• Vybrat den

    Květen 2024
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Vyhazov z ministerstva je vysvobození, říká Petříček. Proč neodešel z vlády dříve a sám?

    14-4-2021 Sputnik CZ 100 591 slov zprávy
     
    Předseda strany ČSSD a ministr vnítra jan Hamáček a ministr zahraničních věci Tomáš Petříček

    ©
    Foto : Facebook account of Jan Hamáček

    Tomáš Petříček, který toto pondělí skončil ve funkci ministra zahraničí, poskytl rozhovor portálu Prima, ve kterém sdělil své pocity po odchodu z ministerstva, promluvil o spolupráci a konfrontaci s premiérem Babišem a odpověděl na otázku ohledně pokračování svého členství v ČSSD.

    Bývalý šéf české diplomacie novinářům potvrdil, že díky odvolání se mu „v něčem dokonce ulevilo a částečně ho vysvobodilo“. Přiznal, že práce v kabinetu pod vedením Andreje Babiše nebyla snadná a s premiérem „se to občas nedá vydržet a ukormidlovat“.


    „Ve vládě chybí týmový duch, mnohem víc se to projevilo ještě během koronavirové krize,“ poznamenal.

    Na otázku, proč neodešel z vlády dříve a sám, odpověděl, že o tom přemýšlel několikrát, ale před tím ho zadržovaly obavy, že „na zahraniční politiku naší země bude mít vliv Vojtěch Filip nebo Tomio Okamura“.


    „Snažil jsem se ty věci otevírat a upozorňovat na ně. Ale i když jsem byl k vládní spolupráci s hnutím ANO kritický, dávalo mi smysl držet proevropský kurz zahraničí politiky. To, že jsem 2,5 roku mohl bránit, aby zahraniční politiku neovlivňovala SPD nebo komunisté, za to stálo. Bral jsem to i tak, že jsme ve vládě, abychom hnutí ANO hlídali,“ prohlásil.


    Petříček v pátek neuspěl ve volbě předsedy ČSSD, v níž kandidoval proti Janu Hamáčkovi. Hamáček poté uvedl, že žádnému ministrovi nedává „bianco šek“ až do sněmovních voleb.


    V rozhovoru pro Primu Petříček odhalil důvod, proč šel kandidovat na předsedu.


    „Bál jsem se, že se sociální demokracie bez zásadnější změny ve svojí politice nedostane do Sněmovny. Neumíme se dostatečně odlišit od hnutí ANO, klesá důvěra lidí. Ta změna mohla ještě nastat, měli jsme šest měsíců na to, ukázat lidem, že chceme dělat věci jinak,“ uvedl.

    Dodal, že i po odstoupení z funkce ministra ze sociální demokracie nechce odejít.


    „Z politiky neodcházím. Ale teď se chci hlavně věnovat rodině a vynahradit dětem 2,5 roku, kdy tátu moc neviděli. Chci se dát fyzicky do kupy, rád bych sportoval. Nějaké nabídky mám, chtěl bych se vrátit na akademickou půdu. Ze sociální demokracie nechci odejít, nejsem zhrzený,“ promluvil Petříček o svých plánech.


    Změny na MZV


    Předseda sociálních demokratů a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) poté, co obhájil svou funkci v čele strany, Petříčka odvolal. Zdůvodnil to tím, že strana má být před volbami srozumitelná. Prezident Miloš Zeman dočasně pověřil vedením diplomacie Hamáčka. Ten funkci nabídl Lubomíru Zaorálkovi, který v čele resortu dříve stál. Novým ministrem kultury se měl stát poslanec a starosta města Náchod Jan Birke (ČSSD).


    Zaorálek však v úterý na tiskové konferenci prohlásil, že ministerstvo zahraničí je „vykuchané“, neboť politiku vůči Rusku má na starosti zvláštní zmocněnec Rudolf Jindrák, který je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky, a evropskou politiku má v gesci vláda. Jako podmínku pro vedení diplomacie si proto Zaorálek kladl zvýšení kompetencí ministerstva zahraničí. To ovšem odmítl premiér Andrej Babiš (ANO). Zaorálka označil za herce.

    Portál Seznam Zprávy v úterý večer informoval, že Lubomír Zaorálek zůstane v čele ministerstva kultury. Ministrem zahraničí se má stát náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek.


    Později po jednání užšího vedení strany to potvrdil statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka. Více se k věci vyjádří ve středu předseda strany Jan Hamáček.


    „Pan prezident o jménu ví. Nevím o tom, že by sdělil jakékoli výhrady,“ řekl Onderka k nominaci Kulhánka.

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑