofy domobrance, ti prohlásili, že nemají prostředky, jež by umožnily sestřelit letoun v takové výšce. Společný tým vyšetřovatelů, který pod vedením generální prokuratury Nizozemí vyšetřuje okolnosti pádu, představil průběžné závěry. Vyšetřování tvrdí, že boeing byl sestřelen z protileteckého raketového systému Buk patřícího 53. protivzdušné raketové brigádě ruské armády z Kursku.


    Náměstek generálního prokurátora RF Nikolaj Vinničenko v rozhovoru pro Sputnik prohlásil, že ruská strana předala Nizozemí nejen data z ruských radarů, ale také dokumentaci svědčící o tom, že raketa Buk, jež zasáhla boeing, patřila Ukrajině a byla vypuštěna z území kontrolovaného Kyjevem, vyšetřovatelé však tyto informace ignorovali. Přitom první den zasedání obžaloba přiznala, že obdržela a zkoumá data ruské prokuratury.



    Ministerstvo zahraničí RF učinilo prohlášení, že obvinění vyšetřovatelů z účasti Ruska na pádu malajsijského boeingu nejsou ničím podložena a vzbuzují politování, že vyšetřování je předpojaté a jednostranné.


    Ruský prezident Vladimir Putin připomněl, že Rusku zabránili v účasti na vyšetřování havárie letadla na východě Ukrajiny a že Moskva může uznat výsledky vyšetřování pouze v tom případě, když se ho plně zúčastní. Všechny rakety, motor které ukázala holandská komise vyšetřující pád MH17, byly zlikvidovány po roce 2011, informovalo ruské ministerstvo obrany.


    Tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov nejednou prohlásil, že Moskva rozhodně popírá obvinění z účasti na pádu malajsijského boeingu.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑